You are currently viewing Nowe pomysły FIS: kwalifikacje dla wszystkich i zmiany sprzętowe!
Walter Hofer (fot. Bartosz Leja)

Nowe pomysły FIS: kwalifikacje dla wszystkich i zmiany sprzętowe!

Skoczek narciarski fot.Julia .Piatkowska - Nowe pomysły FIS: kwalifikacje dla wszystkich i zmiany sprzętowe!Spore roszady w kalendarzach zawodów FIS to nie jedyne istotne decyzje podjęte podczas konferencji, która miała miejsce w słoweńskim Portorožu. Działacze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej postanowili wprowadzić rewolucyjną zmianę polegającą na obowiązku walki o udział w konkursie nawet dla czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej LGP i PŚ.

 

Obowiązek kwalifikacji dla wszystkich

Hofer Walter Zakopane B.Leja  300x199 - Nowe pomysły FIS: kwalifikacje dla wszystkich i zmiany sprzętowe!
Dyrektor PŚ Walter Hofer i działacze FIS proponują rewolucyjne zmiany w skokach (fot. Bartosz Leja)

Od wielu lat kwalifikacje pełniły kluczową rolę względem zawodników, którzy uzyskiwali prawo startu w konkursach głównych Pucharu Świata i cyklu FIS Grand Prix. W konkursach na obiektach normalnych i dużych wyłanianych było do tej pory 40 zawodników (wcześniej 35), do których dołączało 10 (wcześniej 15) plasujących się najwyżej w klasyfikacji generalnej danego cyklu. Ta "elitarna" grupa miała jednak awans do zmagań zapewniony z urzędu, zatem udział w kwalifikacjach nie był dla niej obowiązkiem.

Podczas konferencji FIS w Słowenii działacze zaproponowali jednak rewolucyjną zmianę. Odtąd nawet zawodnicy znajdujący się w czołowej dziesiątce będą mieli obowiązek walki o konkursową kwalifikację. Może się zatem zdarzyć, że nawet lider klasyfikacji generalnej może nie uzyskać awansu do zawodów. Z pewnością zwiększy to koncentrację światowej czołówki podczas serii kwalifikacyjnej, która często była przez niektórych zawodników ulgowo, bądź też była całkowicie pomijana. Po raz pierwszy nowinka w regułach pojawi się testowo w czasie zbliżającego się letniego cyklu FIS Grand Prix na igelicie. Nie jest jeszcze pewne czy ta propozycja zostanie wprowadzona do Pucharu Świata - wszystko zależy od jesiennych prób i późniejszych przedsezonowych decyzji Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

 

Nowinki sprzętowe

narty skoczek foto zdjecie 300x199 - Nowe pomysły FIS: kwalifikacje dla wszystkich i zmiany sprzętowe!
Narty do skoków narciarskich (fot. Bartosz Leja)

Spotkanie działaczy FIS w Słowenii przyniosły także kilka nowinek sprzętowych i zmian w przepisach dotyczących strojów noszonych przez skoczków. Zawodnicy będą zobowiązani do noszenia dwuczęściowej sportowej bielizny, której dolna część musi kończyć się nad kolanami. Strój zakładany pod kombinezon będzie musiał być wykonany z jednego rodzaju materiału i nie będzie mógł posiadać zamka błyskawicznego.

Ponadto w Portorožu ustalono, że do grona oficjalnych producentów nart skokowych dołączy firma BWT.

 

Panie wywalczyły swoje

Lundby Maren press Oslo.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Nowe pomysły FIS: kwalifikacje dla wszystkich i zmiany sprzętowe!
Maren Lundby (fot. Julia Piątkowska)

Sporo zmian zaszło także w żeńskich skokach narciarskich. Panie, w tym Maren Lundby i Irina Avvakumova, które w ostatnich miesiącach dość ostro wypowiadały się o decyzjach komisji kalendarzowej FIS, w końcu wywalczyły swoje. W czasie zimowego sezonu Pucharu Świata 2017/2018 zostaną rozegrane pierwsze w historii drużynowe konkursy kobiet. Ponadto już na początku sezonu skoczkinie czeka rywalizacja na dużym obiekcie Lysgaardsbakken (HS-138) w Lillehammer, w której weźmie udział 30 najwyżej sklasyfikowanych w "generalce" pań.

Dodatkowo FIS zapewnił, że już w czasie kolejnych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym (Seefeld 2019) skoczkinie zmierzą się zarówno w indywidualnym, jak i drużynowym konkursie. 

 

źródło: fis-ski.com

 

Dodaj komentarz