You are currently viewing Wielka Krokiew już z homologacją, Puchar Świata w Zakopanem niezagrożony!

Wielka Krokiew już z homologacją, Puchar Świata w Zakopanem niezagrożony!

Zakopane Wielka.Krokiew po.modernizacji fot.COS .OPO .Zakopane - Wielka Krokiew już z homologacją, Puchar Świata w Zakopanem niezagrożony!Międzynarodowa Federacja Narciarska przyznała Wielkiej Krokwi w Zakopanem homologację niezbędną do organizacji międzynarodowych zawodów FIS. Decyzja ta jest tożsama z zielonym światłem na rozegranie styczniowych zawodów Pucharu Świata. Przypomnijmy, że zanim do tego doszło, najsłynniejsza polska skocznia poddana była modernizacji.

 

Dyrektor Ośrodka Przygotowań Olimpijskich COS w Zakopanem, Sebastian Danikiewicz, poinformował o decyzji FIS, która kończy bardzo ważny etap w historii zakopiańskiej Wielkiej Krokwie. – Certyfikat obowiązuje do 2022 roku, co oznacza, że możemy w ciągu tych pięciu lat organizować na skoczni międzynarodowe zawody takie jak Puchar Świata czy Letnie Grand Prix.

Przypomnijmy, że pierwszy etap modernizacji obiektu im. Stanisława Marusarza, miał miejsce w 2016 roku i obejmował m.in. przebudowę rozbiegu z nowym profilem, oraz instalację mrożonych torów najazdowych. Styczniowe zawody Pucharu Świata odbyły się już na nowym najeździe. Drugi etap objął natomiast zmianę profilu zeskoku, dzięki czemu zawodnicy będą na Wielkiej Krokwi szybować niżej, lecz dalej. W praktyce oznacza to przesunięcie punktu konstrukcyjnego ze 120. na 125. metr. Dodatkowo wielkość obiektu (Hill Size - HS) będzie wynosił teraz nie 134., a 140. metrów. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 12 milionów złotych.

Rafał Kot pełniący funkcję wiceprezesa Tatrzańskiego Związku Narciarskiego nie kryje zadowolenia z efektów wykonanych prac: - Skocznia spełnia wszystkie standardy najnowocześniejszych obiektów. Delegaci FIS dokonali już pomiarów, które są potrzebne do otrzymania homologacji. Styczniowe zawody o Puchar Świata nie są zagrożone.

Mimo, że wszystko wydaje się zmierzać ku dobremu, okazuje się, że to nie koniec dylematów działaczy związanych z Wielką Krokwią. Poinformował o tym prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner. - Okazało się, że trzeba powiększyć zbiorniki na wodę, co wydłuży termin oddania skoczni do dyspozycji sztabu szkoleniowego. Nie jest to jednak ogromny problem, bo zawodnicy i Stefan Horngacher otrzymują wszystko, czego potrzebują. Nie ma też zagrożenia związanego z organizacją konkursów o Puchar Świata.

Dotychczasowy oficjalny rekord "starej" skoczni im. Stanisława Marusarza należał do Simona Ammanna i wynosił 140,5 metra. Na taką odległość Szwajcar poszybował w 2010 roku. "Nieoficjalny" rekord wynosi 141,5 metra - tyle w Zakopanem skoczyli: Fin Juha-Matti Ruuskanen (podczas Pucharu Kontynentalnego w 2005 r.) oraz Kamil Stoch (w trakcie Mistrzostw Polski w 2015 r.). W 2015 roku dalej, bo na 144. metr poszybował Klemens Murańka, swoją próbę jednak podparł. Zmodernizowany obiekt to okazja to ustanowienia i wyśrubowania nowych rekordów i pisania nowych historii. Zawody Pucharu Świata w zimowej stolicy Polski zaplanowane są na 27-28 stycznia 2018 roku.

 

 

źródło: Przegląd Sportowy / TVP Sport / informacja własna

 

Dodaj komentarz