You are currently viewing Paweł Wąsek wybrany do „team100”: „To duże wsparcie”

Paweł Wąsek wybrany do „team100”: „To duże wsparcie”

Wasek Pawel LMP.Szczyrk.2016 fot.Julia .Piatkowska - Paweł Wąsek wybrany do "team100": "To duże wsparcie"

Pod tajemniczym hasłem „Team 100” kryje się nic innego jak przedsięwzięcie zakładające finansową pomoc dla najbardziej perspektywicznych polskich sportowców młodego pokolenia. Wśród setki juniorów, którzy otrzymają wsparcie resortu sportu znalazł się jeden przedstawiciel skoków narciarskich, reprezentant kadry C, 18-letni Paweł Wąsek.

 

Listę wybranych do udziału w programie powstałym z inicjatywy Polskiej Fundacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także jego szczegóły w ubiegłą środę przedstawił minister Witold Bańka. Uczestnikami projektu są najbardziej utalentowani polscy sportowcy w wieku od 18 do 23 lat, będący na wczesnym etapie kariery. Program zakłada wsparcie każdego z nich przez jeden rok kwotą 40 tysięcy złotych. Warto zauważyć, że w gronie szczęśliwców znaleźli się m.in. utalentowani lekkoatleci, uczestnicy Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, Ewa Swoboda, Sofia Ennaoui oraz Konrad Bukowiecki. Wszyscy sportowcy, którzy zostali wybrani do projektu podpiszą kodeks etyki.

Pełna lista sportowców zakwalifikowanych do programu „team100” >>>

Te 40 tys. na rok dla każdego to środki, które mają zabezpieczyć dodatkowe potrzeby. Myślę o opiece lekarskiej, psychologicznej czy wynajmie mieszkania. Powstał katalog wydatków, które zapewniają bezpieczeństwo i dalszy rozwój zawodników – powiedział Bańka. – Wiek juniora i młodzieżowca to trudny okres. Często na tym etapie tracimy talenty, bo sportowcy nie mają z czego żyć. Stworzyliśmy ten projekt, aby unikać takich sytuacji – dodał minister.

Szef resortu sportu i turystyki zapewnił, że program będzie kontynuowany w kolejnych latach, a jego skala ma sukcesywnie wzrastać. – Jestem przekonany, że to będzie dobry program – podsumował Bańka.

Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Instytut Sportu, który zajmuje się kwalifikacją sportowców do programu, kontrolą wydatków oraz monitorowaniem osiągnięć. 

Paweł Wąsek nie jest jedynym reprezentantem sportów zimowych w „Team 100”, jest natomiast jedynym skoczkiem w tym gronie. 18-letni zawodnik klubu WSS Wisła do swoich sukcesów może zaliczyć triumf w klasyfikacji generalnej FIS Cup w sezonie 2016/2017, dobre lokaty w Pucharze Kontynentalnym oraz indywidualnie wywalczone 7. miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów w Park City. Przygodę z cyklem PK skoczek rozpoczął latem 2016 roku w Lillehammer, gdzie zajął 20. miejsce. Jego najlepszy występ w zawodach tej rangi to 9. miejsce wywalczone w zmaganiach w Czajkowskim w marcu tego roku.

Jak przyznał sam sportowiec z rozmowie ze SkokiPolska.pl, zakwalifikowanie do programu to dla niego wyróżnienie i powód do dumy. – Jestem bardzo szczęśliwy, że wybrano mnie do projektu „Team 100”. Gwarantuje mi on duże wsparcie finansowe w realizacji moich sportowych marzeń. Dodatkowo jest to też motywacja. Moje sukcesy zostały zauważone nie tylko przez rodzinę i trenerów, ale również przez ważne osoby w państwie – zdradził Wąsek. Podopieczny trenera Macieja Maciusiaka nie ustaje w swojej drodze po kolejne sukcesy, co potwierdza jego obecność na zgrupowaniu w Szczyrku.

– Przygotowania do sezonu idą pełna parą. Jest jeszcze nad czym pracować, ale mam nadzieje, że będzie coraz lepiej. Aktualnie przebywam na obozie w Szczyrku, gdzie testujemy jeszcze sprzęt. W przyszłym tygodniu wyjeżdżamy na pierwsze zawody z cyklu FIS Cup do Villach – powiedział nam skoczek z Wisły.

W austriackim Villach zawodnicy będą rywalizować już w dniach 1-2 lipca na obiekcie Alpenarena HS-98. Po zawodach w Austrii polscy juniorzy udadzą się do fińskiego Kuopio.

 

Wiktoria Bąk
Źrodlo: msit.gov.pl / informacja własna

 

Dodaj komentarz