You are currently viewing PŚ Pań Ljubno: Polki powalczą w kwalifikacjach, bez Takanashi na starcie! (LIVE)

PŚ Pań Ljubno: Polki powalczą w kwalifikacjach, bez Takanashi na starcie! (LIVE)

Ljubno Logarska.Dolina SSK.Ljubno.BTC - PŚ Pań Ljubno: Polki powalczą w kwalifikacjach, bez Takanashi na starcie! (LIVE)Kolejną areną, na której skoczkinie zmierzą się w walce o punkty w cyklu Pucharu Świata będzie normalny obiekt Logarska Dolina (K-85 / HS-95) w Ljubnie. Ze startu w Słowenii zrezygnowała japońska liderka klasyfikacji generalnej, natomiast o pierwsze zdobycze punktowe powalczą Polki – Kinga Rajda, Anna Twardosz i Magdalena Pałasz.

 
Polska kadra kobiet 2016 2017 Hankus.Tajner.Palasz.Rajda .Twardosz fot.Bartosz.Leja 300x199 - PŚ Pań Ljubno: Polki powalczą w kwalifikacjach, bez Takanashi na starcie! (LIVE)
Polska kadra kobiet ze sztabem szkoleniowym (fot. Bartosz Leja)

Konkursy Pucharu Świata kobiet w słoweńskim Ljubnie zapowiadają bardzo ciekawie, szczególnie w związku ze startem całej polskiej kadry kobiet. O awans do zawodów głównych już w piątek powalczą: Kinga Rajda, debiutująca w PŚ Anna Twardosz oraz powracająca do zawodów najwyższej rangi po prawie trzyletniej przerwie Magdalena Pałasz. Przy mocnej międzynarodowej stawce sukcesem dla podopiecznych trenera Hankusa będzie najpierw konkursowa kwalifikacja, a później punktowe zdobycze w zawodach. Na starcie konkursów w Słowenii zabraknie japońskiej liderki oraz wiceliderki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Zarówno Sara Takanashi, jak i Yuki Ito, postanowiły skupić się na spokojnych przygotowaniach do zbliżających się mistrzostw świata w narciarstwie klasycznymi, który na przełomie lutego i marca odbędą się w fińskim Lahti.

Jahr Line Lundby Maren WSC.Falun .2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Pań Ljubno: Polki powalczą w kwalifikacjach, bez Takanashi na starcie! (LIVE)
Line Jahr i Maren Lundby (fot. Julia Piątkowska)

W związku z tym na faworytkę zmagań w Ljubnie wyrasta Norweżka Maren Lundby, która w pucharowej „generalce” plasuje się tuż za Japonkami. Na walkę o podium stać również z pewnością doświadczone Austriaczki (Iraschko-Stolz, Seifriedsberger) oraz mocne Niemki (Vogt, Althaus). Nie można jednak wykluczyć niespodzianek w postaci czołowych lokat młodszych utalentowanych zawodniczek, jak choćby mistrzyni świata juniorów, Manueli Malsiner z Włoch. Dodajmy, że do PŚ po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją powraca dziś doświadczona reprezentantka Norwegii, Line Jahr.

Początkowo kwalifikacje do pierwszego konkursu były zaplanowane na piątek, jednak w związku z tym, że narty norweskich zawodniczek nie dotarły do Ljubna ma czas, jury konkursu postanowiło wyrozumiale podejść do sytuacji i rozegrać wyłącznie trzy serie treningowe. O awans do sobotniego konkursu zawodniczki powalczą zatem tuż przed pierwszą serią.

 

Program zawodów:

 • 10 lutego 2017 r. (piątek):
  • 09:00 – odprawa techniczna
  • 12:00 – oficjalny trening, 3 serie (wyniki >>>)
  • 14:00 – kwalifikacje
 • 11 lutego 2017 r. (sobota):
  • 11:30 – kwalifikacje
  • 13:00 – konkurs indywidualny
 • 12 lutego 2017 r. (niedziela):
  • 11:45 – kwalifikacje
  • 13:00 – konkurs indywidualny
 

Tekstowa relacja LIVE (FIS):

 

 

Lista startowa sobotnich kwalifikacji:

BIB
zawodniczka
kraj
1
Kinga Rajda
POL
2
Susanna Forsstroem
FIN
3
Silje Opseth
NOR
4
Valentina Sderzhikova
KAZ
5
The Sofie Kleven
NOR
6
Anna Twardosz
POL
7
Sophie Mair
AUT
8
Roberta d’Agostina
ITA
9
Tong Ma
CHN
10
Nina Lussi
USA
11
Qi Liu
CHN
12
Agnes Reisch
GER
13
Lara Malsiner
ITA
14
Xinyue Chang
CHN
15
Line Jahr
NOR
16
Julia Huber
AUT
17
Anna Odine Stroem
NOR
18
Magdalena Pałasz
POL
19
Veronica Gianmoena
ITA
20
Xueyao Li
CHN
21
Marita Kramer
AUT
22
Atsuko Tanaka
CAN
23
Anniken Mork
NOR
24
Ksenia Kablukova
RUS
25
Oceane Avocat Gros
FRA
26
Gianina Ernst
GER
27
Tara Geraghty-Moats
USA
28
Eva Logar
SLO
29
Alexandra Kustova
RUS
30
Abby Ringquist
USA
31
Daniela Haralambie
ROU
32
Coline Mattel
FRA
33
Sofia Tikhonova
RUS
34
Evelyn Insam
ITA
35
Ursa Bogataj
SLO
36
Anastasiya Barannikova
RUS
37
Julia Kykkaenen
FIN
38
Elena Runggladier
ITA
39
Ramona Straub
GER
40
Lea Lemare
FRA
41
Lucile Morat
FRA
42
Nita Englund
USA
43
Kaori Iwabuchi
JPN
44
Spela Rogelj
SLO
45 pq
Manuela Malsiner
ITA
46 pq
Chiara Hoelzl
AUT
47 pq
Maja Vtic
SLO
48 pq
Svenja Wuerth
GER
49 pq
Ema Klinec
SLO
50 pq
Jacqueline Seifriedsberger
AUT
51 pq
Carina Vogt
GER
52 pq
Katharina Althaus
GER
53 pq
Daniela Iraschko-Stolz
AUT
54 pq
Maren Lundby
NOR
 

Zapowiedź zawodów 

Slowenki Slowenia panie Logar.Kriznar.Vtic .Rogelj.Pozun .Bogataj fot.Aljosa.Rebolj Iztok.Dimc Ljubno.FIS .Ski .Jumping.World .Cup .Ladies 300x200 - PŚ Pań Ljubno: Polki powalczą w kwalifikacjach, bez Takanashi na starcie! (LIVE)
Słoweńska drużyna z triumfatorką zeszłorocznego konkursu, Evą Logar (fot. Aljosa Rebolj / Iztok Dimc)

W czasie weekendu najlepsze skoczkinie będą rywalizować w słoweńskiej miejscowości Ljubno. Malutkie miasto położne około 60 km na południowy-wschód od Planicy ma w zanadrzu kompleks skoczni narciarskich Logarska Dolina. Zawody Pucharu Świata odbędą się na największym z obiektów (HS-90) w dniach 11-12 lutego.

Większości kibiców skoków narciarskich Słowenia na myśl przywodzi słynnego „mamuta” w Planicy. To jednak nie jedyna skocznia w tym kraju. Łagodny profil zeskoku umożliwiający płaski tor lotu, punkt konstrukcyjny położony poniżej setnego metra, to cechy idealnego wręcz obiektu do rywalizacji „mniejszego kalibru”, czyli między innymi Pucharu Świata Pań, czy zawodów juniorów. Takim właśnie jest kompleks skoczni Logarska Dolina. Oprócz obiektu przeznaczonego do weekendowej rywalizacji, kompleks stanowią jeszcze trzy skocznie (K-38, K-15 i K-8).

Takanashi Sara press WC.Oberstdorf.2017 fot.Frederik.Clasen 300x199 - PŚ Pań Ljubno: Polki powalczą w kwalifikacjach, bez Takanashi na starcie! (LIVE)
Sara Takanashi (fot. Frederik Clasen)

Liderką klasyfikacji generalnej PŚ 2016/2017 jest oczywiście Sara Takanashi (1195 pkt), która przed tygodniem odniosła 52. pucharowe zwycięstwo w karierze. Tym samym utytułowanej Japonce wystarczyłaby jedna wygrana, aby pod względem triumfów zrównać się z rekordzistą pod tym względem, Austriakiem Gregorem Schlierenzauerem. Utytułowana reprezentantka Kraju Kwitnącej Wiśni postanowiła jednak odpuścić start w Słowenii i skupić się na spokojnych przygotowaniach do Mistrzostw Świata w Lahti. Dodajmy, że w pucharowej "generalce" na drugiej pozycji plasuje się Yuki Ito (928 pkt), a trzecia jest Norweżka Maren Lundby (789 pkt).

Pełna klasyfikacja PŚ Pań 2016/2017 >>>

Hendrickson Sarah WC.Oslo .2013 3 fot.Stefan.Piwowar 300x200 - PŚ Pań Ljubno: Polki powalczą w kwalifikacjach, bez Takanashi na starcie! (LIVE)
Sarah Hendrickson (fot. Stefan Piwowar)

Oficjalny żeński rekord największego z obiektów (K-85 / HS-95) wynosi 95,5 metra. Na taką odległość poszybowała w 2016 roku (podczas zawodów PŚ) Słowenka Maja Vtic. Przypomnijmy, że pierwsze konkursy żeńskiego Pucharu Świata w Ljubnie zostały rozegrane w 2012 roku. Wówczas po dwa zwycięstwa sięgnęła Amerykanka Sarah Hendrickson. Przed rokiem Słoweńcy mogli cieszyć się z triumfu swojej zawodniczki - w pierwszym konkursie wygrała Maja Vtic przed Sarą Takanashi (Japonia) i Spelą Rogelj (Słowenia). Drugi dzień zmagań należał szczególnie do Austriaczek - na czele stawki uplasowała się Daniela Iraschko-Stolz, druga była Maja Vtic, a trzecia Chiara Hoelzl.

Więcej informacji o skoczni w Ljubnie i zawodach tam rozgrywanych >>>

 

Składy kadr:

 • Austria: Chiara Hoelzl, Jacqueline Seifriedsberger, Daniela Iraschko-Stolz, Sophie Mair, Julia Huber, Marita Kramer
 • Chiny: Tong Ma, Qi Liu, Xinyue Chang, Xueyao Li
 • Finlandia: Julia Kykkaenen, Susanna Forsstroem
 • Francja: Oceane Avocat Gros, Coline Mattel, Lea Lemare, Lucile Morat
 • Japonia: Kaori Iwabuchi
 • Kanada: Atsuko Tanaka
 • Kazachstan: Valentina Sderzhikova
 • Niemcy: Agners Reisch, Ramona Straub, Gianina Ernst, Svenja Wuerth, Carina Vogt, Katharina Althaus
 • Norwegia: Silje Opseth, Thea Sofie Kleven, Line Jahr, Anna Odine Stroem, Anniken Mork, Maren Lundby
 • Polska: Kinga Rajda, Anna Twardosz, Magdalena Pałasz
 • Rosja: Ksenia Kablukova, Alexandra Kustova, Sofia Tikhonova, Anastasiya Barannikova
 • Rumunia: Daniela Haralambie
 • Słowenia: Eva Logar, Ursa Bogataj, Spela Rogelj, Maja Vtic, Ema Klinec
 • Stany Zjednoczone: Nina Lussi, Tara Geraghty-Moats, Abby Rungquist, Nita Englund
 • Włochy: Elena Runggaldier, Manuela Malsiner, Lara Malsiner, Evelyn Insam, Veronica Gianmoena, Roberta d'Agostina
 

informacja własna

 

Dodaj komentarz