You are currently viewing Trondheim gospodarzem Mistrzostw Świata 2023?
Obiekty w Trondheim (fot. Even Thorbergsen)

Trondheim gospodarzem Mistrzostw Świata 2023?

Trondheim Granasen fot.Even .Thorbergsen - Trondheim gospodarzem Mistrzostw Świata 2023?

Rywalizacja o organizację Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym w 2023 r. toczy się między Trondheim a Planicą. Obie lokalizacje mają powody, aby oczekiwać przyznania tego zaszczytnego prawa. Norweskie miasto gościło już raz elitę sportowców, z kolei słoweńska stolica skoków aż trzy razy przegrała walkę o miano gospodarza imprezy.

 

Podczas październikowego spotkania Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w Zurychu Trondheim przedstawiło swoją kandydaturę jako organizatora MŚ w narciarstwie klasycznym w 2023 roku. Do tej pory tylko raz, w 1997 roku, miasto było gospodarzem imprezy tej rangi. W zeszłym roku zarówno Słowenia, jak i Norwegia przegrały walkę o przeprowadzenie mistrzostw na korzyść Oberstdorfu, który stanie się areną zmagań w 2021 r.

- Jeżeli Trondheim w 2023 roku zostanie gospodarzem mistrzostw, będzie to świetna okazja dla nas, organizatorów, jak również dla mieszkańców regionu Troendelag, aby uczestniczyć w wielkim sportowym święcie. Otrzymaliśmy bardzo dobrą opinię od działaczy FIS dotyczącą planów aren, w które inwestujemy i budujemy na przyszłość – powiedziała burmistrz Trondheim, Rita Ottervik rodzimym mediom.

Organizowanie mistrzostw świata to ogromny prestiż i możliwość rozwoju dla miasta i regionu, a dodatkowa motywacja dla miejscowych sportowców. Ostatni raz kraj Wikingów był organizatorem Mistrzostw Świata w 2011 roku, kiedy to rywalizacja w konkurencjach klasycznych odbyła się Oslo. Gospodarze zdobyli wtedy łącznie 20 medali, w tym 8 złotych. Norwescy skoczkowie indywidualnie nie zdobyli żadnego krążka, jednak w zmaganiach drużynowych dwa razy sięgnęli po srebro.

- Jesteśmy optymistami oceniając szanse Trondheim na organizację MŚ. Prezentacja przedstawiona Międzynarodowej Federacji Narciarskiej wypadła bardzo dobrze. Otrzymaliśmy wiele przychylnych opinii. Mimo że Planica już po raz czwarty pretenduje do roli gospodarza, uważamy, że po dwóch odsłonach imprezy w Europie Środkowej (Seefeld 2019 i Oberstdorf 2021), Północna część kontynentu powinna otrzymać prawo organizacji tego sportowego święta w 2023 r. - podsumował Erik Roeste, prezydent Norweskiego Związku Narciarskiego.

Ostateczna decyzja w kwestii wyboru gospodarza Mistrzostw Świata 2023 zostanie podjęta 17. maja przyszłego roku na kongresie FIS, który odbędzie się w Costa Navarino, w Grecji.

 

Źródło: skiforbundet.no

Dodaj komentarz