You are currently viewing LGP Wisła: 13 ekip na starcie drużynówki, Polacy faworytami (LIVE)

LGP Wisła: 13 ekip na starcie drużynówki, Polacy faworytami (LIVE)

Polska Zyla.Kubacki.Kot .Stoch Planica.2017 fot.J.Piatkowska - LGP Wisła: 13 ekip na starcie drużynówki, Polacy faworytami (LIVE)Drużynowy konkurs w Wiśle już od kilku lat rozpoczyna letnie zmagania w cyklu FIS Grand Prix. Nie inaczej będzie także tym razem. Na starcie piątkowej rywalizacji znalazło się 13 ekip, a w tym gronie są oczywiście również Polacy, którzy triumfowali w zimowym Pucharze Narodów w minionym sezonie. Czy biało-czerwoni zdołają powrócić na "letnie" podium?

 

Program zawodów:

  • 14 lipca 2017 r. (piątek):
    • 16:30 - seria próbna
    • 17:30 - konkurs drużynowy (TVP 1, lajfy.com >>>)
 
Wisla Malinka cala.skocznia fot.B.Leja  300x200 - LGP Wisła: 13 ekip na starcie drużynówki, Polacy faworytami (LIVE)
Wisła Malinka - skocznia im. Adama Małysza, fot. Bartosz Leja

Już we wczorajszych kwalifikacjach na skoczni im. Adama Małysza, reprezentanci Polski udowodnili, że wciąż posiadają wysoką dyspozycję, którą pokazywali także zimą. Najlepszy w całej stawce okazał się Maciej Kot, a tuż za nim uplasował się Dawid Kubacki. Mimo, że kolejne lokaty w biało-czerwonym gronie zajmowali: Stefan Hula (7. miejsce) i lider Pucharu Kontynentalnego Klemens Murańka (12. miejsce), to trener Stefan Horngacher zdecydował się postawić na sprawdzony, żelazny skład, który w Lahti sięgnął po mistrzostwo świata. Ekipę uzupełnili zatem doświadczeni: Kamil Stoch (13. miejsce) oraz Piotr Żyła (15. miejsce).

Fannemel Anders 2 WC.Planica.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - LGP Wisła: 13 ekip na starcie drużynówki, Polacy faworytami (LIVE)
Anders Fannemel - przed rokiem wraz z kolegami z norweskiej drużyny wygrał konkurs LGP w Wiśle (fot. Julia Piątkowska)

Spoglądając na listę startową, można odnieść wrażenie, że każda z zagranicznych drużyn jest mocno zróżnicowana pod względem sportowego poziomu i możliwości. W poszczególnych ekipach zauważalne jest połączenie doświadczenia i młodości, choćby w gronie Austriaków - utytułowanym Schlierenzauerowi i Koflerowi towarzyszyć będą Altenburger i Huber. Mimo absencji Stefana Krafta, zespół trenera Kuttina z pewnością jednak będzie celować w podium podobnie jak Norwegowie (Fannemel, Johansson, Gangnes, Tande), Niemcy (Wank, Geiger, Wellinger, Leyhe) oraz Słoweńcy (Zupancic, Kranjec, Prevc, Lanisek). To pomiędzy tymi pięcioma drużynami powinna rozegrać się walka o czołowe lokaty. Dodajmy, że w zmaganiach udział wezmą ponadto: Japończycy, Czesi, Rosjanie, Szwajcarzy, Finowie, Amerykanie, Włosi i Kazachowie.

Schlierenzauer Gregor WC.wisla .2017 fot.Bartosz.Leja  300x199 - LGP Wisła: 13 ekip na starcie drużynówki, Polacy faworytami (LIVE)
Gregor Schlierenzauer - austriacka gwiazda poskacze w Polsce (fot. Julia Piątkowska)

Warto podkreślić, że na godziny rozgrywania drużynowego konkursu na skoczni w Wiśle Malince, przewidywane podmuchy wiatru nie powinny przekroczyć prędkości 1,7 m/s. Kibicom ani zawodnikom nie grożą też żadne opady, mimo że niebo może być częściowo zachmurzone.

Przypomnijmy, że w zeszłorocznym konkursie drużynowym LGP w Wiśle, najlepsi okazali się Norwegowie (Forfang, Hilde, Hauer, Fannemel), drugie miejsce zajęli Słoweńcy (Tepes, Kranjec, Hvala, P.Prevc), a na najniższym stopniu podium wylądowali Niemcy (Wank, Geiger, Freitag, Wellinger). Biało-czerwoni (Murańka, Kubacki, Stoch, Kot) wylądowali ostatecznie na szóstej pozycji i w tym roku z pewnością będą chcieli poprawić ten rezultat. Tym bardziej, że polska drużyna trzykrotnie w Beskidach wygrywała, dodatkowo raz uplasowała się na drugiej lokacie. Dodajmy, że letni rekord skoczni im. Adama Małysza (K-120 / HS-134) w Wiśle Malince od zeszłego sezonu należy do Andersa Fannemela, który poszybował 137,5 metra.

 

Lista startowa konkursu:

BIB
zawodnik
kraj
1. grupa
1
Nikolay Karpenko
KAZ
2
Sebastian Colloredo
ITA
3
William Rhoads
USA
4
Ville Larinto
FIN
5
Gregor Deschwanden
SUI
6
Roman Trofimov
RUS
7
Vojtech Stursa
CZE
8
Kento Sakuyama
JPN
9
Miran Zupancic
SLO
10
Anders Fannemel
NOR
11
Andreas Wank
GER
12
Daniel Huber
AUT
13
Piotr Żyła
POL
2. grupa
1
Sabirzhan Muminov
KAZ
2
Roberto Dellasega
ITA
3
Casey Larson
USA
4
Eetu Nousiainen
FIN
5
Gabriel Karlen
SUI
6
Mikhail Maksimochkin
RUS
7
Tomas Vancura
CZE
8
Kenshiro Ito
JPN
9
Robert Kranjec
SLO
10
Robert Johansson
NOR
11
Karl Geiger
GER
12
Gregor Schlierenzauer
AUT
13
Kamil Stoch
POL
3. grupa
1
Sergey Tkachenko
KAZ
2
Davide Bresadola
ITA
3
Michael Glasder
USA
4
Jarkko Maeaettae
FIN
5
Killian Peier
SUI
6
Mikhail Nazarov
RUS
7
Viktor Polasek
CZE
8
Yukiya Sato
JPN
9
Peter Prevc
SLO
10
Kenneth Gangnes
NOR
11
Andreas Wellinger
GER
12
Florian Altenburger
AUT
13
Dawid Kubacki
POL
4. grupa
1
Marat Zhaparov
KAZ
2
Alex Insam
ITA
3
Kevin Bickner
USA
4
Antti Aalto
FIN
5
Simon Ammann
SUI
6
Alexey Romashov
RUS
7
Roman Koudelka
CZE
8
Junshiro Kobayashi
JPN
9
Anze Lanisek
SLO
10
Daniel Andre Tande
NOR
11
Stephan Leyhe
GER
12
Andreas Kofler
AUT
13
Maciej Kot
POL
 

Tekstowa relacja LIVE (FIS):

 

Dodaj komentarz