You are currently viewing Trwa przebudowa Wielkiej Krokwi w Zakopanem (FOTORELACJA)

Trwa przebudowa Wielkiej Krokwi w Zakopanem (FOTORELACJA)

Zakopane Wielka.Krokiew remont.lato .2017 fot.Mikolaj.Szuszkiewicz5 - Trwa przebudowa Wielkiej Krokwi w Zakopanem (FOTORELACJA)Choć wiele osób było w stanie założyć się, że modernizacja ta nie dojdzie do skutku, najsłynniejsza polska skocznia narciarska, zakopiańska Wielka Krokiew jest w trakcie przebudowy. Po zakończeniu pierwszego etapu, czyli prac nad nowym rozbiegiem, przyszedł czas na zmiany na zeskoku.

 
Zakopane Wielka.Krokiew remont.lato .2017 fot.Mikolaj.Szuszkiewicz4 300x200 - Trwa przebudowa Wielkiej Krokwi w Zakopanem (FOTORELACJA)
Nowy rozbieg, fot. Mikołaj Szuszkiewicz

Pod koniec marca tego roku firma kamieniarska Wolski złożyła najbardziej atrakcyjną ofertę i wygrała przetarg na wykonanie prac w ramach drugiego etapu przebudowy Wielkiej Krokwi. Właściciel przedsiębiorstwa Kazimierz Wolski, przyznał wówczas na łamach „Gazety Krakowskiej”, że chce przebudować skocznię „nie dla zysku, tylko z kibicowskiego obowiązku”. Pierwsi robotnicy Wolskiego weszli na plac budowy z początkiem maja.

 
Zakopane Wielka.Krokiew remont.lato .2017 fot.Mikolaj.Szuszkiewicz6 300x200 - Trwa przebudowa Wielkiej Krokwi w Zakopanem (FOTORELACJA)
Widok na skocznię z ul. Józefa Piłsudskiego (fot. Mikołaj Szuszkiewicz)

Od tego czasu ogólny wygląd skoczni zdążył się znacząco zmienić – i z całą pewnością rzuca się to w oczy turystom odwiedzającym Zakopane. Wielka Krokiew być może nigdy nie wyglądała tak ponuro – w ramach modernizacji zdjęto już leżące na zakopiańskim obiekcie od 2004 roku zielone maty igelitowe. Zdemontowano także całe odeskowanie pod igelit, co odsłoniło naturalne, ziemne ukształtowanie zeskoku.

 
Zakopane Wielka.Krokiew remont.lato .2017 fot.Mikolaj.Szuszkiewicz3 300x200 - Trwa przebudowa Wielkiej Krokwi w Zakopanem (FOTORELACJA)
Skocznia w remoncie, fot. Mikołaj Szuszkiewicz

Zużyte deski leżą na terenie budowy. Maty igelitowe zostały złożone w kilku stertach w pobliżu kompleksu Średniej Krokwi, część jest składowana także w budynku na terenie Centralnego Ośrodka Sportu. Od jakiegoś czasu pojawiają się głosy, że na igelit z odzysku chęć mają gospodarze kilku skoczni w Polsce. W zeszłym roku prezes PZN Apoloniusz Tajner mówił nawet o zainteresowaniu zakopiańskimi matami przedstawicieli czeskich ośrodków.

 
Zakopane Wielka.Krokiew remont.lato .2017 fot.Mikolaj.Szuszkiewicz2 300x200 - Trwa przebudowa Wielkiej Krokwi w Zakopanem (FOTORELACJA)
Składowisko igelitu, fot. Mikołaj Szuszkiewicz

Możliwe jednak, że maty nie zostaną poddane „skoczniowemu recyklingowi” ze względu na ich stan. – Igelit będzie przeznaczony na „łatanie dziur”. Na cele nowej budowy raczej nie będzie się nadawał. Maty się łamią, pękają, od dwóch-trzech lat jest z tym problem. Obecnie technologia poszła do przodu, nowy igelit jest bardziej elastyczny i odporny na promieniowanie słoneczne – poinformował nas w rozmowie telefonicznej przedstawiciel Centralnego Ośrodka Sportu, dodając jednak, że stan mat będzie jeszcze dokładnie sprawdzany. 

 
Zakopane Wielka.Krokiew remont.lato .2017 fot.Mikolaj.Szuszkiewicz 300x200 - Trwa przebudowa Wielkiej Krokwi w Zakopanem (FOTORELACJA)
Widok z trybuny, fot. Mikołaj Szuszkiewicz

Modernizacja zeskoku Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza ma zakończyć się w październiku tego roku. Zeskok zyska nowy profil – punkt K będzie usytuowany na 125. metrze, wielkość skoczni (HS) wyniesie prawdopodobnie 140 metrów. Dzięki zmianom, zakopiański obiekt będzie spełniał wszystkie wymagania Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Na styczeń 2018 roku tradycyjnie zaplanowano dwa konkursy Pucharu Świata w Zakopanem.

 

Fotorelacja z modernizacji zeskoku Wielkiej Krokwi:

 

korespondencja z Zakopanego, Mikołaj Szuszkiewicz
fotorelacja: Mikołaj Szuszkiewicz, Michał Kardynał

 

Dodaj komentarz