You are currently viewing Skoczkinie także na starcie w FIS Cup. Tylko 14 zawodniczek wystąpi w Whistler (program)
Skocznie w Whistler (fot. Iwona Erskine Kellie)

Skoczkinie także na starcie w FIS Cup. Tylko 14 zawodniczek wystąpi w Whistler (program)

Whistler Kompleks.Skoczni.Olimpijskich fot.Iwona .Erskine Kellie - Skoczkinie także na starcie w FIS Cup. Tylko 14 zawodniczek wystąpi w Whistler (program)

O ile przyzwyczailiśmy się, że zawody „trzeciej ligi” panów cieszą się sporym zainteresowaniem zawodników i na starcie mamy zazwyczaj pokaźną liczbę skoczków, o tyle w konkursach z cyklu FIS Cup kobiet zdarzają się bardzo krótkie listy startowe. Tylko 14 skoczkiń z 5 krajów poskacze na olimpijskiej skoczni w kanadyjskim Whistler w pierwszych tej zimy zawodach żeńskiego FIS Cup edycji 2017/18, która rozpoczęła się w lipcu. 

 

Program zawodów (czas polski):

 • 7 grudnia 2017 r. (czwartek):
  • 04:30 – odprawa techniczna
  • 18:30 – oficjalny trening (HS-104)
  • 19:15 – seria próbna (HS-104)
  • 20:00 – konkurs indywidualny (HS-104)
 • 8 grudnia 2017 r. (piątek):
  • 19:00 – seria próbna (HS-104)
  • 19:45 – konkurs indywidualny (HS-104)
 
Haralambie Dana Vasilica fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Skoczkinie także na starcie w FIS Cup. Tylko 14 zawodniczek wystąpi w Whistler (program)
Daniela Haralambie, fot. Julia Piątkowska

Puchar FIS to jedyny cykl, w którym na klasyfikację końcową sezonu składa się dorobek zawodników zarówno z zawodów letnich, jak i zimowych. W tym roku na igelicie panie startowały sześciokrotnie – po dwa razy w austriackim Villach, szwajcarskim Kanderstegu oraz rumuńskim Rasnovie. W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu jest najlepsza skoczkini z Rumunii - Daniela Haralambie (382 pkt.). Zgromadziła ona zaledwie dwa punkty więcej od drugiej w tabeli Słowenki Niki Kriznar. Sporo większą, bo 145-punktową stratę do liderki ma trzecia skoczkini klasyfikacji - Kamila Karpiel

 

Pełna klasyfikacja FIS Cup kobiet 2017/18 »

 

Tanaka Atsuko SGP.Hinterzarten.2013 fot.Stefan.Piwowar 300x200 - Skoczkinie także na starcie w FIS Cup. Tylko 14 zawodniczek wystąpi w Whistler (program)
Atsuko Tanaka, fot. Stefan Piwowar

W Whistler nie wystartuje jednak żadna z czołowych zawodniczek. Najwyżej sklasyfikowane spośród zgłoszonych do startu skoczkiń są dwie Amerykanki - Cara Larson, młodsza siostra znanego z zawodów panów Caseya Larsona, a także Annika Belshaw. Obie zajmują dopiero... 60. miejsce w klasyfikacji tegorocznego FIS Cupu, z dorobkiem trzech punktów. Nie wydaje się jednak, by to one miały być faworytkami konkursów w Kanadzie. Do zwycięstwa należy typować przede wszystkim dwie reprezentantki gospodarzy - doświadczoną i znaną z Pucharu Świata Atsuko Tanakę oraz młodą Nicole Maurer (siostrę Joshuy Maurera). Nie bez szans powinna pozostać także ich rodaczka - Abigail Strate. Do startu zgłoszono ogółem 14 skoczkiń - z Kanady, USA, Norwegii, Korei i Kazachstanu.

 

Składy kadr:

 • Kanada: Sophie Berghmans, Natalie Eilers, Nicole Maurer, Abigail Strate, Atsuko Tanaka
 • Kazachstan: Weronika Szyszkina
 • Korea: Guy-Lim Park
 • Norwegia: Pernille Kvernmo
 • USA: Annika Belshaw, Anna Hoffmann, Cara Larson, Samantha Macuga, Sophia Nester, Logan Sankey

 

Puchar FIS kobiet rozgrywany jest od sezonu 2012/13. Czwartkowe zmagania będą pierwszymi w historii zawody FIS Cup kobiet na skoczni w Whistler Olympic Parku. 

 

informacja własna

Dodaj komentarz