You are currently viewing Finowie z Ahonenem w kadrze w sezonie olimpijskim
Ville Larinto (z lewej) i Janne Ahonen (z prawej), (fot. Julia Piątkowska)

Finowie z Ahonenem w kadrze w sezonie olimpijskim

Janne.Ahonen Ville.Larinto WSC.Lahti .2017 fot.Julia .Piatkowska - Finowie z Ahonenem w kadrze w sezonie olimpijskimW nadchodzącym sezonie trener główny fińskiej kadry skoczków, Andreas Mitter, będzie miał do dyspozycji przede wszystkim czterech zawodników ujętych w składzie drużyny narodowej. W tym gronie znalazł się wbrew wcześniejszym spekulacjom doświadczony 40-letni Janne Ahonen. Żeńska kadra Suomi będzie się składać wyłącznie z jednej skoczkini.

 

U Finów bez większych zmian, czyli Ahonen i młodzi

larinto ville 300x199 - Finowie z Ahonenem w kadrze w sezonie olimpijskim
Ville Larinto (fot. Bartosz Leja)

Mimo ambitnych zapowiedzi, miniony sezon w wykonaniu męskiej reprezentacji Finlandii był potwierdzeniem, że zawodnicy Suomi wciąż nie wyszli z głębokiego kryzysu. W Pucharze Świata zapunktowało wyłącznie trzech skoczków - 50. pozycję w klasyfikacji generalnej podzielili "weteran" Ahonen i wciąż uznawany za nadzieję na przyszłość 22-letni Maeaettae. Do tego grona dołączył trapiony kontuzjami przez większą część kariery 27-letni Larinto (56. miejsce). To właśnie ci trzej skoczkowie, a także obiecujący 22-latek, Antti Aalto, znaleźli się w fińskiej kadrze narodowej na olimpijski sezon 2017/2018. Warto zaznaczyć, że Ahonen ma w perspektywie udział już w siódmych zimowych igrzyskach olimpijskich w karierze, oczywiście o ile pojawi się na starcie w lutym 2018 roku w koreańskim PyeongChang.

8H7A1425 - Finowie z Ahonenem w kadrze w sezonie olimpijskim
Julia Kykkaenen (fot. Julia Piątkowska)

Kadra A, która będzie pod stałą obserwacją sztabu szkoleniowego kierowanego przez Andreasa Mittera, będzie się składać z pięciu zawodników, wśród których będzie m.in. jeden z wyróżniających się zawodników Suomi w ostatnich latach, czyli Lauri Asikainen. Ponadto Finowie utworzyli tzw. "Challenger Group", czyli grupę, w skład której wejdą najbardziej obiecujący juniorzy z Kraju Tysiąca Jezior. Będzie w niej m.in. syn fińskiej legendy nart, Mico Ahonen.

Z nadzieję o całej ekipie wypowiada się niezłomny Austriak próbujący odbudować fińską potęgę. - To spora grupa sportowców, dla których stawiamy nowe wyzwania związane także z rywalizacją wewnętrzną. Dzięki temu zimą możemy otrzymać mocny zespół - twierdzi Mitter. 

Zmianie uległ natomiast skład żeńskich kadr. Jedyną skoczkinią oficjalnie wspieraną przez Fiński Związek Narciarski pozostała oczywiście Julia Kykkaenen, czyli jedyna punktująca zawodniczka z Kraju Świętego Mikołaja w cyklu Pucharu Świata (20. lokata w "generalce"). Nie zostały natomiast uwzględnione choćby Susanna Forsstroem, która ambitnie walczyła o medalowe pozycje w trakcie Zimowej Uniwersjady, a także kontuzjowana Jenny Rautionaho.

 

Męska kadra narodowa:

  • zawodnicy: Antti Aalto, Janne Ahonen, Ville Larinto, Jarkko Maeaettae
  • sztab szkoleniowy: Andreas Mitter (trener główny), Lauri Hakola (asystent trenera)

Męska kadra A:

  • zawodnicy: Andreas Alamommo, Lauri Asikainen, Janne Korhonen, Niko Kytoesaho, Eetu Nousiainen

Challenger Group:

  • zawodnicy: Mico Ahonen, Kalle Heikkinen, Henri Kavilo, Niko Loeytaeinen, Wili Loukasmaeki, Juho Ojala, Arttu Pohjola, Frans Taehkaevuori, Elias Vaenskae, Jonne Vetelaeinen, Markus Virrantalo

Żeńska kadra narodowa:

  • zawodniczki: Julia Kykkaenen
  • trener główny: Kimmo Kykkaenen
 

źródło: hiihtoliitto.fi

 

Dodaj komentarz