You are currently viewing Rosja: Siatki wiatrochronne w Niżnym Tagile, projekt kompleksu w Moskwie

Rosja: Siatki wiatrochronne w Niżnym Tagile, projekt kompleksu w Moskwie

Moskwa Skocznia wizualizacja stroi.mos .ru2  - Rosja: Siatki wiatrochronne w Niżnym Tagile, projekt kompleksu w MoskwieOstatnio nie brakuje inicjatyw związanych z modernizacją skoczni narciarskich na całym świecie. Niedawno informowaliśmy o petycji związanej z renowacją obiektu w Moskwie. Teraz światło dzienne ujrzał projekt nowoczesnego kompleksu sportowego w stolicy Rosji. W Niżnym Tagile natomiast zainstalowano już siatki wiatrochronne.

 

Centrum sportowe w Moskwie odzyska blask?

O losach skoczni w stolicy Federacji Rosyjskiej pisaliśmy już wiele. Kompleks dawniej świecący swoim blaskiem, dziś zapomniany przez większość kibiców, ma jednak coraz bardziej realne szanse na powrót do dawnej świetności. Wszystko dzięki lokalnym przedsiębiorcom, jak również licznym gościom, którzy zgromadzili się niedawno wraz z innymi zainteresowanymi w Moskwie na prezentacji projektów związanych z planowanym obiektem. Wszyscy pomysłodawcy zgodnie podkreślali, jak ważna zarówno dla regionu jak i całego kraju była niegdyś skocznia usytuowana nad rzeką przepływającą przez rosyjską stolicę. To właśnie ten obiekt w latach 1961-1990 posiadał homologację FIS uprawniającą do organizacji międzynarodowych zawodów pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Wielokrotnie przywoływano również nazwiska tak znamienitych skoczków jak wicemistrz świata z 1962 roku z Zakopanego, Nikolay Kamenskiy, a także trzeci zawodnik Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 1972/1973, Sergey Bochkov, którzy swoją karierę rozpoczynali właśnie na skoczni na Worobiowych Wzgórzach.

Moskwa Skocznia wizualizacja stroi.mos .ru  300x200 - Rosja: Siatki wiatrochronne w Niżnym Tagile, projekt kompleksu w Moskwie
Wizualizacja projektu skoczni narciarskiej w Moskwie (fot. stroi.mos.ru)

W oficjalnych planach przekazanych Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej mowa jest o całkowitej odbudowie wszystkich obiektów, które niegdyś wchodziły w skład kompleksu nad rzeką Moskwą. W projekcie swoje miejsce znalazła również skocznia HS-80 (K-75), która kibicom może kojarzyć się z postacią najmocniejszej przedstawicielki kobiecych skoków w Rosji, Iriną Avvakumovą. Podczas spotkania zauważono, że właśnie to miejsce było pierwszą profesjonalną skocznią treningową dla obecnej liderki żeńskiej reprezentacji Sbornej. Wielokrotnie podkreślano, iż wszystkie zaprezentowane projekty mają za cel zbudowanie bazy treningowej, która poziomem dorównać ma największym ośrodkom tego typu w Norwegii czy Austrii. Miejsce to ma być nie tylko świetnym kompleksem pod względem technicznym, ale ma również dysponować własnym klubem z silnym zapleczem kadrowym, skupiających trenerów i sztaby szkoleniowe z bogatym doświadczeniem. W planach jest również promowanie zainteresowania projektem wśród lokalnej społeczności, która ma w młodych zawodnikach znajdować poczucie dumy i przywiązania względem rodzimego centrum narciarskiego. Wszystko to jednak ma przede wszystkim doprowadzić do ponownego rozkwitu skoków narciarskich w Rosji poprzez edukowanie dzieci i młodzieży oraz kształtowanie ich na przyszłych reprezentantów kraju.

Warto dodać, że w ramach centrum sportowo-rekreacyjnego w Moskwie ma ponadto powstać wiele innych aren i obiektów, jak choćby tor saneczkowy, ściana wspinaczkowa, kompleks basenów, lodowisko do jazdy na łyżwach. Nie zabraknie także miejsc przystosowanych do jazdy na nartach. Całość zwieńczyć ma imponująca kolejka linowa o długości prawie 700 metrów.

Wizualizacja projektu:

 

Skocznie w Niżnym Tagile już z siatkami wiatrochronnymi

Rosja, w kontekście modernizacji skoczni, stała się ciekawym tematem nie tylko za sprawą planów nowego obiektu w Moskwie, ale również nowinkom technicznym zaprezentowanym w Niżnym Tagile. Jakiś czas temu informowaliśmy o planie zamontowania na tamtejszych skoczniach siatek ochronnych, które miałyby zabezpieczyć zawodników przed silnymi podmuchami wiatru. Obecnie projekt jest już zrealizowany i kibice z całego świata mogą oglądać nowo zainstalowane elementy kompleksu Aist.

Nizny.Tagil Tramplin.Aist fot.Anastasia.Poryadina2017 300x200 - Rosja: Siatki wiatrochronne w Niżnym Tagile, projekt kompleksu w Moskwie
Kompleks skoczni w Niżnym Tagile (fot. Anastasia Poryadina)

Nowoczesne siatki przeciwwiatrowe zostały zamontowane na obiektach HS-134 (K-120) oraz HS-100 (K-90). Pierwszy z nich może być znany fanom skoków narciarskich głównie za sprawą rozgrywanych tam zmagań mężczyzn w ramach Pucharu Świata. Przypomnijmy, że w ubiegłym sezonie z powodu braku wymaganych przez FIS siatek lub ekranów zabezpieczających obiekt i zawodników przed nadmiernymi podmuchami wiatru, Niżny Tagił nie znalazł się w kalendarzu zawodów najwyższej rangi.

Przeprowadzona niedawno ostateczna kontrola przedstawicieli FIS potwierdziła, że nie ma już przeciwwskazań do rozgrywania na obiektach kompleksu Aist konkursów międzynarodowych zarówno mężczyzn jak i kobiet. Tym samym Niżny Tagił otrzymał zezwolenie na organizację w tym sezonie zawodów w skokach narciarskich.

Ostateczny harmonogram terminarzy na nadchodzący sezon zimowy zostanie zatwierdzony na tradycyjnym spotkaniu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) pod koniec września w szwajcarskim Zurychu. Jeśli jednak wygląd dotychczasowych kalendarzy nie ulegnie zmianie, w Niżnym Tagile zostaną rozegrane tylko zmagania mężczyzn (2-3 grudnia 2017 r.). Będą to kolejno piąte i szóste zawody Puchar Świata w olimpijskim sezonie 2017/2018.

 

 

źródła: tramplin.perm.ru/ ejednevnik-farser.info
vk.no / Facebook.com

 

Dodaj komentarz