You are currently viewing PŚ Planica: Johansson przed Żyłą w kwalifikacjach, dyskwalifikacja Forfanga
Robert Johansson (fot. Julia Piątkowska)

PŚ Planica: Johansson przed Żyłą w kwalifikacjach, dyskwalifikacja Forfanga

8H7A8608 - PŚ Planica: Johansson przed Żyłą w kwalifikacjach, dyskwalifikacja ForfangaRobert Johansson został zwycięzcą ostatniej w tym sezonie rundy kwalifikacyjnej przed zawodami w Planicy, zaliczanymi do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Norweg wyprzedził Piotra Żyłę oraz Markusa Eisenbichlera. Zdyskwalifikowany został pierwotny triumfator kwalifikacji – Johann Andre Forfang.

Przed skokami zawodników z czołowej „10” klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach narciarskich, na pierwszej pozycji widniało nazwisko Johanna Andre Forfanga. Podopieczny Alexandra Stoeckla został jednak zdyskwalifikowany za niewłaściwy kombinezon, więc zwycięzcą ostatniej serii kwalifikacyjnej tej zimy został Robert Johansson. Reprezentant Norwegii, skaczący z obniżonej, 12. belki startowej, wykorzystał sprzyjające warunki (0.56 m/s pod narty) i poszybował na odległość 233 metrów.

Drugą pozycję zajął rekordzista Polski w długości lotu narciarskiego Piotr Żyła. Wiślanin uzyskał 226 metrów i do triumfatora kwalifikacji stracił dwa punkty. Trzecie miejsce przypadło w udziale reprezentantowi naszych zachodnich sąsiadów Markusowi Eisenbichlerowi, który lotem na 236 metr ustanowił swoją "życiówkę"

Czwarte miejsce, po fantastycznym locie na 230,5 metra zajął podopieczny Łukasza Kruczka, Alex Insam. Młody Włoch został nowym rekordzistą swojego kraju. Na piątej pozycji sklasyfikowany został Daiki Ito (229 m), szósty był Andreas Stjernen (220,5 m). Dalsze lokaty zajęli ósmy Anze Semenic i dziewiąty Roman Koudelka, a w czołowej "10" znaleźli się także dwaj reprezentanci Niemiec - siódmy Karl Geiger oraz zamykający pierwszą część stawki Richard Freitag.

Podczas piątkowego konkursu indywidualnego, na rozbiegu Letalnicy (K-200 / HS-225) zobaczymy czterech reprezentantów naszego kraju. Oprócz wspomnianego wcześniej Żyły do zawodów awansował także Dawid Kubacki (215 m, 16. miejsce), a pewni startu Kot i Stoch zrezygnowali ze skoków. Przez eliminacyjne sito nie przebrnął niestety Jan Ziobro, który zajął dopiero 46. pozycję.

Tylko czterech skoczków posiadających pewną kwalifikację do zawodów zdecydowało się na oddanie skoku treningowego. Najlepiej poradził sobie Jurij Tepes, który poszybował 238 metrów.

Pełne wyniki kwalifikacji »

W kwalifikacjach byliśmy świadkami 47 lotów na 200 metr, a w czasie rozgrywania wszystkich piątkowych serii na mamucie w Planicy, 23 zawodników ustanowiło rekordy życiowe.