You are currently viewing Pech fińskich skoczków podczas przedsezonowych przygotowań
Ruka - druga arena zmagań Pucharu Świata (fot. Julia Piątkowska)

Pech fińskich skoczków podczas przedsezonowych przygotowań

8H7A9384 - Pech fińskich skoczków podczas przedsezonowych przygotowańNie od dziś wiadomo, że sytuacja fińskich skoczków narciarskich nie jest najlepsza. Poza wyraźnie słabszą formą sportową od tej, którą reprezentanci Suomi prezentowali przed laty, kłopotliwe mogą się wydawać finansowe cięcia w rodzimej federacji. Pech nie opuszcza ekipy trenera Mittera także podczas letnich przygotowań do sezonu olimpijskiego.

 

Fińscy skoczkowie mają już za sobą zgrupowanie w ojczyźnie swojego szkoleniowca, Austrii. Kadra A poza nieobecnym Janne Ahonenem miała okazję do regeneracji i rozpoczęcia kolejnego cyklu treningowego, rozegrania partyjki golfa z Norwegami i Austriakami, a także poskakania choćby na obiekcie w Stams. Zawodnicy z Kraju Tysiąca Jezior trenowali ponadto na skoczniach w rodzimym Kuopio. W planach całej drużyny były także treningowe próby na dużym obiekcie w Ruce nieopodal Kuusamo. 142-metrowa Rukatunturi nie była jednak dla Finów zbyt przyjazna.

Maatta Jarkko lot2 fot.J.Piatkowska 300x200 - Pech fińskich skoczków podczas przedsezonowych przygotowań
Jarkko Maeaettae (fot. Julia Piątkowska)

Już po przybyciu kadrowiczów na skocznię, okazało się, że włodarze mają problem z systemem nawadniania. Woda jest jest niezbędna do zraszania poszczególnych elementów obiektu, a co za tym idzie bezpiecznego zjeżdżania po torach najazdowych z tworzyw sztucznych oraz oddawania prób na igelitowej nawierzchni. Finowie zmuszeni byli odwołać obóz w Ruce i przenieść się do oddalonego o ponad 700 kilometrów ośrodka narciarskiego w Lahti. Co więcej – aktualnie do użytku przygotowana jest tam wyłącznie normalna skocznia Salpausselkä HS-100. W okolicach zbliżającej się inauguracji letniego cyklu FIS Grand Prix (już w połowie lipca w Wiśle), drużyna trenująca pod okiem Andreasa Mittera gorączkowo poszukiwać będzie możliwości treningu na dużym obiekcie. Najprawdopodobniej Jarkko Maeaettae wraz z kolegami udadzą się na zgrupowanie do słoweńskiej Planicy, gdzie oddadzą skoki na Bloudkovej Velikance HS-139.

Mimo kłopotów Finowie wciąż z optymizmem patrzą w przyszłość i kontynuują intensywne przygotowania do sezonu olimpijskiego. - Trenujemy ciężko przed zimą. Oczywiście lato trwa, ale jesteśmy skoncentrowani na zimie. Kładziemy większy nacisk na letnie treningi niż w zeszłym roku - powiedział w rozmowie z portalem Yle.fi asystent trenera Mittera, Lauri Hakola. Przypomnijmy, że w składzie fińskiej kadry narodowej na sezon 2017/2018 znalazło się czterech zawodników: Antti Aalto, Ville Larinto, Jarkko Maeaettae oraz przygotowujący się w dużej mierze indywidualnie Janne Ahonen.

 

źródło: yle.fi

 

Dodaj komentarz