You are currently viewing Czas inwestycji w USA: Budowa skoczni w Red Wing ruszy z początkiem wiosny

Czas inwestycji w USA: Budowa skoczni w Red Wing ruszy z początkiem wiosny

RedWing fot.skijumpingusa.com  - Czas inwestycji w USA: Budowa skoczni w Red Wing ruszy z początkiem wiosnyWszystko wskazuje na to, że idea budowy kompleksu skoczni narciarskich w Red Wing w stanie Minnesota, zostanie zrealizowana. Delegacja Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) odbyła wizytę w Stanach Zjednoczonych i jej członkowie są pod dużym wrażeniem przedstawionego projektu. Nam udało się zdobyć pierwsze szczegóły dotyczące tej inwestycji. 

 

Na początku listopada za pośrednictwem naszego portalu informowaliśmy o planach grupy miłośników skoków narciarskich z Ameryki Północnej, które miały na celu powrót tej dyscypliny do miejsca narodzin. Dziś, wszystko wskazuje na to, że spełnią się marzenia zwolenników inwestycji o  przywróceniu narciarskich tradycji w stanie Minnesota.

 

Wizyta delegacji FIS w Stanach Zjednoczonych

Pod koniec października, za Oceanem odbyło się spotkanie grupy oficjeli wydelegowanych przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) z pomysłodawcami projektu (grupa Friends of American Ski Jumping) budowy kompleksu skoczni narciarskich w  Red Wing, na którym zapadły pierwsze ustalenia dotyczące realizacji planu inwestycji. Jak podaje portal americanskijumping.com, przedstawiciele federacji po spotkaniu m.in. z Bryanem Sandersem i architektem Davidem Solnerem są pod ogromnym wrażeniem inwestycji planowanej w Minnesocie.

Krótką informację na temat przebiegu spotkania z pomysłodawcami projekt oraz pierwsze jego założenia, specjalnie dla naszej redakcji przekazał niemiecki działacz Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, Horst Tielmann, który był jednym z członków oficjalnej delegacji FIS-u podczas październikowej wizyty w Red Wing.

– Zostaliśmy przywitani przez Bryana Sandersa, kierownika całego projektu oraz komitet organizacyjny działający przy Muzeum i Galerii Sław Amerykańskich Skoków Narciarskich. Międzynarodowa Federacja Narciarska została poinformowana o kwestiach finansowania, a strona amerykańska przedstawiła główne motywy całej inwestycji. Architekt projektu pokazał rysunki i różne modele skoczni narciarskiej, a inspekcja terenu pod planowaną budowę wypadła bardzo dobrze – powiedział niemiecki działacz federacji.

Wszystko wskazuje na to, że skocznia narciarska zostanie wybudowana w miasteczku Welch, zlokalizowanym około 15 km od Red Wing. Projekt zakłada budowę obiektu spełniającego najnowsze standardy FIS, którego punkt konstrukcyjny usytuowany będzie na 120. metrze. Według Tielmanna, rozmiar skoczni może wynieść nawet 140 metrów.

 

Jak przebiega realizacja projektu?

Informacje dotyczące stanu realizacji inwestycji w Minnesocie przekazał nam wiceprzewodniczący rady dyrektorów USA Nordic,  Rex Bell. Pierwszym krokiem do wdrożenia projektu w życie, było zawarcie umowy z właścicielem terenu przeznaczonego pod budowę skoczni narciarskiej i uzyskanie dofinansowania. Kierownictwo inwestycji ten krok ma już za sobą. Działania komitetu organizacyjnego skupiają się aktualnie na dopracowywaniu szczegółów całego przedsięwzięcia. Główni architekci współpracują z Hansem-Martinem Rennem w celu uzyskania ostatecznego wyglądu obiektu.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy zostaną złożone dokumenty pozwalające na rozpoczęcie budowy. Prawdopodobnie, inwestorzy otrzymają zgodę na rozpoczęcie prac pod koniec okresu zimowego lub wczesną wiosną. Postęp działań finalizujących powstawanie nowej infrastruktury narciarskiej uzależniony jest od panujących na miejscu warunków atmosferycznych. Komitet organizacyjny ma jednak nadzieję, że stawianie konstrukcji obiektu rozpocznie się w kwietniu.

Według planów budowa obiektu ma zostać zakończona pod koniec 2017 roku. Władze miasta Red Wing złożyły już dokumenty, które pozwolą na użytkowanie nowo powstałego obiektu, a Amerykanie snują plany dotyczące organizacji międzynarodowych konkursów skoków narciarskich w sezonie 2017/2018.

 

Red Wing - historyczne, ale nie jedyne takie miejsce w Minnesocie

Zdaniem Horsta Tielmanna  historyczny wkład Red Wing w rozwój skoków narciarskich za Oceanem, był punktem wyjścia dla tej dyscypliny w Środkowo-Zachodnich Stanach Zjednoczonych. Obecnie amerykański stan posiada kilka obiektów przeznaczonych do skoków, więc nowa skocznia nie będzie jedyna na narciarskiej mapie Minnesoty. - W promieniu dwóch godzin jazdy od Red Wing wciąż istnieją miejsca, gdzie aktywnie trenuje się skoki narciarskie. Kompleksy skoczni narciarskich znajdują się w Minneapolis i Saint Paul (obiekty od K-15 do K-65), Eau Claire (obiekty od K-10 do K-90) oraz Westby (skocznie od K-30 do K-110) – zaznaczył niemiecki działacz FIS-u.

 

Stały wzrost zainteresowania

Planowana inwestycja w Red Wing spotyka się ze stałym wzrostem zainteresowania u osób ze środowiska amerykańskich sportów zimowych. Już na samym początku zwolennikiem powstania nowego obiektu byli Bryan Sanders i Jerry Borgen. Do grona osób, które opowiadają się za realizacją projektu dołączył Billy Demong, przedstawiciel US Nordic. - Planowana inwestycja może być ważnym krokiem dla całego regionu i dalszego rozwoju skoków narciarskich w  USA – powiedział dwukrotny medalista olimpijski. Inwestycje wspierają także lokalni działacze oraz włodarze miasta Red Wing.

 

źródła: americanskijumping.com / informacja własna

 

Dodaj komentarz