You are currently viewing Fińska czwórka na Mistrzostwa Świata w Lahti z narciarskim „weteranem”

Fińska czwórka na Mistrzostwa Świata w Lahti z narciarskim „weteranem”

8H7A0594 - Fińska czwórka na Mistrzostwa Świata w Lahti z narciarskim "weteranem"Nowy trener, kolejne nadzieje na powrót do światowej czołówki, determinacja 39-letniego Janne Ahonena… czy Finowie zrobili wszystko co było możliwe, aby jak najlepiej przygotować się do Mistrzostw Świata w rodzimym Lahti? Wydaje się, że mimo szczerych chęci, po raz kolejny ta niegdyś wybitna narciarska nacja będzie pełnić drugoplanowe role.

 
Mitter Andreas CoC.Zakopane.2016 2 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Fińska czwórka na Mistrzostwa Świata w Lahti z narciarskim "weteranem"
Andreas Mitter (fot. Julia Piątkowska)

Andreas Mitter przejął reprezentację Suomi w marcu 2016 roku jako pierwszy zagraniczny trener w historii tamtejszej kadry A. Austriak został postawiony przez niezwykle trudnym zadaniem – przywróceniem wiary w to, że za rok Finowie mogą się liczyć w walce o czołowe lokaty podczas światowego czempionatu w Lahti. Fińscy działacze, jak i z pewnością sami skoczkowie chcieli dać własnej publiczności choć namiastkę walki z czołówką. Niestety na dwa tygodnie przed rozpoczęciem najważniejszej imprezy sezonu 2016/2017, w tamtejszej reprezentacji wciąć nie widać zawodnika, który zdołałby osiągać znaczące sukcesy.

Maeaettae Jarkko fot.S.Piwowar 300x200 - Fińska czwórka na Mistrzostwa Świata w Lahti z narciarskim "weteranem"
Jarkko Määttä (fot. Stefan Piwowar)

Co prawda pojedyncze punkty zaczął zdobywać w Niemczech (w Willingen i Oberstdorfie) doświadczony 39-letni Janne Ahonen (43. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), niewielkie zdobycze mają także 22-letni Jarkko Maeaettae (również 43. lokata w „generalce”) i 26-letni Ville Larinto (53. miejsce), to przedstawiony dorobek wydaje się być szansą jedynie na walkę o udział w seriach finałowych poszczególnych konkursów. Dodajmy, że skład reprezentacji Suomi uzupełni nadzieja na przyszłość, debiutujący w MŚ, 21-letni Antti Aalto.

Skład reprezentacji Finlandii na MŚ w Lahti:

  • Janne Ahonen (43. miejsce w PŚ 2016/2017),
  • Jarkko Maeaettae (43.),
  • Ville Larinto (53.),
  • Antti Aalto (nieklasyfikowany).
DSC 6853 300x199 - Fińska czwórka na Mistrzostwa Świata w Lahti z narciarskim "weteranem"
Ville Larinto (fot. Przemek Wardęga)

Wciąż nie została jeszcze podjęta decyzja dotycząca udziału podopiecznych Andreasa Mittera w pucharowych konkursach w japońskim Sapporo i koreańskim PyeongChang. Możliwe, że tuż po próbie przedolimpijskiej w Korei Południowej zostanie podjęta decyzja o powołaniu zawodników rezerwowych do składu na Lahti.

Przypomnijmy, że największe doświadczenie w mistrzowskich zmaganiach z nominowanego grona ma oczywiście Ahonen, który uczestniczył w 10 rozgrywkach o medale światowego czempionatu. Zdobył w nich aż 10 medali. Trzykrotnie w MŚ brał udział Larinto, a jeden raz Maeaettae. Podczas mistrzostw świata w 2015 roku rozgrywanych w szwedzkim Falun honoru Finlandii ratowali właśnie Ahonen (15. i 19. miejsce) oraz Maeaettae (22. miejsce oraz lokata poza czołową "30"). W zmaganiach drużynowych prowadzeni wówczas przez Jani Klingę skoczkowie zajęli odległą 9. lokatę nie mieszcząc się w finale.

 

Medale Janne Ahonena w mistrzostwach świata:

miejscowość / rok
skocznia / zawody
medal
Thunder Bay 1995
duża / drużynowe
złoto
Trondheim 1997
normalna / indywidualne
złoto
Trondheim 1997
duża / drużynowe
złoto
Lahti 2001
normalna / drużynowe
srebro
Lahti 2001
duża / indywidualne
brąz
Lahti 2001
duża / drużynowe
srebro
Val di Fiemme 2003
duża / drużynowe
złoto
Oberstdorf 2005
normalna / indywidualne
brąz
Oberstdorf 2005
duża / indywidualne
złoto
Oberstdorf 2005
duża / drużynowe
srebro
 

informacja własna

 

Dodaj komentarz