You are currently viewing Skocznie do lotów narciarskich powiększone… na papierze?

Skocznie do lotów narciarskich powiększone… na papierze?

Oberstdorf 1 - Skocznie do lotów narciarskich powiększone... na papierze?

Ciekawe wieści przypłynęły do nas z Oberstdorfu. Skocznia do lotów narciarskich im. Heiniego Klopfera otrzymała nowy hill size, choć jej profil pozostał niezmieniony. Prawdopodobnie zmiany nastąpiły także w Planicy, Vikersund oraz Tauplitz, co oznaczałoby, że dotknęły czterech największych skoczni świata. 

 

Jak wynika z informacji naszego dziennikarza, który przebywał dziś w Oberstdorfie, na niedawno oficjalnie otwartym (a czynnym już zimą tego roku) obiekcie do lotów narciarskich im. Heiniego Klopfera pojawiła się tablica informacyjna, na której widnieje informacja o przesunięciu punktu HS (hill size) skoczni z 225 do 235 metra. Wiadomość tę jako pierwszy podał nasz przedstawiciel na twitterowym profilu inSJders

Oberstdorf 4 300x200 - Skocznie do lotów narciarskich powiększone... na papierze?
Tablica z danymi skoczni w Oberstdorfie, fot. Mikołaj Szuszkiewicz

 

Na tablicy wyjaśnione są także powody zmiany – mają być one wynikiem nowych przepisów FIS. Dotychczas zasadą (nie zawsze faktycznie stosowaną) było umieszczanie punktu HS w miejscu, w którym kąt nachylenia zeskoku wynosił 32 stopnie. Teraz wartość ta została rzekomo przesunięta w miejsce o nachyleniu 28-stopniowym. Powodem tego miałaby być konieczność zbyt częstych narad jury podczas konkursów (narada jest obligatoryjna po każdym przekroczeniu HS-u przez dowolnego zawodnika). 

Oberstdorf 3 300x199 - Skocznie do lotów narciarskich powiększone... na papierze?
Skocznie „mamucie” na tablicy w Oberstdorfie, fot. Mikołaj Szuszkiewicz

Wiele wskazuje na to, że zmiany nastąpiły także na pozostałych wielkich skoczniach – w Vikersund, Planicy oraz Tauplitz. Dowodem na to miałaby być inna tablica, którą umieszczono na terenie skoczni w Oberstdorfie. Są tam opisane wszystkie obiekty do lotów narciarskich – w danych dotyczących Planicy i Vikersund widnieje HS 240, zaś w przypadku Oberstdorfu i Tauplitz – HS 235. Wiarygodności informacjom z tablic może dodać fakt, iż za niedawno ukończoną przebudowę skoczni w Oberstdorfie odpowiedzialny jest miejscowy architekt, Hans-Martin Renn, który jest jednocześnie… przedstawicielem komisji skoków narciarskich FIS odpowiedzialnym za skocznie.

Oberstdorf 2 300x200 - Skocznie do lotów narciarskich powiększone... na papierze?
Profil skoczni w Oberstdorfie, fot. Mikołaj Szuszkiewicz

O zmianach w przepisach nie słyszał ekspert od wyznaczania profili skoczni Krzysztof Horecki, który w rozmowie telefonicznej wyjaśnił nam, że kąt nachylenia w punkcie HS jest wyliczany przez program komputerowy i ma związek z innymi, zależnymi od siebie parametrami skoczni. – Jeśli jeden parametr się zmienia, to przesuwa się i HS – tłumaczy.

Jak informuje Michał Chmielewski w internetowym wydaniu „Przeglądu Sportowego”, wiadomość o korekcie przepisów nie jest za to nowością dla dyrektora sportowego PZN Marka Siderka. Działacz przyznaje jednak, że szczegóły nie są mu znane. Dodał też, że FIS zamierza na jesiennym kongresie dokonać dużych zmian dotyczących skoczni. Ten przepis może być częścią tych nowości – zatem być może zostanie wprowadzony dopiero wtedy.

Warto odnotować, że zmiany punktów HS bez przebudowy zdarzały się w ostatnim czasie na co najmniej kilku skoczniach. Niektóre wartości powiększono (np. w Courchevel, Predazzo i na dużej skoczni w Oberstdorfie), a niektóre pomniejszono (skocznie normalne w m.in.: Predazzo, Niżnym Tagile i Czajkowskim).

 

Źródło: informacja własna / przegladsportowy.pl

Dodaj komentarz