You are currently viewing Avvakumova kontuzjowana, operacja zakończy sezon Rosjanki

Avvakumova kontuzjowana, operacja zakończy sezon Rosjanki

8H7A9902 - Avvakumova kontuzjowana, operacja zakończy sezon RosjankiLiderka żeńskiej reprezentacji Rosji, Irina Avvakumova, jako jedna z niewielu zawodniczek w ostatnich latach potrafiła na równi walczyć ze znakomitymi skoczkiniami z Japonii. Niestety w trakcie Mistrzostw Świata okazało się, że reprezentantce Sbornej przytrafiły się kontuzje, która wykluczą ją z finałowego konkursu Pucharu Świata w Oslo.

 
Avvakumova Irina WC.Oberstdorf.2016 fot.Frederik.Clasen 300x199 - Avvakumova kontuzjowana, operacja zakończy sezon Rosjanki
Irina Avvakumova (fot. Frederik Clasen)

Avvakumova w żeńskim konkursie Mistrzostw Świata w Lahti zajęła 12. lokatę i nie włączyła się do batalii o medalowe zdobycze. Jak się okazuje w Finlandii doskwierał jej ból kolana oraz uraz żeber, przez co nie była ona w stanie zaprezentować pełni swoich możliwości. Podczas przygotowań do światowego czempionatu przydarzył jej się z kolei wypadek, który wykluczył ją z zawodów Pucharu Świata w Ljubnie i PyeongChang. - Upadłam na skoczni podczas lądowania. Natychmiast zdałam sobie sprawę, że coś jest nie tak. Leżałam, a oddychanie przychodziło mi z trudnością - relacjonowała w rozmowie z portalem sport-express.ru. Diagnoza była bardzo niepokojąca - u Rosjanki wykryto złamanie żeber. Mimo wciąż niezaleczonych kontuzji, po rozmowie z psychologiem oraz trenerem Romanem Kerovem, postanowiła wziąć udział w mistrzostwach świata.

W Lahti sukcesu nie odniosła, a badania przeprowadzone już w kraju wykazały, że 25-letnią skoczkinię Dynama Moskwa czeka przede wszystkim operacja kontuzjowanego kolana, które dzięki temu po kilku miesiącach wróci do pełnej sprawności. Rosjanka może zatem mówić o sporym pechu, ponieważ tej zimy udowadniała, że stać ją na rezultaty w ścisłej światowej czołówce - wskakiwała na podium w Oberstdorfie (dwukrotnie) oraz Zao. Jak sama przyznała, po znakomitym sezonie 2013/2014, w którym sześciokrotnie plasowała się w czołowej trójce, odnosząc nawet jedno zwycięstwo (w Czajkowskim), odczuwa pewną presję ze strony narciarskiego środowiska w Rosji. - Nie wiem jak radzić sobie z Sarą Takanashi, bardzo trudno jest psychicznie wytrzymywać takie ciśnienie. Pojawia się ono ze wszystkich stron, od dziennikarzy, federacji narciarskiej, trenerów. Wszyscy są przekonani, że po pierwszym kontakcie z trofeami, będę je zdobywać regularnie. W rzeczywistości, bardzo ciężko jest utrzymać poprzeczkę na wysokim poziomie, choćby nie wiem jak się chciało - stwierdziła.

Avvakumova Irina WC.Predazzo.2013 fot.Julia .Piatkowska 300x202 - Avvakumova kontuzjowana, operacja zakończy sezon Rosjanki
Irina Avvakumova (fot. Julia Piątkowska)

Avvakumova została także zapytana o to, czy w związku z głośną ostatnimi czasy sprawą dopingu w rosyjskim sporcie, spotkała się z nieprzychylnymi reakcjami ze strony innych reprezentacji. - Nie zauważyłam takowych. Prawdopodobnie z tego powodu, że w naszym sporcie doping nie ma aż takiego zastosowania. Naprawdę nie wiem co musiałabym zjeść, aby skakać dalej - powiedziała ze śmiechem Avvakumova, zaznaczając jednak, że w skokach narciarskich miały miejsce pojedyncze przypadki użycia niedozwolonych środków. Najbardziej znanym przykładem był jej rodak, Dimitry Vassiliev, który w styczniu 2001 roku został zdyskwalifikowany na dwa lata za stosowanie specyfików pomagających zmniejszyć wagę ciała.

Dodajmy, że jak poinformował prezydent Rosyjskiej Federacji Narciarskiej Dimitry Dubrovskiy, w ostatnim konkursie żeńskiego Pucharu Świata w sezonie 2016/2017, który zostanie rozegrany 11 marca w norweskim Oslo, wystartują tylko dwie Rosjanki - Anastasiya Barannikova (25. miejsce w klasyfikacji generalnej) oraz Sofia Tikhonova (27. lokata w "generalce").

 

źródło: tramplin.perm.ru / sport-express.ru

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Ania

    Przydatne informacje, dobry wpis. Dzięki.

Dodaj komentarz