You are currently viewing LOTOS Cup: Finałowa rywalizacja polskich talentów w Szczyrku (FOTO)
LOTOS Cup w Szczyrku (fot. Anna Karczewska / PZN)

LOTOS Cup: Finałowa rywalizacja polskich talentów w Szczyrku (FOTO)

LOTOS.Cup .Szczyrk.lato .2017 2.konkurs fot.Anna .Karczewska5 - LOTOS Cup: Finałowa rywalizacja polskich talentów w Szczyrku (FOTO)Niedzielna rywalizacja na skoczniach kompleksu Skalite (HS-44 i HS-77) w Szczyrku zakończyła pierwszą w historii letnią odsłonę cyklu LOTOS Cup. Po zwycięstwa sięgali reprezentanci Polski, a także zagraniczni goście z Czech i Rumunii. W gronie triumfatorów znaleźli się m.in. Magdalena Pałasz, Tomasz Pilch, Sorin Mitrofan i Stanisław Biela.

 

Ponownie przy pięknej i słonecznej pogodzie zawodnicy rywalizowali w Szczyrku w letniej edycji zawodów LOTOS Cup 2017. Po raz kolejny szans rywalom nie dał Kacper Jarząbek z TS Wisły Zakopane, który mimo słabszej dyspozycji na skoczni zwyciężył w kategorii junior E, oddając skoki na odległość 43 oraz 37,5 metra.Niedzielny konkurs był troszkę słabszy w moim wykonaniu. Pierwszy skok był w porządku, jednak w drugim dużo za wcześnie wybiłem się z progu– ocenia swoje próby Kacper Jarząbek. Warunki były dzisiaj fajne, ale woda słabo leciała w torach, przez co troszkę trzymało – dodał 11-latek. Zaledwie 0,8 punktu za nim uplasował się Wiktor Szozda z Wisły, który lądował na 40. oraz 39. metrze. Pierwszy wielki sukces w swojej karierze odniósł w niedzielę Rafał Rafacz. Reprezentant zakopiańskiego AZS-u po raz pierwszy stanął na podium LOTOS Cup i w niedzielnym konkursie wywalczył brązowy medal. To był jego dzień, a 11-letni zawodnik nie krył radości ze swoich dalekich skoków – 41,5 oraz 42,5 metra. Niestety upadek w pierwszej serii uniemożliwił mu zajęcie wyższego miejsca. Mogło być lepiej, jednak z upadkiem zająć trzecie, to jest bardzo dobry wynik – mówił z uśmiechem. Jestem bardzo szczęśliwy, że po raz pierwszy zdobyłem medal w zawodach LOTOS Cup– dodał.

Wśród młodziczek po raz pierwszy w karierze w zawodach LOTOS Cup zwyciężyła Wiktoria Przybyła, która nie dała szans rywalkom, skacząc 36,5 oraz 35 metrów. – Miałam nadzieję, że po raz kolejny stanę na podium i w końcu uda mi się wygrać zawody LOTOS Cup. I to się udało, dlatego bardzo się cieszę – opowiada 13-letnia reprezentantka „Sokoła” Szczyrk. W pierwszym skoku dostałam podmuch pod narty i myślałam, że skończy się to upadkiem, ale na szczęście opanowałam sytuację. W drugim skoku odbicie skierowałam za bardzo do góry dodała. Obok zawodniczki klubu SS-R LZS Sokół Szczyrk na podium stanęły reprezentantki Łotwy – druga była Kamila Alise Krustina (33 i 34,5 m), a trzecia Alise Krasilscikova (31 i 35,5 m).

Złoty medal w rywalizacji juniorek zdobyła… 22-letnia zawodniczka, Magdalena Pałasza z klubu UKS Sołtysianie Stare Bystre, która po skokach na odległość 68,5 i 69,5 metra o 5,5 punktu wyprzedziła Kamilę Karpiel. Te skoki nie są jeszcze takie, jakie chciałabym oddawać, ale jest coraz lepiej i to mnie motywuje do dalszej pracy. Krok po kroku staram się wrócić do tego dobrego skakania. – oceniła Pałasz. – Przede wszystkim muszę poprawić swoją pozycję dojazdową, bo jest czasami tak, że ta pozycja mi opada na progu i wtedy odbicie jest skierowane za bardzo do górydodała. Reprezentująca zakopiański AZS Karpiel, mimo iż skakała najdalej, zajęła drugie miejsce. W odniesieniu kolejnego zwycięstwa przeszkodził jej upadek, który zaliczyła w drugiej serii konkursowej, lądując na 75. metrze. W pierwszym skoku uzyskała 73 metry. Podium uzupełniła Czeszka Stepanka Ptackova (66 i 67,5 m).

Po raz drugi w weekend na najwyższym stopniu podium stanął Jan Rzadkosz z klubu TS Wisła Zakopane, który zdominował rywalizację w kategorii junior D skacząc 65,5 oraz 69 metrów. Prawie 20 punktów za nim uplasował się Wojciech Troszok z klubu WSS Wisła (59,5 i 70 metrów), natomiast brązowy medal powędrował do Marcina Wróbla z zakopiańskiego AZS-u, który lądował odpowiednio na 60 oraz 61 metrze.Wolę skakać latem niż zimą i pewnie dlatego moje skoki są znacznie lepsze. Jestem zadowolony z tego weekendu i trener też jest ze mnie dumny– mówił z uśmiechem na twarzy Wojciech Troszok. Lubię skocznie w Szczyrku. Warunki w pierwszej serii miałem średnie, ale w finale dostałem fajny wiatr pod narty i to wykorzystałem – dodał.

Po raz kolejny najlepszy w kategorii junior C okazał się czeski skoczek Petr Vaverka (71,5 i 76,5 m), który o prawie 10 punktów wyprzedził Arkadiusza Jojko z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego (67 i 73,5 m). Na najniższym stopniu podium, po skokach na odległość 68,5 oraz 69,5 metra, stanął Krystian Zygmuntowicz z klubu LKS Poroniec Poronin.

Rywalizację w gronie juniorów B zdominowali reprezentanci klubu WSS Wisła, którzy wywalczyli wszystkie miejsca na podium. Zwycięstwo odniósł Tomasz Pilch (74,5 i 71,5), srebrny medal zdobył Kacper Juroszek (71 i 73,5 m), natomiast brązowym medalistą został Szymon Jojko (67,5 i 75 m).  – Ten weekend w Szczyrku ocenię na pewno na plus, choć jest jeszcze nad czym pracować, bo do dobrych skoków jeszcze trochę brakuje – opowiada siostrzeniec Adama Małysza. – Przede wszystkim muszę poprawić odbicie na progu i nad bulą nie powinienem tak szybko iść do nartPodczas tych zawodów na pewno trzeba było mieć szczęście do warunków, ponieważ niektórzy mieli wiatr z przodu, niektórzy z tyłu– podsumował. 

W kategorii Junior A na najwyższym stopniu podium stanął reprezentant Rumunii Sorin Mitrofan, który dwukrotnie osiągał 72,5 metra. Drugie miejsce zajął Damian Skupień z klubu TS Wisła Zakopane, który lądował odpowiednio na 70. oraz 68. metrze. Obok nich na podium znalazł się Mateusz Rajda reprezentujący lokalny klub narciarski w Szczyrku (67,5 i 70,5 m).

W gronie seniorów pewne zwycięstwo odniósł reprezentant polskiej kadry B, Stanisław Biela (78 i 77 m) z klubu UKS Sołtysianie Stare Bystre. Srebrny medal wywalczył najbardziej wyróżniający się senior spoza kadr narodowych, Krzysztof Leja z AZS Zakopane (76,5 i 74,5 m), natomiast trzecie miejsce zajął powracający do rywalizacji po kilkumiesięcznej przerwie Artur Kukuła z WSS Wisła (73,5 i 71,5 m).

Wyniki kategorii senior >>>
Wyniki kategorii junior A >>>
Wyniki kategorii junior B >>>
Wyniki kategorii junior C >>>
Wyniki kategorii junior D >>>
Wyniki kategorii junior E >>>
Wyniki kategorii juniorek >>>
Wyniki kategorii młodziczek >>>

 

Fotorelacja (fot. Anna Karczewska / PZN):

 

źródło: komunikat prasowy PZN / Anna Karczewska

 

Dodaj komentarz