You are currently viewing Schlierenzauer wyszedł ze szpitala: „Mocno się poobijałem” (aktualizacja)

Schlierenzauer wyszedł ze szpitala: „Mocno się poobijałem” (aktualizacja)

IMG 0785 - Schlierenzauer wyszedł ze szpitala: "Mocno się poobijałem" (aktualizacja)Kwalifikacje do niedzielnych zmagań w Oberstdorfie przybrały nieoczekiwany obrót dla dopiero co powracającego na dobre do rywalizacji w PŚ Gregora Schlierenzauera. Austriakowi po wylądowaniu przydarzył się niebezpiecznie wyglądający upadek, wskutek którego został zniesiony z zeskoku na noszach i przetransportowany do szpitala.

 

Dla austriackiej legendy skoków konkursy w Oberstdorfie są dopiero trzecim pucharowym weekendem w tym sezonie. Schlierenzauer włączył się do rywalizacji po rocznej przerwie, spowodowanej brakiem motywacji oraz kontuzją więzadła krzyżowego w prawym kolanie, której nabawił się podczas wypoczynku na nartach w Kanadzie w marcu ubiegłego roku. Wydawało się, że skoczek zaliczył udany powrót do zmagań najwyższej rangi, jednak podczas kwalifikacji do dzisiejszego konkursu lotów na Heini-Klopfer-Skiflugschanze zawodnik z Innsbrucka doznał groźnie wyglądającego upadku.

Schlierenzauer Gregor WC.SF .Oberstdorf.2017 fot.Frederik.Clasen 300x199 - Schlierenzauer wyszedł ze szpitala: "Mocno się poobijałem" (aktualizacja)
Gregor Schlierenzauer (fot. Frederik Clasen)

Tyrolczyk oddał dobry, wykończony telemarkiem skok na odległość 201 metrów, który zakwalifikował go do udziału w konkursie. Niestety, już po lądowaniu jedna z nart zaczęła krawędziować, w wyniku czego 27-latek stracił równowagę i przekoziołkował po zeskoku. Dodajmy, że w trakcie upadku obie narty wypięły się z wiązań. Po zatrzymaniu się u podnóża stoku skoczek pozostał bez ruchu przez około 15 sekund, wiadomo jednak, że nie stracił przytomności. Po tym czasie do akcji wkroczyły służby medyczne. Schlierenzauer tuż po feralnym zdarzeniu skarżył się na silny ból w prawym kolanie, w którym po ostatniej kontuzji zostało przeszczepione więzadło krzyżowe.

Międzynarodowa Federacja Narciarska poinformowała, że pierwsze badania nie wykazały poważnego urazu kolana, mimo jego spuchnięcia. Wiadomo, również, że staw kolanowy jest stabilny, a jego dodatkowe badania zostaną przeprowadzone jeszcze dziś wieczorem. Kompleksowe diagnoza zapadnie natomiast po powrocie do Austrii, w Innsbrucku. Mocno posiniaczone jest udo zawodnika oraz okolice klatki piersiowej, dlatego też lekarze w najbliższych godzinach skupią się na prześwietleniu narządów wewnętrznych. Jeśli dokładniejsza diagnostyka wykaże urazy poważniejsze niż stłuczenia, występy zawodnika w następnych konkursach PŚ oraz podczas MŚ w Lahti staną pod znakiem zapytania.

 

Aktualizacja:

Schlierenzauer Gregor Harrachov fot.Bartosz.Leja  300x200 - Schlierenzauer wyszedł ze szpitala: "Mocno się poobijałem" (aktualizacja)
Gregor Schlierenzauer (fot. Bartosz Leja)

Już po badaniach Schlierenzauer przekazał do mediów nieco bardziej optymistyczne wieści. – Miałem szczęście w nieszczęściu, mocno się pobijałem, ale nie uszkodziłem bardzo operowanego kolana. W Immenstadt miałem bardzo dobra opiekę wieczorem i w nocy i czuję się relatywnie dobrze. Co do Lahti – mam 2 tygodnie na wydobrzenie i przygotowanie, wiec jestem dobrej myśli – powiedział sam zainteresowany, który dziś popołudniu o własnych siłach opuścił szpital w Immenstadt, po czym udał się do Innsbrucka celem dalszej diagnostyki.

Dokładniejsze badania wykryły jednak niewielkie uszkodzenie więzadeł w lewym kolanie skoczka, ale ingerencja chirurgiczna nie była konieczna. Schlierenzauer powiedział, że na tę chwilę nie jest w stanie przewidzieć ile potrwa rehabilitacja i powrót do zdrowia. Przyznał również, że odczuwa silny ból w okolicach żeber, który utrudnia mu poruszanie się. Zawodnik stwierdził, że mimo wszystko cieszy się, że sytuacja skończyła się tylko w ten sposób i że nie doznał poważniejszych obrażeń. Pozytywną decyzję o udziale w MŚ austriacki sztab szkoleniowy oraz sam skoczek podejmie dopiero wówczas, kiedy będzie stuprocentowo pewny swojej dobrej dyspozycji.

 

 

źródło: informacja własna / sport.de / Skijumping Austria

 

Dodaj komentarz