You are currently viewing Domen Prevc powraca do formy, Peter Prevc: „Potrzebuję spokoju”
Peter Prevc podczas konkursu w Wiśle, (fot. Julia Piątkowska)

Domen Prevc powraca do formy, Peter Prevc: „Potrzebuję spokoju”

8H7A4384 - Domen Prevc powraca do formy, Peter Prevc: "Potrzebuję spokoju"Najlepsze miejsce w tym sezonie i brak kwalifikacji do drugiej serii to wyniki Petera Prevca po pucharowych zmaganiach w Rosji. Utytułowany słoweński skoczek wciąż szuka formy sprzed dwóch sezonów. Również pozostała część kadry Gorana Janusa nie spełnia oczekiwań, chociaż w Niżnym Tagile mieli małe powody do radości.

 

Peter Prevc: „Przede mną dużo pracy”

Semenic Anze 3 WC.Planica.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Domen Prevc powraca do formy, Peter Prevc: "Potrzebuję spokoju"
Anze Semenic (fot. Julia Piątkowska)

W sobotnim konkursie najstarszy z rodzeństwa Prevców zajął najwyższą jak do tej pory, 13. pozycję w PŚ 2017/2018. Przypomnijmy, że w Wiśle i Ruce plasował się kolejno na 20. i 23. miejscu. Nie są to zapewne satysfakcjonujące wyniki dla rekordzisty zwycięstw w jednym tylko sezonie (15 triumfów zimą 2015/2016). Obecna dyspozycja 25-latka  nie pozwala mu jednak na odnoszenie kolejnych sukcesów, dlatego awans do pierwszej piętnastki ucieszył Słoweńca. – Jestem bardzo zadowolony z całego konkursu. Zrobiłem postęp w porównaniu z poprzednimi zawodami, ale wszystkiego nie da się naprawić z dnia na dzieńPrzede mną jeszcze dużo pracy, potrzebuję więc spokoju – mówił. Jego słowa potwierdziły się już w niedzielę, kiedy skok na 117,5 metra nie dał mu kwalifikacji do serii finałowej.

Prevc Peter Zakopane.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Domen Prevc powraca do formy, Peter Prevc: "Potrzebuję spokoju"
Peter Prevc (fot. Julia Piątkowska)

W karierze słoweńskiego zdobywcy Kryształowej Kuli bardzo rzadko zdarza się brak awansu do drugiej rundy. W marcu 2014 roku w Trondheim zajął on dopiero 45. miejsce, jednak przez kolejne 2,5 roku zdobywał punkty w każdym konkursie. Dobrą passę przerwał dopiero w zeszłym roku w Engelbergu (33. lokata). W miniony weekend również obiekt Tramplin Aist (HS-134) nie był dla niego łaskawy. Warto dodać, że to właśnie Peter Prevc triumfował dwa lata temu w Niżnym Tagile (był 2. i 1.). Dlatego występ zwycięzcy Kryształowej Kuli jeszcze bardziej rozczarował kibiców, samego Słoweńca i trenera. Goran Janus nie widział nic pozytywnego w niedzielnej próbie jego najlepszego zawodnika, ale wie, że potrzebny jest czas i spokój, by znów walczyć o najwyższe miejsca.

 

Równe skoki Damjana

Damjan Jernej A.Cis  300x199 - Domen Prevc powraca do formy, Peter Prevc: "Potrzebuję spokoju"
Jernej Damjan (fot. Anna Cis)

Nieco lepiej w Rosji spisał się Jernej Damjan. Niespodziewany zwycięzca konkursu w Ruce, w Niżnym Tagile prezentował się na przyzwoitym poziomie. Sobotnią rywalizację zakończył na 18. pozycji. W niedzielę, zwłaszcza skok w drugiej serii (130,0 m) pozwolił mu awansować na 10. lokatę. 34-latek z Lublany odczuwał jednak w miniony weekend lekką presję. Powód? Przez nieobecność pierwszego lidera PŚ Junshiro Kobayashi, Damjan startował jako pretendent do zdobycia żółtego plastronu. Ostatecznie swoje wyniki ocenił pozytywnie, szczególnie te niedzielne. – Oddałem dwa solidne skoki, drugi był całkiem dobry. Jestem bardzo zadowolony, że utrzymuję kontakt z czołówką. Oczekiwania na przyszłość są dokładnie takie same, o których już wcześniej wspominałem. Utrzymanie pozytywnego i spokojnego nastawienia, o którym ciągle mówimy. Chciałbym, aby pozostało ze mną na dłużej – stwierdził. W klasyfikacji generalnej Damjan plasuje się na 7. miejscu ze stratą 151 punktów do prowadzącego Niemca Richarda Freitaga.

 

Udany debiut Zajca, Domen Prevc robi postępy

Timi Zajc FIS.Cup .Zakopane.2017 fot.Anna .Karczewska 300x200 - Domen Prevc powraca do formy, Peter Prevc: "Potrzebuję spokoju"
Timi Zajc (fot. Anna Karczewska / PZN)

W Niżnym Tagile młodsi Słoweńcy dostarczyli małych powodów do radości. 17-letni Timi Zajc zaliczył swój debiut w konkursie indywidualnym PŚ. Najmłodszy skoczek w całej międzynarodowej stawce pojawił się już na inauguracji nowego sezonu w Wiśle. Tam wystąpił w zmaganiach drużynowych, natomiast w niedzielę został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon. W Rosji uplasował się kolejno na 12. i 22. lokacie. Słoweński szkoleniowiec cieszył się z dobrego startu Zajca i pierwszych pucharowych punktów. Wyróżnił także Anze Semenica za jego najlepsze miejsce w karierze (9. pozycja). 24-letni skoczek z pokorą przyjął sobotni rezultat: – Jestem zadowolony z wyników, ale niektóre małe rzeczy trzeba jeszcze poprawić. Najlepszy wynik w mojej karierze oznacza, że udało mi się przełożyć dobre skoki z sezonu letniego na sezon zimowy.

Prevc Domen WC.Engelberg.2016.podium fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Domen Prevc powraca do formy, Peter Prevc: "Potrzebuję spokoju"
Domen Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Wiemy już, że w niemieckim Titisee-Neustadt Goran Janus poprowadzi Jerneja Damjana, Anze Semenica, Petera Prevca, Tilena Bartola, Timi Zajca i Anze Laniska, którzy wystąpili w Rosji. Zabraknie doświadczonego Roberta Kranjca, który na początku tego sezonu spisuje się bardzo słabo. W Niemczech nie pojawi się jeszcze rewelacja minionej zimy, Domen Prevc, który wciąż pracuje nad swoją formą. – Robi stopniowe postępy. Powoli zbliża się do poziomu, który reprezentował przed rokiem. W jego przypadku, obok fizycznej formy, ważna jest jednak także mentalna gotowość – mówił asystent Gorana Janusa, Jani Grilc. Czy wróci do pucharowej rywalizacji już w połowie grudnia w Engelbergu? O tym przekonamy się już wkrótce.

 

źródło: sloski.si / rtvslo.si / sport.onet.pl

 

Dodaj komentarz