You are currently viewing Znamy oficjalny skład Słoweńców na Wisłę, Janus: „Lato to głównie praca”
Peter Prevc (fot. Martyna Osuchowska)

Znamy oficjalny skład Słoweńców na Wisłę, Janus: „Lato to głównie praca”

Peter Prevc LGP.Wisla .2015 fot.Martyna.Osuchowska - Znamy oficjalny skład Słoweńców na Wisłę, Janus: "Lato to głównie praca"Okrojona słoweńska kadra A na czele z Peterem Prevcem kontynuuje przygotowania do sezonu olimpijskiego. Piątka podopiecznych trenera Gorana Janusa ma za sobą skoki w Ramsau, Predazzo oraz Planicy. Jak przyznał słoweński szkoleniowiec, jego podopieczni nie skupią się na lecie. Treningi chwali sobie m.in. wracający po kontuzji Robert Kranjec.

 

Janus: „Okres letni to głównie praca”

goran janus 300x200 - Znamy oficjalny skład Słoweńców na Wisłę, Janus: "Lato to głównie praca"
Goran Janus (fot. Bartosz Leja)

Słoweńcy mają już za sobą zgrupowania w Austrii, Włoszech oraz oczywiście we własnej ojczyźnie, w Planicy i Kranju Dzień przed inauguracją cyklu FIS Grand Prix zawitali także do Wisły, aby przetestować skocznię im. Adama Małysza. Przypomnijmy, że w słoweńskiej kadrze A na sezon olimpijski znalazło się 5 zawodników - Peter Prevc, Robert Kranjec, Jurij Tepes, Anze Lanisek, Anze Semenic. Domen Prevc będący zawodnikiem młodzieżowej kadry A większość czasu spędzi z trenerem młodszych grup, Gorazdem Bertonceljem.

- W tym sezonie postanowiliśmy zredukować zespół. Tym razem zmieniliśmy też liczbę skoków. Trzeba złapać odpowiedni rytm. Zawodnicy już po dwóch, trzech skokach pokazują swoje właściwe oblicze, co jest bardzo dobre - przyznał trener główny kadry narodowej Goran Janus i przyznał, że międzynarodowe starty na igelicie nie będą stanowiły dla Słoweńców priorytetu. - W sezonie letnim będziemy wprowadzać rotację w składach i przetestujemy dużą liczbę skoczków. Okres letni to głównie praca - stwierdził.

W czasie inauguracji letniego cyklu FIS Grand Prix, która jest zaplanowana w połowie lipca w Wiśle, zaprezentują się prawie wszystkie najmocniejsze słoweńskie ogniwa (Peter Prevc, Robert Kranjec, Jurij Tepes, Anze Lanisek, Anze Semenic). Zabraknie jedynie znakomicie spisującego się minionej zimy Domena Prevca. Pozostałe dwa miejsca, które przysługują zespołowi Janusa, zajmą zawodnicy mający za sobą udaną inaugurację Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kranju - Miran Zupancic oraz Bor Pavlovcic.

 

Peter Prevc: "Żeby skoki nie były bez przerwy w głowie"

Prevc Domen Peter bracia WC.Ruka .2016.podium fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Znamy oficjalny skład Słoweńców na Wisłę, Janus: "Lato to głównie praca"
Domen Prevc i Peter Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Pod nieobecność Domena Prevca, podczas treningów w Planicy liderem słoweńskiej kadry był niewątpliwie jego utytułowany starszy brat, Peter. 24-letni zawodnik minionej zimy nie zdołał obronić pierwszej lokaty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, którą wywalczył w sezonie 2015/2016. Jak wyglądają jego przygotowania do trzecich w karierze igrzysk olimpijskich?

- W szkoleniu nie dokonaliśmy zbyt wielu zmian w stosunku do lat poprzednich. Osobiście wziąłem jednak sobie więcej czasu wolnego po treningach, żeby skoki nie były bez przerwy w mojej głowie. Muszę by bardziej czujny na to, co kradnie moją energię. W zeszłym roku dowiedziałem się, że nie warto być rutyniarzem - przyznał Słoweniec cytowany przez portal Sloski.si. - Jeśli chodzi o technikę, jest o wiele lepsza niż była. Miałem pewne problemy z zeszłego sezonu, które jednak udało mi się wyeliminować. Przede wszystkim muszę mieć zaufanie do samego siebie, żeby wszystko działo się automatycznie - dodał gwiazdor słoweńskiego sportu, który w czasie nadchodzących zmagań  z pewnością będzie chciał wyjść z cienia swojego młodszego brata. Pierwsza szansa przyjdzie już podczas weekendowej inauguracji Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kranju.

 

Kranjec: "Nie mam już problemów z kolanem"

Kranjec Robert 2 WC.Planica.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Znamy oficjalny skład Słoweńców na Wisłę, Janus: "Lato to głównie praca"
Robert Kranjec (fot. Julia Piątkowska)

Bardzo dobrą wiadomością dla słoweńskich kibiców jest z pewnością powrót do regularnych treningów w wykonaniu doświadczonego Roberta Kranjca. 35-latek znany z zamiłowania do lotów narciarskich, który z powodu kontuzji kolana stracił cały sezon 2016/2017, aktualnie jest w pełni sił.

- Przede wszystkim świetne jest to, że nie mam już problemów z kolanem. Trenuję i skacze normalnie. Nie mam żadnych kłopotów przy lądowaniu i wyhamowaniu - zapewnił najstarszy z kadrowiczów Janusa. Zapytany o najbliższe sportowe plany, odparł: - Nie wiem jak często będę rywalizować latem. Pojadę do Wisły, aby sprawdzić się w rywalizacji i odzyskać pewne odczucia. Później zobaczymy co dalej. Wszystko jest zależne od formy i przebiegu treningów.

Kranjec przyznał jednak, że zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w koreańskim PyeongChang są dla niego kulminacyjnym punktem sezonu. - Przed sezonem olimpijskim zawsze jest się trochę bardziej skupionym na każdym detalu. Wszystko powinno być robione bardziej szczegółowo. Nie ma tyle relaksu ile przed każdym innym sezonem - powiedział szósty zawodnik olimpijskiego konkursu z 2010 roku rozgrywanego w kanadyjskim Whistler.

 

Jurij Tepes: "Ten rok będzie długi i trudny"

Tepes Jurij 5 WC.Planica.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Znamy oficjalny skład Słoweńców na Wisłę, Janus: "Lato to głównie praca"
Jurij Tepes (fot. Julia Piątkowska)

Jednym z filarów reprezentacji Słowenii od kilku lat jest Jurij Tepes. 28-letni zawodnik jest jednak znany z dość częstych wahań formy. Miniony sezon Pucharu Świata syn Mirana Tepesa zakończył na 20. lokacie w klasyfikacji generalnej. Jak jeden z najlepszych lotników zapatruje się na zbliżający się wielkimi krokami sezon 2017/2018?

- Ten rok będzie długi i trudny. Każdy skok stanowi teraz dla mnie nowe wyzwanie. Zacząłem skakać bardzo źle, teraz z treningu na trening jest lepiej - powiedział reprezentant klubu SK Dolomiti. O swoim występach na igelicie mówi krótko: - To zależy od formy. Jeśli jej nie będzie to raczej zostanę w domu na spokojnym treningu i będę przygotowywał się do zimy.

Jurij Tepes podkreślił jednak zalety mniejszej liczby kadrowiczów pracujących ze sztabem szkoleniowym kierowanym przez Gorana Janusa. - Dla każdego jest więcej czasu choćby na analizę. Bardziej indywidualna praca, taka jak jest teraz, jest z pewnością lepsza.

 

Oficjalny skład Słoweńców na LGP w Wiśle:

  • Peter Prevc (6. miejsce w LGP 2016 / 9. miejsce w PŚ 2016/17)
  • Robert Kranjec (8. miejsce / nieklasyfikowany)
  • Anze Semenic (11. miejsce / 45. miejsce)
  • Jurij Tepes (37. miejsce / 20. miejsce)
  • Anze Lanisek (52. miejsce / 33. miejsce)
  • Bor Pavlovcic (nieklasyfikowany / 67. miejsce)
  • Miran Zupancic (nieklasyfikowany / nieklasyfikowany)
 

źródło: sloski.si

 

Dodaj komentarz