You are currently viewing Polacy z najwyższą kwotą startową na 7. period Pucharu Świata!

Polacy z najwyższą kwotą startową na 7. period Pucharu Świata!

Kadra.A.Polska 2016 fot.B.Leja  - Polacy z najwyższą kwotą startową na 7. period Pucharu Świata!

Konkursy PŚ w PyeongChang oraz PK w Iron Mountain zakończyły 6. period obecnego sezonu. W związku z tym zmianie uległy kwoty startowe dla poszczególnych reprezentacji. Za sprawą udanego występu Klemensa Murańki w niedzielnych zmaganiach „drugiej ligi” prawo startu w pucharowych zmaganiach do końca narciarskiej zimy otrzyma aż siedmiu Polaków.

 

Jak ustala się limity startowe?

Liczbę skoczków reprezentujących dany kraj w PŚ ustala się na podstawie Światowej Listy Rankingowej (WRL). Tylu zawodnikow z danego kraju ma prawo startu, ilu zostało sklasyfikowanych w pierwszej „55” listy w ciągu ostatniego roku, czyli w okresie siedmiu periodów. Po każdym periodzie ranking jest aktualizowany i kwoty startowe ulegają zmianom. Nawet jeśli zawodnicy jakiejś reprezentacji nie są ujęci w WRL, to takiemu państwu przysługuje minimalna kwota startowa wynosząca dwa miejsca. Maksymalny limit startowy to siedmiu zawodników.

Odpowiednikiem Światowej Listy Rankingowej w PK jest Kontynentalna Lista Rankingowa (CRL). Działa ona na tej samej zasadzie co WRL, z tą różnicą, że przy ustalaniu kwot bierze się pod uwagę czołową „50” rankingu. Ponadto, miejsca w czołówce po danym periodzie PK gwarantują podwyższenie limitów startowych w zmaganiach rangi PŚ. Minimalna kwota startowa w tym przypadku wynosi trzy miejsca.

 

Wyższy limit w PŚ, w „drugiej lidze” bez zmian

Muranka.Klemens 4HT.Innsbruck.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Polacy z najwyższą kwotą startową na 7. period Pucharu Świata!
Klemens Murańka (fot. Julia Piątkowska)

Dobra postawa Klemensa Murańki w pierwszym z dwóch niedzielnych konkursów rozegranych w Stanach Zjednoczonych (druga lokata) zaowocowała powiększeniem kwoty startowej dla reprezentacji Polski w ostatnim, siódmym periodzie Pucharu Świata. Tym samym, aż siedmiu „biało-czerwonych” otrzyma prawo startu w norweskim turnieju Raw Air oraz w zamykających sezon lotach w Planicy. Dodajmy, że uzyskana przez podopiecznych Stefana Horngachera liczba miejsc w konkursach PŚ to maksymalna możliwa wartość. Najwyższe kwoty zostały przyznane ponadto Norwegii (dzięki solidnym rezultatom Joakima Aune) i Słowenii (za sprawą dobrych występów lidera klasyfikacji PK, Nejca Dezmana).

Kwoty startowe na PŚ 2016/2017, VII period
(Oslo, Lillehammer, Trondheim, Vikersund, Planica)
kraj
kwota startowa
Norwegia
7
Polska
7
Słowenia
7
Austria
6
Japonia
6
Niemcy
6
Czechy
5
Rosja
4
Szwajcaria
4
Kanada
3
Finlandia
3
Francja
3
Stany Zjednoczone
3
Inne reprezentacje
2

Nieco mniej korzystnie prezentuje się sytuacja Polaków w Pucharze Kontynentalnym. W siódmym periodzie tego sezonu prawo do startów otrzyma podobnie jak wcześniej czterech zawodników. Najwyższe limity startowe przypadły w udziale Austrii (aż 5. reprezentantów tego kraju sklasyfikowano w czołowej "10" cyklu), Niemcom i Norwegii. Jako że w ostatnim periodzie nie oglądaliśmy zmagań w ramach FIS Cup, nie zostały przyznane na tej podstawie dodatkowe miejsca w PK żadnemu państwu.

Kwoty startowe na PK 2016/2017, VII period
(Rena, Zakopane, Czajkowski)
kraj
kwota startowa
Austria
6
Niemcy
6
Norwegia
6
Słowenia
6
Czechy
4
Polska
4
Inne reprezentacje
3

 

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz