You are currently viewing Norwegowie stawiają na rozwój skoczkiń, nowa rola Line Jahr

Norwegowie stawiają na rozwój skoczkiń, nowa rola Line Jahr

Tradycje narciarskie w Kraju Wikingów sięgają dość odległych czasów, dlatego włodarze krajowej federacji stawiają na ciągły rozwój dyscyplin zimowych. Progres w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej pań, ma zapewnić plan szkoleniowy pod nazwą „Projekt 2022”. W ramach przyjętego programu, do skoków narciarskich, w nowej roli powróciła Line Jahr.

 

Czym jest norweska inicjatywa „Projekt 2022”?

Specjalny plan szkoleniowy przyjęty niedawno przez władze Norweskiego Związku Narciarskiego zakłada rozwój skoków narciarskich i kombinacji norweskiej pań w czteroletniej perspektywie. Głównym założeniem całego projektu jest zmniejszenie wyraźnej różnicy między poziomem sportowym, prezentowanym przez liderkę kadry narodowej Maren Lundby, a pozostałą część dziewczyn. „Wikingowie” chcą posiadać silną, żeńską drużynę narodową. Cel programu ma zostać osiągnięty poprzez współpracę krajowej federacji narciarskiej z grupą Olympiatoppen.

jahr line s.piwowar 300x200 - Norwegowie stawiają na rozwój skoczkiń, nowa rola Line Jahr
Line Jahr (fot. Stefan Piwowar)

Dzięki inicjatywie podjętej przez norweskich działaczy, do skoków narciarskich powróciła Line Jahr. Zawodniczka, która w marcu 2017 roku zakończyła przygodę z aktywnym uprawianiem sportu, została trenerką i dzieli się swoim doświadczeniem z przedstawicielkami młodego pokolenia. Srebrna medalistka konkursu drużyn mieszanych rozgrywanego w ramach Mistrzostw Świata w Falun w 2015 roku, ma pod swoją opieką dziewięć skoczkiń. W skład grupy, objętej założeniami projektu, weszły: Anna Odine Stroem, Sijle Opseth, Thea Sofie Kleven, Anniken Mork, Karoline Roestad, Ingebjoerg Saglien Braaten, Eva Elise Amble, Hanna Midtsundstad oraz Tonje Bakke. Trzykrotna zwyciężczyni zawodów Pucharu Kontynentalnego będzie prowadzić wyżej wymienione zawodniczki, we współpracy z trenerami z NTG Lillehammer i szkoleniowcem  norweskiej kadry Christianem Meyerem.

 

Jahr: „Wiele dziewczyn może walczyć u boku Maren Lundby”

Jahr Line Lundby Maren WSC.Falun .2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Norwegowie stawiają na rozwój skoczkiń, nowa rola Line Jahr
Line Jahr i Maren Lundby podczas MŚ w Falun w 2015 r. (fot. Julia Piątkowska)

Duże nadzieje związane z realizacją przyjętego projektu wyraża świeżo upieczona pani trener, Line Jahr. – Nie mam wątpliwości, że wiele młodych dziewczyn ma potencjał i może walczyć u boku Maren Lundby. Cieszę się, że mogę przekazać innym swoje doświadczenie i przyczynić się do rozwoju skoków narciarskich w Norwegii. Nie mogę doczekać się efektów naszej pracy – powiedziała 33-letnia Norweżka.  

zym będzie się zajmować grupa młodych zawodniczek objęta inicjatywą „Projekt 2022”?
– Będziemy pracować nad wieloma elementami. Żeby stać się dobrym skoczkiem, trzeba przejść przez wiele etapów. Skupimy się na ćwiczeniach fizycznych, odpowiednim sposobie odżywiania oraz będziemy doskonalić wytrzymałość, skoczność i technikę – dodała była zawodniczka, która na arenie międzynarodowej zaliczyła ponad 250 startów.

Jedną ze skoczkiń, która przygotowuje się do startu w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które w 2022 roku odbędą się w Pekinie, jest Hanna Midtsundstad. Jak młoda reprezentantka Kraju Wikingów ocenia współpracę z Line Jahr i jakie cele stawia sobie na przyszłość? – Line jest doświadczona. Sama była zawodniczką, więc wie, jak trzeba pracować i co należy robić. Moim celem jest zostanie jedną z najlepszych skoczkiń na świecie – powiedziała ambitnie 17-latka z Lillehammer. 

 

źródła: skiforbundet.no / nrk.no

 

Dodaj komentarz