You are currently viewing PŚ Willingen: Czy Stoch podtrzyma zwycięską passę? (LIVE)

PŚ Willingen: Czy Stoch podtrzyma zwycięską passę? (LIVE)

willingen muehlenkopfschanze jeses - PŚ Willingen: Czy Stoch podtrzyma zwycięską passę? (LIVE)Po polskiej części Pucharu Świata międzynarodowa rywalizacja przenosi się do niemieckiego Willingen. Na Muehlenkopfschanze (K-130 / HS-145) zawodnicy po raz kolejny zmierzą się zarówno w rywalizacji drużynowej, jak i indywidualnej. Czy skoczkowie pokuszą się o poprawienie rekordu na największym „dużym” obiekcie na świecie?

 
Stoch Kamil odjazd.World .Cup .Zakopane.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - PŚ Willingen: Czy Stoch podtrzyma zwycięską passę? (LIVE)
Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)

Skoczkowie mają już za sobą piątkowe kwalifikacje do dzisiejszych zmagań indywidualnych. Ich zwycięzcą okazał się prezentujący zwyżkową formę Andreas Wellinger, który uzyskał najwyższą indywidualną notę także podczas sobotniego konkursu drużynowego. Niemiec wydaje się być zatem jednym z poważniejszych kandydatów do walki o najcenniejsze trofeum w Willingen. Poprzedzające kwalifikacje treningi zdominował z kolei powracający po tygodniowej przerwie w startach Austriak Stefan Kraft. Dodajmy, że w ścisłej czołówce poszczególnych serii rozegranych dotychczas na Muehlenkopfschanze plasowali się ponadto: Daniel Andre Tande (Norwegia), Gregor Schlierenzauer (Austria), Domen Prevc, Peter Prevc, Cene Prevc (cała trójka ze Słowenii) i Markus Eisenbichler (Niemcy).

Głównym faworytem do wygranej jest jednak oczywiście lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i jednocześnie zwycięzca czterech ostatnich konkursów, Kamil Stoch. Jeśli 29-latek z Zębu sięgnie dziś po pierwsze miejsce, dołączy do grona trzech wybitnych zawodników (A. Goldbergera, A. Małysza i S. Hannawalda), którzy zdołali wygrać pięć pucharowych konkursów z rzędu. Zdobyciem sześciu triumfów z kolei mogą się natomiast pochwalić: Janne Ahonen, Matti Hautamaeki, Thomas Morgenstern i Gregor Schlierenzauer.

 

Program zawodów:

 • 29 stycznia 2017 r. (niedziela):
  • 14:00 - seria próbna
  • 15:05 - konkurs indywidualny (TVP 1, Eurosport 1, lajfy.com)

Tekstowa relacja LIVE na Berkutschi.com >>>

 

Tekstowa relacja LIVE (FIS):

 

 

Lista startowa niedzielnego konkursu:

BIB
zawodnik
kraj
1
Ryoyu Kobayashi
JPN
2
Joachim Hauer
NOR
3
Anze Semenic
SLO
4
Antti Aalto
FIN
5
Dimitry Vassiliev
RUS
6
Janne Ahonen
FIN
7
Ilmir Hazetdinov
RUS
8
Anze Lanisek
SLO
9
Jan Matura
CZE
10
Daniel Huber
AUT
11
Ville Larinto
FIN
12
Kento Sakuyama
JPN
13
Tom Hilde
NOR
14
Denis Kornilov
RUS
15
Jarkko Maeaettae
FIN
16
Lukas Hlava
CZE
17
Andreas Wank
GER
18
Gregor Schlierenzauer
AUT
19
Jan Ziobro
POL
20
Johann Andre Forfang
NOR
21
Jernej Damjan
SLO
22
Markus Schiffner
AUT
23
Cene Prevc
SLO
24
Jakub Janda
CZE
25
Roman Koudelka
CZE
26
Vojtech Stursa
CZE
27
Stefan Hula
POL
28
Anders Fannemel
NOR
29
Noriaki Kasai
JPN
30
Jurij Tepes
SLO
31
Robert Johansson
NOR
32
Stephan Leyhe
GER
33
Dawid Kubacki
POL
34
Evgeniy Klimov
RUS
35
Peter Prevc
SLO
36
Karl Geiger
GER
37
Vincent Descombes Sevoie
FRA
38
Andreas Stjernen
NOR
39
Andreas Kofler
AUT
40
Andreas Wellinger
GER
41
Richard Freitag
GER
42
Piotr Żyła
POL
43
Manuel Fettner
AUT
44
Markus Eisenbichler
GER
45
Michael Hayboeck
AUT
46
Maciej Kot
POL
47
Stefan Kraft
AUT
48
Domen Prevc
SLO
49
Daniel Andre Tande
NOR
50
Kamil Stoch
POL
 

Faworyci, czyli Stoch vs reszta świata?

Stoch Kamil Wisla.Malinka.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Willingen: Czy Stoch podtrzyma zwycięską passę? (LIVE)
Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)

Kulminacyjne z punktu widzenia polskich kibiców zawody w Beskidach i Tatrach już za nami. Zarówno w Wiśle, jak i w Zakopanem brylował Kamil Stoch, który ma na swoim koncie znakomitą passę czterech kolejnych zwycięstw. Jest także liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z dorobkiem 933 punktów, można się zatem spodziewać, że na lubianej przez siebie skoczni w Willingen będzie także niezwykle mocny. Wszak 29-letni reprezentant Polski wygrywał tam już trzykrotnie, a obecnie znajduje się w wybornej formie. Szyki reprezentantowi Polski będzie się starało pokrzyżować co najmniej kilku zawodników, którzy w ostatnich tygodniach również prezentowali świetnie skoki. W tym gronie będzie choćby wicelider PŚ, Daniel Andre Tande, a także trzeci w "generalce", Domen Prevc. Zarówno Norweg, jak i Słoweniec w Polsce stawali na podium. Sztuki tej dokonali również Niemcy - Richard Freitag oraz Andreas Wellinger (dwukrotnie). W Willingen do pucharowej rywalizacji powróci Stefan Kraft. Austriak w Wiśle był drugi, jednak z powodu dolegliwości zdrowotnych odpuścił udział w konkursach w Zakopanem.

 

750x90 fortuna - PŚ Willingen: Czy Stoch podtrzyma zwycięską passę? (LIVE)
Typuj wyniki PŚ w Willingen na eFortuna.pl - specjalna oferta dla czytelników SkokiPolska.pl >>>

 

8H7A0118 - PŚ Willingen: Czy Stoch podtrzyma zwycięską passę? (LIVE)
Andreas Wellinger (fot. Bartosz Leja)

Oczywiście do grona kandydatów do wysokich lokat śmiało możemy wliczyć także plasujących się w czołowej pucharowej dziesiątce Polaków - Macieja Kota i Piotra Żyłę. Na solidne punktowanie stać także Dawida Kubackiego, Stefana Hulę i Jana Ziobrę. To właśnie wymieniona biało-czerwona szóstka będzie bronić w Hesji honoru naszego kraju, a także pierwszej lokaty w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów.

Pogoda: W trakcie rywalizacji w Willingen temperatura będzie oscylować w okolicach 1-4°C. Raczej nie powinny się pojawić żadne opady atmosferyczne. W trakcie piątkowych treningów i kwalifikacji wiatr powieje z prędkością ok. 3,6 m/s. Podczas sobotnich zawodów może osiągać nawet 3,9 m/s. W niedzielę podmuchy mogą przekroczyć nawet 4,4 m/s.

 

Jak było kiedyś, rekordy

Przypomnijmy, że zawody PŚ na dużym obiekcie Mühlenkopfschanze (K-130 / HS-145) w Willingen rozgrywane są od 1995 roku, a pierwszym ich triumfatorem został Austriak Andreas Goldberger. Sześciokrotnie na podium plasowali się tam Polacy. Wygrywali - Adam Małysz oraz Kamil Stoch (trzykrotnie). W zeszłorocznym konkursie drużynowym na podium plasowali się w tej niemieckiej miejscowości reprezentanci gospodarzy, Norwegowie i Austriacy, a podczas zmagań indywidualnych w czołowej trójce zmieścili się: Peter Prevc, Kenneth Gangnes i Severin Freund. Poniżej "polskie" podia w Willingen. 

Data (zawody)
1. miejsce
2. miejsce
3. miejsce
30.01.2015 (ind.)
K. Stoch POL
P. Prevc SLO
S. Freund GER
02.02.2014 (ind.)
K. Stoch POL
S. Freund GER
P. Prevc SLO
01.02.2014 (ind.)
K. Stoch POL
S. Freund GER
J. Damjan SLO
29.01.2011 (druż.)
Austria
Niemcy
Polska
04.02.2001 (ind.)
A. Małysz POL
R. Jussilainen FIN
M. Hautamaeki FIN
03.02.2001 (ind.)
V. Kantee FIN
A. Małysz POL
R. Jussilainen FIN

Oficjalny rekord obiektu, który jest aktualnie największą czynną "dużą" skocznią na świecie, wynosi 152 metry. Należy on do Janne Ahonena, który osiągnął taką odległość w 2005 roku oraz Słoweńca Jurija Tepesa, który wyrównał osiągnięcie Fina w 2014 roku. Wcześniejszy rekord należał do Adama Małysza, który w 2001 roku poszybował tam na niewyobrażalną wówczas odległość na 120-metrowym obiekcie - 151,5 metra. 

 

Składy kadr (wstępne):

 • Austria: Manuel Fettner, Michael Hayboeck, Stefan Kraft, Andreas Kofler, Daniel Huber, Markus Schiffner, Gregor Schlierenzauer
 • Bułgaria: Vladimir Zografski
 • Czechy: Lukas Hlava, Jakub Janda, Roman Koudelka, Jan Matura, Vojtech Stursa
 • Finlandia: Ville Larinto, Jarkko Maeaettae, Antti Aalto, Janne Ahonen
 • Francja: Vincent Descombes Sevoie
 • Japonia: Noriaki Kasai, Junshiro Kobayashi, Ryoyu Kobayashi, Kento Sakuyama, Taku Takeuchi
 • Kazachstan: Konstantin Sokolenko, Marat Zhaparov
 • Niemcy: Richard Freitag, Stephan Leyhe, Karl Geiger, Andreas Wank, Andreas Wellinger, Markus Eisenbichler, David Siegel
 • Norwegia: Anders Fannemel, Johann Andre Forfang, Joachim Hauer, Tom Hilde, Robert Johansson, Andreas Stjernen, Daniel Andre Tande
 • Polska: Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Jan Ziobro
 • Rosja: Ilmir Hazetdinov, Evgeniy Klimov, Dimitry Vassiliev, Denis Kornilov
 • Słowenia: Domen Prevc, Peter Prevc, Cene Prevc, Jurij Tepes, Anze Semenic, Jernej Damjan, Anze Lanisek
 

informacja własna

 

Dodaj komentarz