You are currently viewing MŚJ Park City: Słoweńcy mistrzami w drużynie, Polska bez medalu

MŚJ Park City: Słoweńcy mistrzami w drużynie, Polska bez medalu

Jelar Ziga FIS.Cup .Szczyrk.2015 fot.Julia .Piatkowska - MŚJ Park City: Słoweńcy mistrzami w drużynie, Polska bez medalu
Reprezentacja Słowenii wygrała konkurs drużynowy o mistrzostwo świata juniorów na skoczni olimpijskiej (K-90 / HS-100) w amerykańskim Park City. Srebrny medal przypadł Niemcom, a brązowy – Austriakom, którzy różnicą zaledwie 0,6 pkt. wyprzedzili Japończyków. Realne szanse na medal mieli Polacy. O przegranej walce o brązowy medal zaważył upadek Dominika Kastelika w II serii.

 

Słoweńcy w zasadzie od początku do końca kontrolowali przebieg konkursu. Rodacy braci Prevców, występujący w składzie: Ziga Jelar, Tilen Bartol, Aljaz Osterc i Bor Pavlovcic, wcale nie wygrali jednak z ogromną przewagą. Reprezentacja Niemiec (Martin Hamann, Tim Fuchs, Felix Hoffmann, Constantin Schmid) straciła do nich bowiem tylko 3,3 pkt.

Zacięta walka rozegrała się o brązowy medal. Po I serii na trzecim miejscu za Słowenią i Niemcami plasowała się Japonia (Masamitsu Ito, Riki Kurita, Ren Nikaido, Yuken Iwasa), z przewagą 2,1 pkt. nad Polską i 5,3 pkt. nad Austrią (Markus Rupitsch, Mika Schwann, Clemens Leitner, Janni Reisenauer).

Z rywalizacji tych trzech drużyn jako pierwsi odpadli Polacy. Skaczący w pierwszej grupie Dominik Kastelik (najlepszy z naszych skoczków w I rundzie) nie ustał skoku, co kosztowało ekipę trenera Maciusiaka ponad 20 punktów straty w notach za styl. Dobre skoki Bartosza Czyża, Tomasza Pilcha i Pawła Wąska nie pomogły – do podium, koniec końców piątym w konkursie Polakom, zabrakło 4,4 pkt. Miejsce w pierwszej „trójce” zajęli ostatecznie Austriacy, do ostatniego skoku walczący z reprezentacją Japonii

Stawkę drużyn występujących w rundzie finałowej dopełnili kolejno: Finowie, Czesi i Szwajcarzy. Z rywalizacją po I serii pożegnali się Rosjanie (upadek po najdłuższym skoku dnia – 97,5 m – Maksima Siergiejewa), Rumuni, Amerykanie oraz jedni z faworytów – Norwegowie (ich ostatnie miejsce było wynikiem dyskwalifikacji Jespera Oedegaarda).

Najlepszym skoczkiem konkursu był zdobywca złotego medalu w zawodach indywidualnych – Czech Viktor Polasek (93,5 i 96 m). Drugi wynik uzyskał znany z lotu na 252 metr w Planicy Tilen Bartol (92,5 i 91,5 m), a trzeci – jego rodak Ziga Jelar (89,5 i 89 m). Najlepszym reprezentantem Polski okazał się Paweł Wąsek (83 i 86,5 m), którego nota łączna wystarczyłaby na zajęcie 10. miejsca indywidualnie.

Skrócone wyniki:
1. Słowenia (932,3 pkt.)
2. Niemcy (929 pkt.)
3. Austria (870,8 pkt.)
4. Japonia (870,2 pkt.)
5. Polska (866,4 pkt.)
6. Finlandia (802,1 pkt.)
7. Czechy (786,1 pkt.)
8. Szwajcaria (756,1 pkt.)
---
9. Rosja (375,5 pkt.)
10. Rumunia (366,2 pkt.)
11. USA (361,2 pkt.)
12. Norwegia (336 pkt.)

Pełne wyniki zawodów »
Wyniki serii próbnej »

W Park City Słoweńcy wywalczyli swoje piąte zespołowe złoto w historii juniorskiego czempionatu. Najbardziej utytułowanym krajem w tej konkurencji jest Austria, która triumfowała jedenastokrotnie. Polacy byli drużynowymi mistrzami świata juniorów raz - w 2014 roku w Predazzo.

informacja własna

Dodaj komentarz