You are currently viewing Słoweńcy podsumowują MŚ w Lahti. „Wyciągnąć naukę na przyszłość”

Słoweńcy podsumowują MŚ w Lahti. „Wyciągnąć naukę na przyszłość”

Prevc Peter WC.Lillehammer.2015 fot.Julia .Piatkowska - Słoweńcy podsumowują MŚ w Lahti. "Wyciągnąć naukę na przyszłość"Słoweńscy skoczkowie nie będą mile wspominali zakończonych w ten weekend mistrzostw świata w Lahti. W konkursach indywidualnych wśród panów najlepiej zaprezentował się Peter Prevc, zajmując odpowiednio 11. i 9. miejsce, a wśród pań Ema Klinec, która zajęła piątą lokatę. Słoweńców zabrakło na podium także w konkursie mikstów oraz zawodach drużynowych panów.

Goran Janus SGP.Wisla .2012 fot.Bartosz.Leja  300x199 - Słoweńcy podsumowują MŚ w Lahti. "Wyciągnąć naukę na przyszłość"
Goran Janus, fot. Bartosz Leja

 

Takie wyniki nie mogą cieszyć trenera słoweńskiej kadry, Gorana Janusa. Postawione przez niego cele nie zostały bowiem w pełni osiągnięte. – Jeśli mówimy o konkretnych celach na poszczególne konkurs, to w rywalizacjach drużynowych są to lokaty zajmowane w pierwszej piątce. Natomiast w konkursach indywidualnych jeden zawodnik w najlepszej szóstce, jeden w piętnastce i jeden w trzydziestce – tak jeszcze przed wyjazdem do Finlandii zapowiadał Janus.

Na konferencji podsumowującej MŚ szkoleniowiec nie krył rozczarowania wynikami. – W zawodach drużynowych i mieszanych celem było piąte miejsce. Trudno zdobyć medal, bo po prostu zespoły będące w czołówce skakały lepiej. Indywidualnie spodziewałem się wyższej pozycji Petera Prevca i więcej zawodników w finale - powiedział.

Na temat swoich występów wypowiedział się Peter Prevc. - To już drugie mistrzostwa świata z rzędu, na których nie wszystko poszło zgodnie z oczekiwaniami, ale jest to odzwierciedleniem całego sezonu. Nie będę śpiewać z radości, ale nie będę też płakał. Można się wiele nauczyć po takiej imprezie, aby przygotować się na przyszłość i postarać się uniknąć tych samych błędów - przyznał. Utytułowany skoczek podkreślił, że inni skoczkowie byli w wyższej formie. Nawiązał przy tej okazji do wyników Piotra Żyły, zauważając, że w treningach zajmowali podobne miejsca, ale to Polak w konkursie na dużej skoczni zdobył brązowy medal.

Lanisek.Anze WC.Klingenthal.2015 fot.julia .Piatkowska 300x199 - Słoweńcy podsumowują MŚ w Lahti. "Wyciągnąć naukę na przyszłość"
Anze Lanisek, fot. Julia Piątkowska

Dla Anze Laniska były to pierwsze mistrzostwa świata w karierze. Utalentowany 21-latek awans na najważniejszą imprezę w sezonie wywalczył dopiero podczas konkursów rozgrywanych w Azji - Nie wszystko zawsze idzie zgodnie z życzeniami i planami. Z mistrzostw należy wyciągnąć dobrą naukę na przyszłość – powiedział podczas konferencji.

Bardziej udany występ ma za sobą żeńska część reprezentacji Słowenii. Ema Klinec, po zdobyciu srebra w tegorocznych mistrzostwach świata juniorów, w Finlandii zajęła wysokie 5. miejsce. Nika Kriznar była 13., Maja Vtic - 17., a Spela Rogelj zajęła 22 pozycję. - Następnego dnia po konkursie indywidualnym odbyła się ceremonia. Byłam bardzo zadowolona, że mogłam spędzić ten wieczór w towarzystwie innych czołowych narciarzy, m.in. Marit Bjoergen – mówiła uśmiechnięta Ema Klinec.

Klinec Ema S.Piwowar 300x200 - Słoweńcy podsumowują MŚ w Lahti. "Wyciągnąć naukę na przyszłość"
Ema Klinec, fot. Stefan Piwowar

Trener słoweńskiej reprezentacji kobiet Stane Baloh stwierdził, że po mistrzostwach ma mieszane uczucia. - Niektóre cele i oczekiwania zostały spełnione, ale nie wszystkie – mówił. Baloh jest zadowolony z postawy młodszych zawodniczek, ale poniżej jego oczekiwań wypadły w konkursie indyidualnym Spela Rogelj i Maja Vtic. Spowodowało to postawienie w zawodach drużyn mieszanych na medalistki MŚ juniorów. – Myślę, że to była dobra decyzja – przyznał trener.

Przed paniami pozostał już tylko finał Pucharu Świata na słynnej skoczni Holmenkollen w Oslo. – Wystąpią tam najlepsze zawodniczki, a wśród nich Ema Klinec, Maja Vitc, Spela Rogelj i Ursa Bogataj. Na dużej skoczni postaramy się pokazać jak najwięcej - zapowiedział szkoleniowiec kobiecej reprezentacji.

Goran Janus nie podał jeszcze składu na zbliżające się zawody w Norwegii, ale zapowiedział, że nastąpi to w najbliższych kilku dniach.

 

Źródła: sloski.si, rtvslo.si, ekipa24.si

 

Dodaj komentarz