You are currently viewing Planica i Trondheim powalczą o organizację MŚ 2023

Planica i Trondheim powalczą o organizację MŚ 2023

Planica.2023 Trondheim.2023 fot.SkokiPolska E.Thorbergsen - Planica i Trondheim powalczą o organizację MŚ 2023Do organizacji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym pretendują dwa miasta: położone na fiordowym wybrzeżu Norwegii Trondheim oraz narciarska wizytówka Słowenii, Planica. Oba ośrodki gościły już imprezy najwyższej rangi, oba dysponują też odpowiednią infrastrukturą sportową i cieszą się zaufaniem FIS. Szanse otrzymania roli gospodarza wydają się być zatem wyrównane.

 

Planica dysponuje rozwiniętym kompleksem obiektów sportowych przystosowanych do organizacji zmagań światowego formatu. Skocznie Bloudkova Velikanka (K95) i Srednija Velikanka (K125) przeszły przebudowę w latach 2011-2012, dzięki czemu spełniają standardy wymagane do organizacji wydarzenia. Ponadto, słoweńskie miasto może się pochwalić ugruntowaną pozycją wśród kibiców, którzy co roku bardzo chętnie i licznie przybywają do miasta na kończące cykl Pucharu Świata konkursy. Trondheim również dysponuje najwyższej klasy obiektami - skocznie Granasen K90 i K124 zostały poddane renowacji w 2007 r.

Planica nigdy dotąd nie była gospodarzem MŚ w narciarstwie klasycznym, natomiast aż sześciokrotnie gościła najlepszych lotników (w 1972, 1979, 1985, 1994, 2004, 2010) i zrobi to ponownie w 2020 r. Z kolei rodzinna miejscowość Johanna Andre Forfanga zdobyła doświadczenie związane z organizacją zmagań światowego czempionatu w narciarstwie klasycznym w 1997 r. Ogólnie, w dotychczasowej historii kraj Wikingów gościł imprezy tej rangi czterokrotnie, natomiast rolę gospodarza rywalizacji lotników piastował pięciokrotnie. Dodajmy, że norwescy działacze starają się również o organizację MŚ w lotach w 2023 r. w Vikersund.

Termin zgłaszania kandydatur upłynął 1 maja tego roku. Włodarze słoweńskiego i norweskiego związku narciarskiego przedstawią swoje oferty na posiedzeniu komisji kalendarzowej FIS w Portoroz w Słowenii w ostatnim tygodniu maja. Dokładne projekty zostaną przedstawione do 1 września, natomiast wyboru gospodarza imprezy Międzynarodowa Federacja Narciarska dokona podczas kongresu w Costa Navarino w Grecji 13 maja 2018 r.

 

Źródło: fis-ski.com / informacja własna

Dodaj komentarz