You are currently viewing Falun 2015 / Lahti 2017: Velta zaskoczył złotem, w Finlandii nie poskacze (FOTO)

Falun 2015 / Lahti 2017: Velta zaskoczył złotem, w Finlandii nie poskacze (FOTO)

Pierwszy indywidualny konkurs mężczyzn podczas Mistrzostw Świata w szwedzkim Falun przyniósł dość niespodziewanego złotego medalistę. Po krążek z najcenniejszego kruszcu sięgnął atakujący nieco z drugiego szeregu Rune Velta. Norweg zaskoczył narciarskie środowisko pokonując po pasjonującym pojedynku Niemca Severina Freunda.

 

Było to 21 lutego 2015 roku w sobotę. Podczas obu serii konkursowych na normalnym obiekcie Lugnet (K-90 / HS-100) Freund (95,5 / 96,0 m) wyskakał łącznie o pół metra więcej od Velty (95,5 / 95,5 m). Mimo tego to właśnie podopieczny trenera Alexandra Stoeckla sięgnął po tytuł mistrzowski. Zawdzięczał to zasłużonymi wyższymi ocenami za styl, ponieważ warunki wietrzne, w których próby oddawali obaj zawodnicy były prawie identyczne. Trzecie miejsce zajął ostatecznie Austriak Stefan Kraft (95,0 / 95,0 m), którego Freund wyprzedził rzutem na taśmę już w finale. Na szóstej lokacie zmagania ukończył kolejny z Wikingów, obrońca tytułu z Predazzo, Anders Bardal.

Niespodziewanie najlepiej dysponowanym reprezentantem Polski tego dnia był Jan Ziobro, który po dwóch równych skokach na 91,5 metra uplasował się na wysokiej ósmej pozycji. Zdystansował tym samym słabiej dysponowanego mistrz olimpijskiego Kamila Stocha (90,0 / 89,0 m; 17. miejsce), który wyraźnie przeżywał wówczas nienajlepszy sezon. Lokatę z zawodnikiem z Zębu podzielił Klemens Murańka (92,0 / 88,0 m). Dopiero na 33. pozycji zmagania zakończył wówczas Piotr Żyła (89,5 m).

Pełne wyniki konkursu >>>

Warto wspomnieć, że złoty medal mistrzostw świata był dla Rune Velty punktem kulminacyjnym w sportowej karierze. Kolejny sezon był dla Norwega znacznie słabszy. Ostatecznie drastyczny spadek formy doprowadził do jego decyzji o zakończeniu sportowej kariery w sierpniu 2016 roku. Tym samym utalentowany „Wiking” nie powalczy w Lahti o obronę tytułu mistrzowskiego.

 

Fotorelacja z konkursu:

 

Julia Piątkowska

 

Dodaj komentarz