You are currently viewing Niemieccy skoczkowie w Azji, Schuster i Bauer podali część składów na Lahti!

Niemieccy skoczkowie w Azji, Schuster i Bauer podali część składów na Lahti!

Niemcy Freitag Wank Wellinger Zakopane.2013 fot.Stefan.Piwowar - Niemieccy skoczkowie w Azji, Schuster i Bauer podali część składów na Lahti!Werner Schuster w zawodach Pucharu Świata do Sapporo i PyeongChang może postawić na sześciu swoich podopiecznych. W obu azjatyckich konkursach weekendach wystąpi Pius Paschke, który do tej pory startował głównie w Pucharze Kontynentalnym. Markus Eisenbichler wystąpi tylko w Japonii, w w Korei Południowej zastąpi go Stephan Leyhe.

 

Niemki i Niemcy na najbliższe konkursy PŚ

Wellinger Andreas Planica S.Piwowar 300x199 - Niemieccy skoczkowie w Azji, Schuster i Bauer podali część składów na Lahti!
Andreas Wellinger (fot. Stefan Piwowar)

Niemiecki szkoleniowiec podobnie jak inne reprezentacje, na odległe zawody w Azji wysłał swoich najlepszych zawodników. Andreas Wellinger po udanym weekendzie w Oberstdorfie będzie chciał utrzymać wysoką dyspozycję poprzez starty w zawodach. Razem z nim podczas wszystkich czterech indywidualnych konkursów o jak najlepsze lokaty będzie rywalizowało jeszcze czterech niemieckich zawodników: Andreas Wank, Karl Geiger, Richard Freitag i Pius Paschke. Ten ostatni w tegorocznej edycji Pucharu Świata startował tylko dwa razy, w Oberstdorfie i Ga-Pa, podczas Turnieju Czterech Skoczni. Podczas obu konkursów nie udało mu się niestety zakwalifikować do drugiej serii, podwójnie zajmując 33. miejsce. 26-latek z Kiefersfelden nie zdołał zakwalifikować się niestety także i do pierwszego konkursu w Sapporo zajmując 45. lokatę. Wciąż ma jednak szansę na walkę w niedzielę.

8H7A8638 300x199 - Niemieccy skoczkowie w Azji, Schuster i Bauer podali część składów na Lahti!
Markus Eisenbichler (fot. Julia Piątkowska)

Markus Eisenbichler i Stephan Leyhe dostają więcej wolnego, by odzyskać siły na najważniejszą imprezę w sezonie, czyli Mistrzostwa Świata w Lahti. W związku z tym w Sapporo wystąpi tylko ten pierwszy, a w mieście, gdzie w przyszłym roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie do zawodów przystąpi zawodnik z klubu z Willingen. Okazuje się, że w Sapporo zabraknie też Wernera Schustera, jednak szkoleniowiec dołączy do drużyny już w PyeongChang. W Japonii z zawodnikami będą Jens Deimel, Christian Winkler i Roar Ljoekelsoey.

Selekcjoner reprezentacji kobiet, Andreas Bauer też dokonał paru zmian w składzie. Do Kathariny Althaus, Cariny Vogt, Ramony Straub i Svenji Wuerth w słoweńskim Ljubnie dołączyły Gianina Ernst i Agnes Reisch, które bardzo dobrze spisały się podczas Mistrzostwa Świata Juniorów w Park City zajmując odpowiednio 4. i 5. miejsce. Juliane Seyfarth nie znalazła się w kadrze na zawody – 26-letnia zawodniczka potrzebuje przerwy na regenerację organizmu przed światowym czempionatem w Finlandii.

Skład reprezentacji Niemiec na najbliższe konkursy PŚ:

 • Sapporo (Japonia), mężczyźni
  • Andreas Wellinger (7. miejsce w PŚ 2016/2017)
  • Markus Eisenbichler (9. miejsce)
  • Richard Freitag (11. miejsce)
  • Karl Geiger (20. miejsce)
  • Andreas Wank (39. miejsce)
  • Pius Paschke (nieklasyfikowany)
 • PyeongChang (Korea Południowa), mężczyźni
  • Andreas Wellinger
  • Richard Freitag
  • Karl Geiger
  • Stephan Leyhe
  • Andreas Wank
  • Pius Paschke
 • Ljubno (Słowenia) i PyeongChang (Korea Południowa), kobiety
  • Katharina Althaus (5. miejsce w PŚ 2016/2017)
  • Carina Vogt (6. miejsce)
  • Svenja Wuerth (10. miejsce)
  • Ramona Straub (22. miejsce)
  • Gianina Ernst (38.miejsce)
  • Agnes Reisch (nieklasyfikowana)
 

Schuster i Bauer nominują zawodników na MŚ

Do Mistrzostw Świata w Lahti pozostały już niecałe dwa tygodnie. Coraz więcej sztabów szkoleniowych ogłasza nazwiska powołanych na najważniejszą imprezę tego sezonu. Do tego grona dołączyli również Niemcy. Sześcioro zawodników tejże nacji może być pewnych startu w czempionacie, w tym między innymi mistrzyni olimpijska z Soczi i świata z Falun – Carina Vogt.

Rozpędzony Andreas Wellinger

Wellinger Andreas WC.Oslo .2016.kwalifikacje fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Niemieccy skoczkowie w Azji, Schuster i Bauer podali część składów na Lahti!
Andreas Wellinger (fot. Julia Piątkowska)

W zawodach PŚ w Zakopanem niespełna 22-letni niemiecki skoczek zajął 2. miejsce. Od tego momentu nie schodzi z podium. Zwyciężył w indywidualnym konkursie w Willingen, a na skoczni „mamuciej” w Oberstdorfie dwukrotnie plasował się na 2. miejscu. Bardzo dobre wyniki uczyniły Wellingera jednym z poważnych kandydatów do medalu Mistrzostw Świata w Lahti. 

– Andi pracuje bardzo solidnie. Istnieje możliwość, że jego forma utrzyma się lub nawet wzrośnie. Ma pewien rodzaj przewagi nad rywalami przed mistrzostwami. Znajduje się obecnie w centrum zainteresowania. Dlatego będzie lepiej, kiedy pojedzie na zawody do Azji. Będzie mógł odizolować się, skupić, dzięki czemu nie będzie rozproszony – ocenił formę swojego podopiecznego trener niemieckich skoczków, Werner Schuster.

Leyhe Stephan WC.Planica.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Niemieccy skoczkowie w Azji, Schuster i Bauer podali część składów na Lahti!
Stephan Leyhe (fot. Julia Piątkowska)

Szkoleniowiec kadry naszych zachodnich sąsiadów powołał na razie trzech zawodników do występu w światowym czempionacie. Do Finlandii pojedzie jednak pięciu Niemców. Pozostała dwójka zostanie ogłoszona po konkursach w japońskim Sapporo i południowokoreańskim PyeongChang. Chętnych na występ w MŚ jest trzech: Stephan Leyhe, Karl Geiger oraz Andreas Wank. Ostatni z wymienionych musi jednak się bardzo postarać, aby otrzymać powołanie. – Stephan i Karl mają przewagę, ponieważ zajmowali już w tym sezonie miejsca w pierwszej „dziesiątce”, czego Andreas nie był w stanie dokonać – przyznał Schuster.

Niemki również przystąpią do rywalizacji

Vogt Carina WSC.Falun .2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Niemieccy skoczkowie w Azji, Schuster i Bauer podali część składów na Lahti!
Carina Vogt (fot. Julia Piątkowska)

Spośród niemieckich skoczkiń w Mistrzostwach Świata w Lahti o medale powalczą: Carina Vogt, Katharina Althaus oraz Svenja Wuerth. Wszystkie z nich znajdują się w pierwszej „10” Pucharu Świata. Najwyższe, 5. miejsce zajmuje Katharina Althaus, dla której najlepszym rezultatem w tym sezonie jest 2. miejsce w Hinzenbach. Mistrzyni olimpijska z Soczi i świata z Falun, Carina Vogt jest sklasyfikowana na miejscu 6. Drugiego dnia zeszłotygodniowych zawodów w Hinzenbach również stanęła na drugim stopniu podium. Trzecia z powołanych, Svenja Wuerth plasuje się na 10. pozycji, a najlepszy wynik tej zimy odnotowała w rumuńskim Rasnovie, gdzie zajęła 5. miejsce.

Skład męskiej reprezentacji Niemiec na MŚ:

 • Andreas Wellinger (7. miejsce w PŚ 2016/17)
 • Markus Eisenbichler (9. miejsce)
 • Richard Freitag (11. miejsce)

Skład żeńskiej reprezentacji Niemiec na MŚ:

 • Katharina Althaus (5. miejsce w PŚ 2016/17)
 • Carina Vogt (6. miejsce)
 • Svenja Wuerth (10. miejsce)
 

Niemcy na MŚ w Falun 2015

Falun.2015.mix Vogt Althaus Freund Freitag fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Niemieccy skoczkowie w Azji, Schuster i Bauer podali część składów na Lahti!
Niemiecka drużyna mieszana w Falun (Freitag, Althaus, Vogt, Freund), fot. Julia Piątkowska

W 2015 r. dwa medale mistrzostw świata trafiły w ręce Severina Freunda – srebrny na normalnej oraz złoty na dużej skoczni. W Lahti na pewno nie obroni wywalczonych przed dwoma laty tytułów. Miesiąc przed MŚ zerwał więzadła w prawym kolanie na jednym z treningów przed zawodami Pucharu Świata w Willingen. Kontuzja wykluczyła Niemca ze startów do końca tego sezonu.

Na wyżej wspomnianych mistrzostwach indywidualnie zaprezentowali się również: Richard Freitag (7. i 15. miejsce), Markus Eisenbichler (10. miejsce na skoczni HS-134), Marinus Kraus (10. miejsce na skoczni HS-100) oraz Andreas Wellinger (11. miejsce na normalnym obiekcie). Rywalizację w konkursie drużynowym (w składzie: Michael Neumayer, Markus Eisenbichler, Richard Freitag, Severin Freund) niemieccy skoczkowie zakończyli dopiero na 5. miejscu.

Niemki także wzięły udział w zmaganiach w Szwecji. Na skoczni HS-100 zajęły kolejno: 1. (Carina Vogt), 14. (Juliane Seyfarth), 17. (Katharina Althaus) oraz 22. miejsce (Ulrike Graessler).

W konkursie mieszanym (w składzie: Carina Vogt, Richard Freitag, Katharina Althaus, Severin Freund) Niemcy sięgnęli po złoto.

 

Malwina Wójciak, Dominika Szajda
źródło: informacja własna / eurosport.de / DSV

 

Dodaj komentarz