You are currently viewing Wellinger i Roth mistrzami Niemiec

Wellinger i Roth mistrzami Niemiec

DSC01627 - Wellinger i Roth mistrzami Niemiec

Tuż po finale LGP niemieckich skoczków czekała rywalizacja o mistrzostwo kraju. Na skoczni Fichtelbergschanze (HS 106) w Oberwiesenthal po pierwszy w karierze tytuł mistrzowski sięgnął  Andreas Wellinger. Drugie miejsce zajął Karl Geiger, a na najniższym stopniu podium stanął Fabian Seidl. W kategorii juniorów triumfował z kolei Luca Roth.

Pierwszy tytuł mistrzowski dla Wellingera

Andreas Wellinger, który w dwóch ostatnich konkursach Letniego Pucharu Świata prezentował bardzo dobrą formę (czwarty w Hinzenbach i drugi w Klingenthal), w Oberwiesenthal  potwierdził, że jego ostatnie niezłe wyniki nie były dziełem przypadku. Wydaje się, że reprezentant klubu SC Ruhpolding wrócił już do optymalnej dyspozycji po problemach z prawym kolanem, których doświadczył w połowie lipca tego roku. W środowy wieczór podopieczny Wernera Schustera dzięki skokom na odległość 105,5 i 106,5 metra po raz pierwszy w karierze został mistrzem Niemiec.

To były trudne, ale bardzo udane zawody dla mnie. Oba skoki były naprawdę dobre i jestem niezmiernie szczęśliwy, że wracam do domu z tytułem – mówił po zwycięstwie Wellinger, który już koncentruje się na dalszych przygotowaniach do sezonu zimowego. – Przede mną jeszcze długa droga. Do rozpoczęcia sezonu zimowego zostało sześć tygodni, a do igrzysk trochę ponad trzy miesiące. Wiele pracy przede mną, będę próbował ustabilizować moje skoki. Jak tego dokonam, będę mógł walczyć o najlepsze miejsca – dodał Bawarczyk.

DSC01756 300x200 - Wellinger i Roth mistrzami Niemiec
Karl Geiger, fot. Wiktoria Bąk

Drugie miejsce, podobnie jak w 2013 roku, zajął 20. skoczek klasyfikacji generalnej tegorocznego FIS Grand Prix, Karl Geiger (102 / 99,5 m). - Cztery czy pięć lat temu tak dobry wynik był dla mnie zupełną niespodzianką, teraz cieszę się, że mogę być jednym z najlepszych – podsumował 24-latek.Zawodnik klubu SC 1906 Oberstdorf do zwycięzcy stracił aż 23 punkty.

Największą niespodziankę sprawił Fabian Seidl. 20-letni sportowiec po skokach o długości 98,5 i 100,5 metra zdobył brązowy medal Mistrzostw Niemiec. Zawodnik nie startował jeszcze w zawodach najwyższej rangi, a w Pucharze Kontynentalnym najlepsze miejsce zajął w tym roku pod koniec września w Rasnovie, gdzie był 14. W zawodach FIS Cup również nigdy nie uplasował się w najlepszej trójce konkursu. - To niesamowite: podczas zawodów w Klingenthal nie mogłem się zakwalifikować do drugiej serii, a tutaj sytuacja się odwróciła zmieniło. Ciężko pracowałem i dzisiaj to się opłaciło – skwitował Seidl.

Tuż za podium „wylądował” kolejny reprezentant młodszej generacji, Justin Nietzel (94 / 100,5 m). Wysoka lokata również i w jego przypadku była zupełnie niespodziewana, ponieważ 20-latek z Hinterzarten do tej pory tylko dwa razy znajdował się w najlepszej trzydziestce zawodów FIS Cup. Czołową piątkę zmagań uzupełnił Markus Eisenbichler (92,5/ 101,5 m), zaś na szóstym miejscu rywalizację zakończył trzeci zawodnik tegorocznego Letniego Pucharu Kontynentalnego, doświadczony Pius Paschke (97,5 / 95 m). Zeszłoroczny triumfator Mistrzostw Niemiec, David Siegel, uplasował się na 18. pozycji (73,5 / 100,5 m).

Roth najlepszy wśród juniorów

ssavvgaP1020335 300x200 - Wellinger i Roth mistrzami Niemiec
Luca Roth, fot. Magdalena Janeczko

W rywalizacji juniorów na najwyższym stopniu podium stanął obiecujący skoczek, Luca Roth (93,5 / 91,5 m). Zawodnik nieźle poradził sobie w minionym już Turnieju Beskidzkim: w Szczyrku zajął 11. lokatę, za w Wiśle uplasował się oczko niżej. Drugi stopień na podium wywalczył medalista Mistrzostw Świata Juniorów z Utah Olympic Park, Constantin Schmid (97,5 / 86 m), a trzeci zmagania zakończył Cedric Weigel (94 i 78,5 m).

W środę na skoczni w Oberwiesenthal rywalizowali również zawodnicy w kategorii do lat 17. Złoty medal zdobył Lennart Weigel (102 / 98 m), srebrny Maximilian Goller (95 / 95 m), a brązowy Benedikt Hahne (94 / 94,5 m).