You are currently viewing Anders Fannemel: „Mam nadzieję, że odstaję tylko przez swoje błędy”

Anders Fannemel: „Mam nadzieję, że odstaję tylko przez swoje błędy”

Anders Fannemel poprzedniego sezonu nie może zaliczyć do udanych. Jedyne miejsce w czołówce Norweg osiągnął pod koniec zimy w Planicy, a walkę o Kryształową Kulę zakończył na 26. lokacie. Takie wyniki dla zawodnika, który stał już na najwyższym stopniu podium w konkursach Pucharu Świata to spore rozczarowanie. Jak będzie w czasie nadchodzącej zimy?

 

Tego lata skoczek pomimo dobrej kondycji fizycznej, również nie prezentuje się najlepiej, ale ma nadzieje, że zimą to się zmieni. Sezon paradoksalnie zaczął się dla Norwega bardzo dobrze, bo od najlepszych w karierze testów fizycznych. Niestety późniejsze wyniki na skoczni nie napawały już takim optymizmem, a oddawane próby nie należały do najlepszych.

Anders Fannemel LGP.Wisla .2017 fot.Martyna.Osuchowska.Behind.the .Sport  300x200 - Anders Fannemel: "Mam nadzieję, że odstaję tylko przez swoje błędy"
Anders Fannemel (fot. Martyna Osuchowska / Behind the Sport)

– W Norwegii jest obecnie pięciu skoczków w bardzo dobrej formie. Nie jestem jednym z nich – mówi pod koniec cyklu FIS Grand Prix 2017 Andres Fannemel. Podczas tegorocznej edycji skoków na igelicie Norweg w klasyfikacji generalnej zajmuje 30. miejsce, punktował tylko dwa razy na pięć zaliczonych startów, a najlepszym rezultatem była ósma lokata wywalczona podczas konkursu w japońskiej Hakubie. Są to dość przeciętne wyniki jak na zawodnika, który już dziewięć razy stał na podium zawodów Pucharu Świata, a trzy razy na jego najwyższym stopniu. Podopieczny Alexandra Stoeckla zapewnia jednak, że robi wszystko, by wyniki były coraz lepsze.

– Chciałbym skakać lepiej, ale nie jestem jeszcze w stanie. Na szczęście rozwijam się pod względem fizycznym, wiele dzieje się również w kwestii sprzętu, nowinek technologicznych. Mam więc nadzieję, że odstaję tylko przez swoje błędy, które popełniam w powietrzu podczas skoku – stwierdził. Zaznaczył, też, że nie jest mocno zaskoczony słabszymi rezultatami osiąganymi podczas letnich konkursów. – Pomimo dobrej formy fizycznej, tego lata technika była na dużo niższym poziomie. Technika nie zawsze idzie w parze z przygotowaniem fizycznym, a skoki to bardzo techniczny sport. Nawet drobne szczegóły mają wpływ na długość lotu, ale nie chcę działać chaotycznie, by nie spaść na niższy poziom – dodał.

Drużynowy mistrz świata z 2015 roku z Falun zwrócił również uwagę, że tegoroczne przygotowania wyglądają podobnie do zeszłorocznych. – Jedyne co mogę teraz zrobić to pracować i mieć nadzieję, że wszystko zmieni się na lepsze. Razem z pozostałymi zawodnikami mamy dobry proces szkolenia, dlatego nie jestem jeszcze zniecierpliwiony czy zły – zaznaczył.

Fannemel Anders FOTO fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Anders Fannemel: "Mam nadzieję, że odstaję tylko przez swoje błędy"
Anders Fannemel (fot. Julia Piątkowska)

Eksperci jako przyczynę słabszej formy byłego rekordzisty świata podają fakt, iż Norwegowie trwający sezon letni traktują lato mocno treningowo. Dla trenera Stoeckla priorytetem jak zwykle jest zima. Oprócz walki o Kryształową Kulę i Złotego Orła, w styczniu odbędą się mistrzostwa świata w lotach, a w lutym igrzyska olimpijskie. Fannemel chciałby, żeby w tym roku zimowa dyspozycja była zupełnie inna od tej prezentowanej latem. W związku z tym odwołuje się do doświadczeń z zeszłego roku. Wtedy podczas konkursów na igelicie trzy razy stawał na podium, a zimą najlepszy rezultat osiągnął w przedostatnich zawodach w Planicy, gdzie zajął 9. miejsce – W zeszłym roku byłem dobry przez całe lato, stawałem na podium, a nawet odniosłem zwycięstwo, a gdy przyszedł śnieg – formy nie było. Mam nadzieję, że w tym roku będzie na odwrót – kończy zawodnik klubu Hornindal IL.

Przed skoczkami ostatnie dwa konkursy Letniego Grand Prix w Hinzenbach i Klingenthal, a już 18 listopada konkursem drużynowym w Wiśle rozpocznie się sezon zimowy. Może już podczas rywalizacji na skoczni im. Adama Małysza Anders Fannemel będzie prezentował formę przynajmniej tak dobrą jak podczas sezonu 2014/2015, który zakończył na czwartej pozycji w klasyfikacji generalnej?

 

źródło: nrk.no

 

Dodaj komentarz