You are currently viewing Nowości w Pucharze Świata? Willingen-Five w lutym, żeńskie turnieje w planach!
Willingen 'Muehlenkopfschanze' (fot. Jeses / CC BY-SA 2.0)

Nowości w Pucharze Świata? Willingen-Five w lutym, żeńskie turnieje w planach!

willingen muehlenkopfschanze jeses 1200 - Nowości w Pucharze Świata? Willingen-Five w lutym, żeńskie turnieje w planach!Ostatnie sezony przyniosły nam kilka nowych cykli i mini-turniejów w skokach narciarskich. Największy rozgłos zyskał oczywiście norweski RAW AIR rozgrywany w ramach Pucharu Świata w Kraju Wikingów. Tego lata do Letniego Pucharu Kontynentalnego wkroczył z kolei Turniej Beskidów. Nowości czekają nas także w nadchodzących sezonach.

 

Willingen Five – mini-tour na Mühlenkopfschanze

Turniej.Czterech.Skoczni Oberstdorf.Garmisch Partenkirchen.Innsbruck.Bischofshofen 300x201 - Nowości w Pucharze Świata? Willingen-Five w lutym, żeńskie turnieje w planach!
Areny najbardziej prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni (fot. SkokiPolska.pl)

W czasie nadchodzącej zimy najważniejszą imprezą będą oczywiście Igrzyska Olimpijskie rozgrywane w południowokoreańskim PyeongChang. Poza tym skoczkowie w ramach Pucharu Świata zmierzą się oczywiście w tradycyjnym niemiecko-austriackim Turnieju Czterech Skoczni (będzie to już 66. edycja tych zmagań) oraz drugiej w historii odsłonie norweskiego Raw Air. Podczas październikowego spotkania działaczy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej oraz przedstawicieli krajowych związków narciarskich w Zurychu, poznaliśmy ciekawe plany na trzy kolejne mini-turnieje, w których udział wezmą nie tylko panowie, ale po raz pierwszy w historii także panie.

Nowością w pucharowej rywalizacji mężczyzn już w 2018 roku będzie cykl Willingen Five. Zostanie rozegrany w dniach 2-4 lutego na dużym obiekcie Mühlenkopfschanze HS-145 (K-130). O końcowej nocie każdego z zawodników decydować będą zsumowane wyniki skoków z piątkowych kwalifikacji oraz sobotnich i niedzielnych zmagań indywidualnych. Nietypowym rozwiązaniem będzie także obowiązywanie wyników piątkowej rundy kwalifikacyjnej podczas obu konkursowych dni (przed niedzielnymi zawodami nie odbędzie się potyczka o awans). Aktualny lider klasyfikacji generalnej Willingen Five po każdej z konkursowych serii będzie przejmował specjalnie przygotowany plastron. Jeżeli nie przeszkodzą w tym warunki atmosferyczne, o końcowych wynikach rywalizacji zdecyduje pięć turniejowych skoków. Triumfator całego mini-touru otrzyma nagrodę finansową w postaci 25 tysięcy euro.

Muehlenkopfschanze Willingen CC BY 3.0 Bjoern.Klipp  300x200 - Nowości w Pucharze Świata? Willingen-Five w lutym, żeńskie turnieje w planach!
'Mühlenkopfschanze’ w Willingen (fot. Bjoern Klipp / CC BY-SA 3.0)

Nie możemy się już doczekać nowej serii konkursów w ramach Pucharu Świata w Willingen. Od samego początku do końca będzie prowadzony także osobny ranking indywidualny, to będzie wyjątkowo ekscytujące – stwierdził Juergen Hensel, prezes klubu narciarskiego SC Willingen pełniący jednocześnie funkcję szefa komitatu organizacyjnego tamtejszego PŚ.

Przypomnijmy, że w latach 2009-2013 duża skocznia w Willingen była już areną jednego z wewnętrznych pucharowych turniejów. Mowa oczywiście o cyklu FIS Team Tour, który gościł także na niemieckich obiektach w Klingenthal i Oberstdorfie. O końcowy triumf walczyły tam jednak poszczególne reprezentacje, a nie poszczególni skoczkowie indywidualnie.

 

Panie też poskaczą w turniejach!

Lillehammer Lysgaardsbakken World.Cup .2015 photo.Julia .Piatkowska 300x200 - Nowości w Pucharze Świata? Willingen-Five w lutym, żeńskie turnieje w planach!
Kompleks skoczni 'Lysgaardsbakken’ w Lillehammer (fot. Julia Piątkowska)

Ciekawe innowacje pojawią się także w żeńskim Pucharze Świata. Już nadchodząca zima 2017/2018 przyniesie pierwszy w historii drużynowy konkurs kobiet (16 grudnia w niemieckim Hinterzarten). Dwa tygodnie wcześniej na skoczniach w Norwegii odbędzie się z kolei pierwsza edycja żeńskiego turnieju Lillehammer Triple. W jego skład wejdą trzy dni zmagań na obiektach HS-100 oraz HS-138. W piątek sezon otworzy konkurs na mniejszej skoczni, w sobotę zawodniczki ponownie zmierzą się na obiekcie K-90, natomiast finałowe rozstrzygnięcia zapadną na dużej Lysgaardsbakken. W ostatnim dniu rywalizacji weźmie udział tylko czołowa trzydziestka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Najlepsza trójka klasyfikacji generalnej Lillehammer Triple dostanie nagrodę finansową o łącznej kwocie równej 10 tys. euro. Druga edycja turnieju przypominającego norweski Raw Air mężczyzn odbędzie się już w następnym sezonie 2018/2019.

Bardzo prawdopodobne, że zima 2018/2019 przyniesie także kolejną turniejową ideę w kobiecym wydaniu. Pucharowy sezon zakończą wówczas zaplanowane na marzec 2019 roku cztery konkursy w Rosji. Wyniki zawodniczek z każdego dnia zawodów zostaną ujęte w osobnej wewnętrznej klasyfikacji turniejowej. Póki co jednak, cykl ten nie ma osobnej nazwy, nie są jeszcze znane dokładne zasady narciarskiej batalii o zwycięstwo. Wiemy tylko, że według wstępnego terminarza zaproponowanego w Zurychu, konkursy te odbędą się na Tramplin Aist (HS-100) w Niżnym Tagile (16-17 marca 2019 r.) oraz na Śnieżynce (HS-102) w Czajkowskim (23-24 marca 2019 r.).

 

Turnieje obecnie rozgrywane i planowane w ramach zawodów FIS:

turniej (k/m, cykl)
kraj
skocznie
termin
Beskydy Tour (mężczyźni LPK)
Polska / Czechy
Szczyrk, Wisła, Frenstat
sierpień
Lillehammer Triple (kobiety PŚ)
Norwegia
Lillehammer
grudzień
Turniej Czterech Skoczni (mężczyźni PŚ)
Niemcy / Austria
Oberstdorf, Ga-Pa,
Innsbruck, Bischofshofen
grudzień – styczeń
Willingen Five (mężczyźni PŚ)
Niemcy
Willingen
luty
Raw Air (mężczyźni PS)
Norwegia
Oslo, Lillehammer,
Trondheim, Vikersund
marzec
Turniej Rosyjski (kobiety PŚ)
Rosja
Niżny Tagił, Czajkowski
marzec
 

źródło: fis-ski.com / informacja własna

 

Dodaj komentarz