You are currently viewing Trzynastu słoweńskich skoczków wystąpi w Planicy!
Słoweńscy skoczkowie - J.Damjan i D.Prevc, w tle P.Prevc i J.Tepes (fot. Julia Piątkowska)

Trzynastu słoweńskich skoczków wystąpi w Planicy!

Slowenia.Damjan.Prevc Zakopane.2017 fot.Julia .Piatkowska - Trzynastu słoweńskich skoczków wystąpi w Planicy!Wielki finał sezonu zbliża się wielkimi krokami. Od czwartku najlepsi skoczkowie staną na starcie ostatnich w tym sezonie kwalifikacji. W walce o Kryształową Kulę wciąż pozostaje dwóch zawodników: Stefan Kraft i Kamil Stoch. Na Letanicy wszystko jest jednak jest możliwe, a do walki o czołowe lokaty będą chcieli się włączyć również Słoweńcy.

 
Prevc Peter TCS.Bischofshofen.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Trzynastu słoweńskich skoczków wystąpi w Planicy!
Peter Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Trener reprezentacji Słowenii Goran Janus powołał 13 skoczków, którzy spróbują swoich sił podczas Pucharu Świata w Planicy. Oprócz startujących w Vikersund Petera Prevca, Jurija Tepesa, Jerneja Damjana, Anze Laniska, Anze Semenica, Nejca Dezmana i Domena Prevca, przed własną publicznością wystąpią: Tilen Bartol, Jaka Hvala, Rok Justin, Cene Prevc, Matjaz Pungertar i Miran Zupancic .

– Gratulacje dla wszystkich chłopaków za walkę. Skoki narciarskie są bardzo podstępne i nieprzewidywalne, co mogliśmy zobaczyć przy próbach Andreasa Wellingera, Jerneja Damjana czy nawet Stefana Krafta. Nam jako zespołowi udało się osiągnąć dobre wyniki, a turniej w Norwegii nie był łatwy – mówił jeszcze po niedzielnych zawodach Goran Janus. 

Tepes Jurij lot.WC .Planica.2013 fot.Stefan.Piwowar 300x200 - Trzynastu słoweńskich skoczków wystąpi w Planicy!
Jurij Tepes (fot. Stefan Piwowar)

Słoweńscy kibice liczą na dobry występ swoich reprezentantów. Patrząc na ostatnie wyniki w Vikersund widać, że podopieczni Gorana Janusa bardzo dobrze czują się na obiektach mamucich. Cała szóstka, która wystąpiła w niedzielnym konkursie głównym była w drugiej serii, dodatkowo trzech zawodników (Peter Prevc, Jurij Tepes, Domen Prevc) było w pierwszej ósemce zawodów. Dodajmy, że w całym cyklu Raw Air najwyżej sklasyfikowanym Słoweńcem był najstarszy z braci Prevc – zajął piątą lokatę. Słoweńcy zechcą jednak z pewnością poprawić zespołową skuteczność i czwartą lokatę zajętą w sobotnim konkursie drużynowym.

Planica Letalnica rozbieg fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Trzynastu słoweńskich skoczków wystąpi w Planicy!
'Letalnica’ w Planicy (fot. Julia Piątowska)

– Nie możemy się już doczekać konkursów w Planicy. Mam nadzieję, że przyjdzie dużo kibiców, którzy będą się cieszyć z dalekich lotów naszych skoczków. Biorąc pod uwagę ostatnie zawody, tu w Planicy możemy osiągnąć najlepsze rezultaty, które będą „wisienką na torcie”  dodał trener reprezentacji Słowenii.

– Konkursy w Vikersund są już za nami i jestem z nich bardzo zadowolony. Teraz myślę już o Planicy, gdzie mam nadzieję, będzie wielu naszych fanów. Oni dodają nam dodatkowych sił, który brakuje już pod koniec sezonu – mówił Peter Prevc, który w niedzielę zajął szóste miejsce.

Prevc.Domen PŚ.Klingenthal.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Trzynastu słoweńskich skoczków wystąpi w Planicy!
Domen Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Zawodnicy czekają już na ostatni weekend Pucharu Świata, a organizatorzy robią wszystko, by jak najlepiej przygotować skocznię na finałowe konkursy. W Planicy panują bardzo wysokie temperatury jak na tę porę roku, nawet ponad 10°C. Takie warunki nie ułatwiają pracy organizatorom. – Każdy z nas robi co może. Niektóre z problemów wynikają ze zbyt ciepłej i słonecznej pogody. Wiele rzeczy musimy robić ręcznie – mówi dyrektor Instytutu Sportu w Planicy, Jelko Gros. Słoweńcy stosują specjalny preparat do wyższych temperatur, dzięki któremu śnieg twardnieje, sprawdzają tory najazdowe, a w środę będą już tylko dekorować skocznię, tak by wszystko było idealnie przygotowane na czwartkowe treningi i kwalifikacje. Dodatkowo w środowe przedpołudnie Letalnicę przetestują przedskoczkowie.

damjanaa 300x200 - Trzynastu słoweńskich skoczków wystąpi w Planicy!
Jernej Damjan (fot. Julia Piątkowska)

W Planicy zawodnicy powalczą nie tylko o końcowe zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, ale też o zwycięstwo w klasyfikacji lotów narciarskich. O Małą Kryształową Kulę będzie walczyć Stefan Kraft i Kamil Stoch, a do walki o podium może się włączyć również Peter Prevc, który do trzeciego w tym zestawieniu Andreasa Wellingera, traci 43 pkt. Słoweniec jest doskonałym lotnikiem, co udowadniał w poprzednich trzech sezonach, gdy wygrywał w tej klasyfikacji. Warto również podkreślić, że od Słoweńcy (Peter Prevc, Robert Kranjec i Jurij Tepes) wygrywali w sześciu ostatnich indywidualnych konkursach na Letalnicy. Ostatnim zawodnikiem nie będącym reprezentantem gospodarzy, który zwyciężył na słoweńskim „mamucie”, był Austriak Gregor Schlierenzauer. Dokonał tego w 2013 roku.

 

Skład reprezentacji Słowenii na PŚ w Planicy:

 • Domen Prevc (6. miejsce w PŚ 2016/17 / 7. miejsce w PŚ w lotach 2016/17)
 • Peter Prevc (10. / 4.)
 • Jurij Tepes (23. / 8.)
 • Jernej Damjan (28. / 17.)
 • Anze Lanisek (34. / 28.)
 • Cene Prevc (40. / 39.)
 • Anze Semenic (45. / 24.)
 • Nejc Dezman (nieklasyfikowany / nieklasyfikowany)
 • Tilen Bartol (nieklasyfikowany / nieklasyfikowany)
 • Jaka Hvala (nieklasyfikowany / nieklasyfikowany)
 • Rok Justin (nieklasyfikowany / nieklasyfikowany)
 • Miran Zupancic (nieklasyfikowany / nieklasyfikowany)
 • Matjaz Pungertar (nieklasyfikowany / nieklasyfikowany)

źródła: siol.net, sloski.si

 

Dodaj komentarz