You are currently viewing Vikersund: Wiatr uniemożliwił test skoczni, Lundby jednak nie poleci
Maren Lundby (fot. Julia Piątkowska)

Vikersund: Wiatr uniemożliwił test skoczni, Lundby jednak nie poleci

Vikersund Vikersundbakken for.Geir .A.Granviken - Vikersund: Wiatr uniemożliwił test skoczni, Lundby jednak nie poleciDo zakończenia Pucharu Świata pozostały tylko konkursy rozgrywane na obiektach do lotów narciarskich. Już w piątek czołowi skoczkowie globu rozpoczną trzydniowy maraton na Vikersundbakken (HS-225), zaliczany do klasyfikacji turnieju Raw Air. W czwartek mamucią skocznię mieli testować przedskoczkowie, jednak wiatr nie pozwolił na próbne skoki.

 

Wiatr w Norwegii, test mamuta w Vikersund odwołany

Patrząc na przebieg pucharowej rywalizacji w kilku ostatnich dniach, natura po raz kolejny daje się we znaki zarówno skoczkom, jak i organizatorom norweskiego turnieju rozgrywanego na czterech skoczniach. Niekorzystne warunki atmosferyczne wymusiły na członkach jury odwołanie konkursu w Lillehammer, a dzień później w Trondheim także nie obyło się bez problemów z pogodą. Wszystko wskazuje na to, że wietrzna aura panująca w Kraju Wikingów zawitała także do Vikersund.

W czwartkowe popołudnie 20 skoczków z norweskiej grupy krajowej, spośród których 9 z nich czekał debiut na tak dużym obiekcie, miało przetestować skocznię Vikersundbakken. To właśnie na niej w piątkowe popołudnie rywalizację zacznie międzynarodowa czołówka walcząca o triumf w końcowej klasyfikacji turnieju Raw Air oraz o jak największą przewagę przed finałowym weekendem Pucharu Świata w słoweńskiej Planicy.

Vikersund Vikersdunbbakken fot.vikersund.no  300x200 - Vikersund: Wiatr uniemożliwił test skoczni, Lundby jednak nie poleci
Vikersund – 'Vikersdunbbakken’ (fot. vikersund.no)

O godzinie 15:30 na belce mamuciej skoczni miał pojawić się Richard Haukedal, będący najbardziej doświadczonym zawodnikiem spośród grona przedskoczków. Organizatorzy, czekając na poprawę warunków, zdecydowali się jednak o przesunięciu startu na 18:30. Niestety ostatecznie żaden ze zgłoszonych skoczków nie oddał próbnego lotu nad zeskokiem norweskiego „mamuta”. Jak całą sytuację skomentował koordynujący testowe próby Stein Tore Aalien?

– Praca przedskoczków jest bardzo ważna, pomaga przygotować skocznię do rywalizacji najlepszych zawodników. Mają oni sprawdzić tory najazdowe oraz warunki pogodowe, które w danej chwili panują na skoczni. Obiekt musi być przygotowany optymalnie, gdy do walki przystąpią czołowi skoczkowie Raw Air – powiedział działacz. 

Wśród przedskoczków, którzy przez trzy dni będą do dyspozycji jury podczas zawodów w Vikersund, znaleźli się: Richard Haukedal, Sondre Ringen, Carl Henning Lippestad, Peder Skjaeret Stroemhaug, Sander Kleven, Rishi Saether, Joergen Madsen, Harald Riiber, Jostein Loe, Oscar Westerheim, Ole Mathis Nedrejord, Oscar Alexander Hafslund, Jesper Oedegaard, Andreas Granerud Buskum, Matias Braathen, Lars Brodshaug Berger, Marius Lindvik, Robin Pedersen, Jonas Sandell oraz Sigurd Nymoen Soeberg. W tym gronie najlepszymi rekordami życiowymi mogą się poszczycić Soeberg (236,5 m) oraz Berger (221,0 m), którzy osiągali te imponujące odległości podczas testowania Vikersundbakken w 2015 roku.

 

Maren Lundby: "Marzę o tym, aby pokonać granicę 200 metrów"

Maren.Lundby Lahti.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Vikersund: Wiatr uniemożliwił test skoczni, Lundby jednak nie poleci
Maren Lundby (fot. Julia Piątkowska)

Mimo tego, że podczas oficjalnych zawodów rangi FIS panie nie rywalizują na mamutach, niewielka liczba zawodniczek może pochwalić się skokiem na tak dużym obiekcie. Nieoficjalną rekordzistką świata w długości lotu kobiet jest Austriaczka Daniela Iraschko, która w 2003 roku na Kulm-Skiflugschanze w Tauplitz jako pierwsza osiągnęła granicę 200 metrów.

Przy okazji rozgrywania konkursów na Vikersundbakken, do pierwszego lotu na skoczni mamuciej była przymierzana liderka norweskiej kadry narodowej, Maren Lundby. Trzecia zawodniczka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2016/2017, po zakończeniu niedzielnego konkursu na wzgórzu Holmenkollen, podjęła decyzję, że jednak nie będzie skakać w Vikersund. Jak reprezentantka Kraju Wikingów tłumaczy swoją decyzję?

– Marzę o tym, aby pokonać granicę 200 metrów, jednak sezon dopiero się zakończył i postanowiłam poczekać. To moja decyzja. Mam nadzieję, że w kolejnych latach pojawi się więcej takich propozycji – powiedziała 22-latka w wywiadzie dla norweskiej telewizji.

Informacje, które zaczęły pojawiać się w norweskich mediach na temat przymierzania 22-latki do skoku na największej skoczni świata, spotkały się z dużym zainteresowaniem i spowodowały liczne dyskusje. Podopieczna Christiana Meyera wyraziła nadzieję, że ta sprawa przyczyni się do większego zainteresowania skokami pań i coraz więcej osób zacznie zdawać sobie sprawę, że kobiety też mogą daleko latać na nartach.

 

źródła: vikersund.no / nrk.no

 

Dodaj komentarz