You are currently viewing MŚ w lotach 2022 w Vikersund? Norwegowie: „To formalność”

MŚ w lotach 2022 w Vikersund? Norwegowie: „To formalność”

Vikersund Vikersdunbbakken fot.vikersund.no  - MŚ w lotach 2022 w Vikersund? Norwegowie: „To formalność”Norweski Związek Narciarski zgłosił kandydaturę Vikersund do organizacji Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w 2022 roku. Po organizacyjnym sukcesie obiektu w turnieju Raw Air tamtejsi działacze pragną, aby impreza rangi mistrzowskiej powróciła do ich kraju. Wiele wskazuje na to, że pomysł ten zostanie zrealizowany.

 

Przypomnijmy, że kraj Wikingów był gospodarzem zmagań światowego czempionatu w lotach już czterokrotnie – w 1977, 1990, 2000 i w 2012 roku. Ostateczna decyzja w sprawie wyboru miasta, które otrzyma przywilej organizacji imprezy zapadnie w maju przyszłego roku. Norwegowie sądzą, że wybór Vikersund stanowi jedynie formalność. Uściślając, działacze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej zajmujący się organizacją MŚ w lotach wyrazili zgodę, aby ojczyzna trzeciego skoczka minionej zimy, Daniela-Andre Tande, była organizatorem imprezy rangi mistrzowskiej co dziesięć lat. Ostatni raz wydarzenie tego typu miało miejsce w 2012 roku.

- W 2022 roku wypada nasza kolej, więc wkrótce opracujemy projekt zgodny z wymaganiami FIS - oznajmił dyrektor norweskich konkursów w PŚ, Håvard Orsteen. W tym roku „mamut” w Vikersund był jednym z czterech przystanków podczas Raw Air. Pod względem organizacyjnym zawody na tamtejszej skoczni okazały się sukcesem, mimo że ze względu na zmienne warunki atmosferyczne podczas całego nordyckiego tournée i spowodowane tym liczne zmiany w terminarzu rywalizacji można było mieć mieszane uczucia.

W minionym sezonie to właśnie w Vikersund dwukrotnie bito rekord świata w długości skoku narciarskiego: najpierw dokonał tego Robert Johansson za sprawą skoku na 252. metr, a później Stefan Kraft próbą o długości 253,5 metra. - Przy okazji pierwszej edycji Raw Air, Vikersund umocniło swoją pozycję jako jednego z czołowych pretendentów do organizacji zmagań w lotach narciarskich. Wszystkie ostatnie rekordy świata były odnotowywane na tym obiekcie. Obecnie podejmujemy wszelkie działania w celu zapewnienia miastu organizacji piątych już mistrzostw świata – aspiracje do organizacji zmagań światowego czempionatu w 2022 roku wyjaśnił prezes Norweskiego Związku Narciarskiego, Erik Røste. Swoje zadowolenie z owej kandydatury wyraził również Stig Hamstad, prezes komitetu organizacyjnego lotów narciarskich na Vikersundbakken. - Jesteśmy bardzo wdzięczni, że rodzimy związek narciarski pragnie zgłosić gotowość naszego miasta do organizacji rywalizacji światowego formatu. To oznacza, że wykonujemy przysłowiowy kawał dobrej roboty i nasza praca jest doceniana - oświadczył.

17 maja 2018 roku w greckiej miejscowości Costa Navarino odbędzie się kongres Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Wtedy również zostanie podjęta ostateczna decyzja dotycząca organizacji MŚ w lotach narciarskich w 2022 roku.

 

Dominika Szajda
źródła: vikersund.no / bydgeposten.no

 

Dodaj komentarz