You are currently viewing Polacy trenowali w Hinzenbach, Kubacki: „Pracujemy nad nowymi rzeczami”

Polacy trenowali w Hinzenbach, Kubacki: „Pracujemy nad nowymi rzeczami”

Polska Zyla.Kubacki.Kot .Stoch Planica.2017 fot.J.Piatkowska - Polacy trenowali w Hinzenbach, Kubacki: "Pracujemy nad nowymi rzeczami"Polscy skoczkowie mają już za sobą drugie zgrupowanie, podczas którego próbowali swoich sił na igelicie. W poniedziałek do austriackiego Hinzenbach udali się zawodnicy wszystkich męskich kadr trenujący wraz ze Stefanem Horngacherem, Radkiem Zidkiem oraz Maciejem Maciusiakiem. – Przygotowania są inne, bardziej indywidualne – powiedział nam Dawid Kubacki.

 

Zaledwie dwa tygodnie po zakończeniu zimowego sezonu Polacy udali się na zgrupowanie kondycyjne do hiszpańskiej Fuerteventury, które wbrew obiegowym opiniom nie polegało wyłącznie na relaksie. – Nie było tego odpoczynku za wiele – powiedział Dawid Kubacki, dodając: – Teraz mimo treningów mamy też odpowiednią ilość czasu na regeneracje, żeby do każdego z nich podchodzić w pełni sił. Osobiście czuję się dobrze.

Hinzenbach Aigner Schanze LGP.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Polacy trenowali w Hinzenbach, Kubacki: "Pracujemy nad nowymi rzeczami"
'Aigner-Schanze’ w Hinzenbach (fot. Julia Piątkowska)

Po pierwszych skokach, które biało-czerwoni oddali w drugiej połowie kwietnia na obiektach Skalite w Szczyrku, nadszedł czas na pierwsze zagraniczne zgrupowanie na igelicie. Tym razem do Austrii wyruszyli zawodnicy wszystkich kadr (A, B oraz C), co potwierdza system wprowadzany od ponad roku przez Horngachera. Trener główny kadry narodowej wielokrotnie przyznawał, że stawia sobie za cel skoordynowane postępy wszystkich grup szkoleniowych.

Na normalnym obiekcie Aigner-Schanze (K-85 / HS-94) w Hinzenbach, Polacy po raz kolejny mieli okazję skupić się na najistotniejszych elementach skoku, czyli najeździe i wyjściu z progu. Na skoczni tego rozmiaru łatwiej jest także wypracować odpowiednią technikę lotu, szczególnie ze względu na mniejszy opór powietrza. – Mała skocznia, ale bardzo wymagająca i dobra do treningu techniki – tak Maciej Kot opisał obiekt usytuowany na terenie Energie AG-SkisprungArena na swoim profilu na Facebooku.

Kubacki Dawid TCS.Innsbruck.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Polacy trenowali w Hinzenbach, Kubacki: "Pracujemy nad nowymi rzeczami"
Dawid Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Jak się okazuje, mimo bardzo dobrego sezonu 2016/2017 w wykonaniu biało-czerwonych, trener Horngacher nie zamierza osiadać na laurach. Jak powiedział nam Dawid Kubacki, przygotowania zmieniły się w porównaniu do tych zeszłorocznych. – Tegoroczne przygotowania są trochę inne, bardziej indywidualne, ale więcej szczegółów nie chcę zdradzać – powiedział tajemniczo i dodał: – Na obu zgrupowaniach skakało mi się dobrze. Nie zapomniałem swoich skoków z zimy. Teraz pracujemy nad kilkoma nowymi rzeczami, utrwalamy też te z zeszłego roku. Ja bym powiedział, że jest to kontynuacja tej wcześniejszej pracy, bo dobrego skakania nie zapomina się ot tak. Są zmiany, ale bardziej kosmetyczne, choć dają fajne efekty.

Okazuje się też, że polscy kadrowicze mają dość jasne wytyczne od kierownictwa sztabu szkoleniowego w kwestii niektórych spraw dotyczących przygotowań. Mimo że choćby Norwegowie jasno powiedzieli, że zamierzają pracować nad sprzętem, a w szczególności krojem kombinezonów, Kubacki zapytany o to czy biało-czerwoni testują jakieś nowinki techniczne, odparł: – Odpowiedzią na to pytanie będzie milczenie.

Stoch Kamil TCS.Innsbruck.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Polacy trenowali w Hinzenbach, Kubacki: "Pracujemy nad nowymi rzeczami"
Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)

Biało-czerwoni wydają się też nie przejmować specjalnie nowymi regułami proponowanymi przez Międzynarodową Federację Narciarską, jak choćby obowiązkiem kwalifikacji dla całej pucharowej stawki. – Pierwsze słyszę, więc ciężko mi się ustosunkować – powiedział 27-latek zapytany o przepis promowany przez FIS.

Polacy z pewnością skupiają się na tym, aby w nadchodzącym sezonie olimpijskim zaprezentować się co najmniej tak dobrze, jak podczas pierwszego okresu spędzonego wspólnie ze Stefanem Horngacherem. –  Naszym zadaniem jest na pewno wytężona praca. Nie mamy taryfy ulgowej, ale też walczymy o najwyższe cele. Co do miejsc naszych najbliższych zgrupowań, nie mogę powiedzieć co mamy w planach – zakończył Kubacki. Przypomnijmy, że już w dniach 13-15 lipca polskich skoczków, jak i międzynarodową czołówkę czeka inauguracja letniego sezonu podczas zawodów FIS Grand Prix, które odbędą się w Wiśle Malince.

Warto też zauważyć, że z pewnymi problemami letnie przygotowania rozpoczął lider polskiej kadry, Kamil Stoch, który na swoim profilu na Facebooku narzekał na... problemy natury alergicznej. Miejmy jednak nadzieję, że nie będą one na tyle uciążliwe, aby przeszkodzić mistrzowi olimpijskiemu w szlifowaniu formy.

 

 

źródło: informacja własna / Facebook.com / Instagram.com

 

Dodaj komentarz