You are currently viewing Ahonen w składzie Finów na zakopiański Puchar Świata
Janne Ahonen, fot. Julia PIątkowska

Ahonen w składzie Finów na zakopiański Puchar Świata

Ahonen Janne WC.Kuusamo.2015 fot.Julia .Piatkowska - Ahonen w składzie Finów na zakopiański Puchar ŚwiataKibice, którzy przybędą do Zakopanego będą mieli okazję śledzić pucharowy start jednej z wciąż skaczących legend – Janne Ahonena. 39-letni reprezentant Finlandii dołączy do ekipy trenera Mittera, która na Wielkiej Krokwi wystartuje także w konkursie drużynowym. Dodajmy, że będzie to pierwszy start Ahonena w PŚ od czasu grudniowych zmagań w Lillehammer.

 
10489825 668486986592943 5852690204622657529 n 300x200 - Ahonen w składzie Finów na zakopiański Puchar Świata
Jarkko Maeataeae (fot. Julia Piątkowska)

W obecnym periodzie Finowie mogą do każdego z konkursów najwyższej rangi nominować trzech zawodników. W tym gronie w Wiśle znaleźli się: Jarkko Maeaettae, Ville Larinto i Antti Aalto. Tylko jednemu z nich (Larinto), raz udało się zdobyć punkty na skoczni im. Adama Małysza - podczas drugiego konkursu zajął 25. lokatę. W Zakopanem ekipę Suomi wesprze narciarski "weteran", Janne Ahonen. Tym samym Andreas Mitter podczas sobotniego konkursu drużynowego będzie mógł poprowadzić swój kompletny zespół. Przypomnijmy, że tej zimy Ahonen wystartował jedynie w Ruce, Klingenthal i Lillehammer. Najwyżej był w Finlandii - zajął dwukrotnie 34. lokatę. W Norwegii za to zakończył rywalizację już na etapie kwalifikacji.

Aalto Antti TCS.Bischofshofen.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Ahonen w składzie Finów na zakopiański Puchar Świata
Antti Aalto (fot. Julia Piątkowska)

Decyzja o tym, kto z Finów weźmie udział w piątkowych kwalifikacjach na Wielkiej Krokwi, zapadnie najprawdopodobniej już po oficjalnych treningach. Wówczas austriacki szkoleniowiec wybierze swoich trzech najmocniejszych podopiecznych. Dodajmy, że póki co, Finowie wciąż nie podnieśli się z kryzysu, w którym tkwią od kilku lat. Receptą na fińskie bolączki miał być właśnie zagraniczny trener, jednak zadanie postawione przed Mitterem wydaje się być prawdziwie syzyfową pracą. Do solidnej dyspozycji sprzed kilku sezonów wciąż nie wrócili Lauri Asikainen i Ville Larinto, pokładanych w nich nadziei nie spełniają młodzi zawodnicy, a Janne Ahonen, jak się wydaje, najlepsze lata ma już prawdopodobnie za sobą. Stąd też zbliżające się Mistrzostwa Świata w Lahti nie zapowiadają się zbyt kolorowo. Zanim jednak Finowie przed własną publicznością powalczą w światowym czempionacie, pojawią się m.in. w Polsce.

 

Skład reprezentacji Finlandii na zawody PŚ w Zakopanem:

  • Jarkko Maeaettae (39. miejsce w PŚ 2016/17),
  • Ville Larinto (51.),
  • Antti Aalto (nieklasyfikowany),
  • Janne Ahonen (nieklasyfikowany).

 

Dodajmy, że ubiegłoroczny występ Finów w Zakopanem można określić mianem totalnej porażki. Reprezentanci Suomi nie wystartowali w zmaganiach drużynowych, a w konkursie indywidualnym plasowali się na 46. (Maeaettae) oraz 49. pozycji (Larinto).

 

informacja własna

 

Dodaj komentarz