You are currently viewing PŚ Oberstdorf: Stefan Kraft i Domen Prevc na czele treningów!
Stefan Kraft (fot. Julia Piątkowska)

PŚ Oberstdorf: Stefan Kraft i Domen Prevc na czele treningów!

Kraft Stefan 4 WC.Planica.2016 fot.Julia .Piatkowska - PŚ Oberstdorf: Stefan Kraft i Domen Prevc na czele treningów!Już w pierwszej oficjalnej serii treningowej na Heini-Klopfer-Skiflugschanze w Oberstdorfie doczekaliśmy się lotu poza granice dotychczasowego rekordu skoczni. Aż 229 metrów osiągnął Austriak Stefan Kraft. W drugiej rundzie dość niespodziewanie najlepszy okazał się debiutujący na mamuciej skoczni Słoweniec Domen Prevc (221,0 m).

 

1. trening

Stoch Kamil Bischofshofen.2017 3 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Oberstdorf: Stefan Kraft i Domen Prevc na czele treningów!
Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)

W pierwszej serii treningowej zawodnicy zapoznawali się ze zmodernizowanym obiektem im. Heiniego Klopfera (K-200 / HS-225), który został powiększony i dostosowany do współczesnych standardów i wytycznych FIS. Nie oznaczało to jednak, że kibice zgromadzeni pod skocznią nie obejrzeli dalekich lotów. Najlepszym zawodnikiem okazał się Austriak Stefan Kraft, który szybując 229 metrów poprawił dotychczasowy rekord skoczni (ustanowiony jeszcze na "starym" obiekcie, należący do Fina Harri Olli) o 3,5 metra. Podopieczny trenera Kuttina swoją próbę oddał z belki nr 23 i dość wyraźnie wyprzedził rywali. Na drugiej pozycji uplasował się polski lider klasyfikacji generalnej Pucahru Świata, Kamil Stoch (209,0 m / 21. belka), a trzeci był Niemiec Richard Freitag (222,5 m / 25. belka). Tuż za czołową trójką wylądował kolejny z biało-czerwonych, Piotr Żyła (216,5 m).

Na 11. pozycji z nowym rekordem życiowym (poprawionym o 8 metrów) znalazł się Jan Ziobro (200,0 m). W drugiej dziesiątce stawki zmieścił się ponadto Maciej Kot (191,5 m / 18. miejsce). Słabsze próby były udziałem Dawida Kubackiego (179,5 m / 28. miejsce) oraz Stefana Huli (177,5 m / 37. miejsce).

Trzech skoczków podczas pierwszej kolejki ustanowiło nowe rekordy życiowe. Poza wspomnianym Ziobrą wyczynu tego dokonali: debiutujący na