You are currently viewing W Niżnym Tagile trwa instalacja siatek przeciwwietrznych

W Niżnym Tagile trwa instalacja siatek przeciwwietrznych

Nizny.Tagil siatki.2017.lato fot.Anastasia.Poryadina - W Niżnym Tagile trwa instalacja siatek przeciwwietrznychRosjanie podobnie jak Polacy wzięli sobie do serca wytyczne Międzynarodowej Federacji Narciarskiej dotyczące stanu infrastruktury związanej ze skoczniami narciarskimi. Podczas gdy w Zakopanem trwa modernizacja Wielkiej Krokwi, na obiektach w Niżnym Tagile są instalowane siatki przeciwwietrzne, które umożliwią organizację grudniowego Pucharu Świata.

 
Nizny.Tagil siatki.2017.lato fot.Anastasia.Poryadina1 300x200 - W Niżnym Tagile trwa instalacja siatek przeciwwietrznych
Instalacja siatek przeciwwietrznych na skoczniach w Niżnym Tagile (fot. Anastasia Poryadina)

Jak już informowaliśmy, zawody PŚ mężczyzn, które miały się odbyć pod koniec 2016 roku na dużym obiekcie Tramplin Aist HS-134 w Niżnym Tagile, zostały odwołane z powodu niewypełnienia przez organizatorów ultimatum postawionego przez FIS. Rosjanie mieli zamontować w okolicach progu siatkę lub ekran chroniący zawodników przed niebezpiecznymi, porywistymi podmuchami wiatru, które zdarzają się tam nader często i są wyjątkowo groźne na większych obiektach. Po organizacyjnym blamażu i przeniesieniu zmagań najwyższej rangi do norweskiego Lillehammer, nasi sąsiedzi zakasali rękawy i po uporaniu się z kwestiami prawnymi, rozpoczęli wznoszenie zabezpieczeń przed wiatrem.

Nizny.Tagil siatki.2017.lato fot.Anastasia.Poryadina3 300x200 - W Niżnym Tagile trwa instalacja siatek przeciwwietrznych
Kompleks skoczni „Tramplin Aist” w Niżnym Tagile (fot. Anastasia Poryadina)

Aktualnie na skoczni położonej około 25 kilometrów na wschód od umownej granicy Europy i Azji, trwają już zaawansowane prace związane z montażem wysokiej instalacji, na której pojawią się odpowiednio przystosowane elastyczne siatki. Będą one usytuowane „wewnątrz” kompleksu składającego się z czterech skoczni – przy progu obiektu HS-100 oraz HS-134. Zewnętrzną stronę większej ze skoczni przed wiatrem osłania wysoka skarpa i las. Co ciekawe, działania na skoczniach w Niżnym Tagile nie uniemożliwiają skoków na tamtejszych obiektach – zgrupowanie odbyli tam niedawno choćby narodowi reprezentanci Sbornej, a w ostatnich dniach na skoczni HS-100 zostały rozegrane konkursy olimpijskich nadziei w kombinacji norweskiej oraz Pucharu Rosji w skokach narciarskich. Wśród skoczków lokaty na podium zajmowali: Egor Usachev, Alexander Vakhrushev oraz Ivan Lanin.

Zgodnie z planem, we wrześniu, już po zakończeniu prac, tamtejsze obiekty mają wizytować przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, a wówczas potwierdzenie grudniowych konkursów Pucharu Świata, które zostaną rozegrane w dniach 2-3 grudnia 2017 roku, będzie już formalnością.

Nizny.Tagil siatki.2017.lato fot.Anastasia.Poryadina2 300x199 - W Niżnym Tagile trwa instalacja siatek przeciwwietrznych
Kompleks skoczni "Tramplin Aist" w Niżnym Tagile (fot. Anastasia Poryadina)

Przypomnijmy, że do tej pory w Niżnym Tagile rozegrano cztery konkursy PŚ mężczyzn (w latach 2014-2015), a także cztery konkursy PŚ kobiet (w latach 2015-2016). Na koncie triumfatorów zapisywali się wówczas: Anders Fannemel, Severin Freund (dwukrotnie), Peter Prevc, Daniela Iraschko-Stolz, Sara Takanashi (dwukrotnie) oraz Maren Lundby. Dotychczas żadnemu z polskich zawodników nie udało się tam wskoczyć na podium. Najbliżej tego osiągnięcia był Kamil Stoch, który w grudniu 2015 roku zajął szóste miejsce. Bardziej w pamięci polskich kibiców zapisał się zapewne groźnie wyglądający upadek Dawida Kubackiego z 2014 roku, z którego dzięki sporemu doświadczeniu, nasz reprezentant wyszedł bez szwanku.

Warto dodać, że instalacja siatek przeciwwietrznych na odcinku około 100 metrów w okolicach progu, w kolejnych latach czeka też m.in. skocznię im. Adama Małysza w Wiśle Malince.

 

Więcej informacji o dużej skoczni narciarskiej w Niżnym Tagile >>>

 

źródło: informacja własna

 

Dodaj komentarz