You are currently viewing FIS Cup Kandersteg: Rupitsch triumfuje, Wąsek szósty

FIS Cup Kandersteg: Rupitsch triumfuje, Wąsek szósty

Austriak Markus Rupitsch zwyciężył w zawodach FIS Cup rozgrywanych na normalnym obiekcie Lötschberg-Schanze (K-95, HS-106) położonym w malowniczym Kanderstegu na północy Szawajcarii. Podium uzupełnili: Masamitsu Ito z Japonii oraz Dominik Maylaender z Niemiec. Najlepszy z Polaków, Paweł Wąsek, zajął szóste miejsce.

Na obiekcie, na którym w lutym 2018 roku odbędą się Mistrzostwa Świata Juniorów, najlepiej zaprezentował się Markus Rupitsch. Po pierwszej serii Austriak, pomimo osiągnięcia najdłuższego skoku w całym konkursie (108 m), uplasował się na drugiej lokacie – i przegrywał ze swoim rodakiem, Stefanem Huberem. Dobra próba w drugiej rundzie (101 m) zapewniła jednak 20-latkowi pierwszy triumf w zawodach z cyklu FIS Cup. Do tej pory najważniejszym osiągnięciem zawodnika było trzecie miejsce zdobyte w rywalizacji tej rangi w 2014 roku w Rasnovie.

Na drugiej pozycji uplasował się reprezentant Japonii, Masamitsu Ito (104,5 / 100 m), zaś trzecie miejsce wywalczył Niemiec, Dominik Maylaender (105,5 / 101,5 m). Poza podium finalnie uplasował się wspomniany już lider po pierwszej serii, Stefan Huber (106 / 98,5 m). Austriak w swoim drugim skoku nie doleciał nawet do setnego metra, z którego to powodu zakończył rywalizację na najgorszym dla sportowca czwartym miejscu. Czołową piątkę uzupełnił reprezentant gospodarzy Killian Peier (102,5 / 100,5 m).

Najlepszy w polskiej ekipie Paweł Wąsek zajął 6. miejsce dzięki skokom o długości 101 i 100,5 metra. Oprócz zawodnika klubu WSS Wisła do drugiej serii awansowało jeszcze dwóch „biało-czerwonych”: Przemysław Kantyka i Tomasz Pilch. Kantyka, który po pierwszej rundzie plasował się tuż za podium, w finałowej serii oddał krótszy skok i finalnie zakończył zmagania na 12. pozycji (104 / 96 m). Z kolei Pilch został sklasyfikowany na 20. miejscu (99 / 95 m).

Pozostali reprezentanci Polski ukończyli dzisiejszy konkurs poza czołową trzydziestką: Bartosz Czyż był 33. (96,5 m), Andrzej Stękała – 37. (95,5 m), Kacper Juroszek – 48. (94 m), Damian Skupień 49. – (93,5 m), Stanisław Biela – 54. (92 m), Karol Niemczyk – 76. (82 m), a Łukasz Bukowski – 79. (80 m).