You are currently viewing MŚJ Park City: Niemki z tytułem mistrzyń!
Pauline Hessler (fot. Frederik Clasen)

MŚJ Park City: Niemki z tytułem mistrzyń!

IMG 8523 - MŚJ Park City: Niemki z tytułem mistrzyń!

Niemki, w składzie Agnes Reich, Luisa Goerlich, Pauline Hessler i Gianina Ernst, z dużą przewagą wygrały konkurs drużynowy Pań podczas mistrzostw świata juniorów w amerykańskim Park City (K-90 / HS-100). Podium zawodów na olimpijskiej skoczni uzupełniły ekipy Słowenii i Austrii. Dla reprezentacji Niemiec to drugi tytuł mistrzowski z rzędu – po wygranej w 2015 roku w kazachskich Ałmatach.

 

Reprezentantki Niemiec były faworytkami zawodów. Choć w konkursie indywidualnym żadna z nich nie zdobyła medalu, to cała czwórka uplasowała się w pierwszej „dziesiątce”. Konkurs drużynowy potwierdził moc niemieckiej ekipy. Zwyciężczynie już po I serii wyraźnie prowadziły w rywalizacji. Ostatecznie wyprzedziły drugą ekipę różnicą aż 38,9 pkt. Srebro przypadło Słowenkom (Jerneja Brecl, Katra Komar, Nika Kriznar, Ema Klinec), a brąz Austriaczkom (Claudia Purker, Sophie Mair, Elisabeth Raudaschl, Julia Huber), które do drugiego miejsca straciły 60,3 pkt., a do pierwszego – aż 99,2 pkt.!

W klasyfikacji zawodów nie było większych zaskoczeń. Kolejne miejsca zajęły kolejno: Norweżki, Japonki, Kanadyjki, Rosjanki (na starcie nie pojawiła się jedna z nich – Lidia Jakowlewa) i reprezentantki gospodarzy – Amerykanki. Do rundy finałowej nie awansowały zawodniczki ze Szwecji, tym samym, jako 9. drużyna zawodów, zamknęły stawkę. Polki nie wystawiły drużyny, jako że przyjechały do Stanów Zjednoczonych w dwuosobowym składzie (Kinga Rajda i Anna Twardosz). Podobna sytuacja miała miejsce z reprezentacją Włoch, dla której złoto indywidualnie zdobyła Manuela Malsiner, a jej siostra Lara była szósta.

Gdyby brać pod uwagę osiągnięcia indywidualne, najlepszą skoczkinią konkursu była czołowa zawodniczka Pucharu Świata, Słowenka Ema Klinec (dwukrotnie 88,5 m; 216,9 pkt.). Drugi wynik uzyskała Nika Kriznar (92,5 i 85,5 m; 208,9 pkt.), a trzeci – najlepsza z Niemek Agnes Reisch (95 i 86 m).

Skrócone wyniki:
1. Niemcy (772,1 pkt.)
2. Słowenia (733,2 pkt.)
3. Austria (672,9 pkt.)
4. Norwegia (644,3 pkt.)
5. Japonia (613,5 pkt.)
6. Kanada (576 pkt.)
7. Rosja (528,1 pkt.)
8. USA (367,1 pkt.)

9. Szwecja (168,6 pkt.)

Pełne wyniki zawodów »
Wyniki serii próbnej »

Był to piąty w historii konkurs drużynowy kobiet na MŚ juniorów w skokach narciarskich. Pierwsze takie zawody zaplanowano na 2011 rok w estońskiej Otepie, jednak ostatecznie zostały odwołane z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Udało się za to rok później w tureckim Erzurum – pierwszymi mistrzyniami w zmaganiach ekip zostały Japonki. Od tamtej pory młode skoczkinie rywalizują w teamach regularnie – z jednym wyjątkiem: „drużynówka” juniorek nie pojawiła się w planie zeszłorocznych mistrzostw. Zastąpił ją wówczas konkurs mikstów. Obie te konkurencje znalazły się w harmonogramie MŚJ w Park City. 


informacja własna

Dodaj komentarz