You are currently viewing Domen Prevc powraca do Pucharu Świata!
Domen Prevc i Peter Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Domen Prevc powraca do Pucharu Świata!

Prevc Domen WCRuka.2016.thumbs.up fot.Julia .Piatkowska - Domen Prevc powraca do Pucharu Świata!W reprezentacji Słowenii na zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich na początku tej zimy dość często pojawiają się roszady. Skład ekipy z Bałkanów, która pojawia się w zawodach najwyższej rangi ulega zmianie w związku z nie najlepszą postawą podopiecznych trenera Gorana Janusa. W Engelbergu pojawi się rewelacja minionego sezonu, Domen Prevc.

 
Damjan Jernej WC.Zakopane.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Domen Prevc powraca do Pucharu Świata!
Jernej Damjan (fot. Julia Piątkowska)

Najlepsze wyniki na początku sezonu olimpijskiego w słoweńskiej ekipie osiąga póki co reprezentant kadry B prowadzonej przez Igora Medveda, Jernej Damjan. Doświadczony 34-letni zawodnik w fińskiej Ruce odniósł zaskakujące zwycięstwo górując choćby nad zdobywcą Kryształowej Kuli sprzed dwóch lat, Peterem Prevcem. – Będąc uczciwym, żółty plastron lidera można traktować jako życzenie, a nie cel. Jest wielu zawodników pracujących nad tym, aby to osiągnąć. Dwa miesiące temu nie wiedziałem, w którym jestem miejscy i co się wydarzy – uspokajał i przyznawał przekornie Damjan, którego jednak słoweńscy kibice z pewnością widzieliby na pozycji pucharowego lidera.

Semenic Anze 3 WC.Planica.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Domen Prevc powraca do Pucharu Świata!
Anze Semenic (fot. Julia Piątkowska)

Formy z życiowego sezonu 2015/2016 wciąż nie może odnaleźć najstarszy z braci Prevc. Wtedy dzielił i rządził na skoczniach całego świata. Obecnie jego najlepszym rezultatem osiągniętym tej zimy jest 13. lokata, którą wywalczył na początku grudnia rosyjskim Niżnym Tagile. Dzień później Peter nie zdołał jednak zmieścić się w finałowej „trzydziestce” (był 40.), co zdarzyło mu się po raz pierwszy od prawie roku (w grudniu 2016 r. był 33. w Engelbergu). To wyraźnie oznacza, że 25-latek wciąż nie uporał się z mentalnymi problemami, które pojawiły się u niego właśnie po najlepszym sezonie w karierze (2015/2016). Dodajmy, że nadziei w nich pokładanych, póki co zupełnie nie spełnia większość podopiecznych trenera Janusa. Wystarczy powiedzieć, że po ani jeden pucharowy punkt tej zimy nie sięgnęli jeszcze: Robert Kranjec, Jurij Tepes (w najbliższy weekend wystartuje w Pucharze Kontynentalnym w Ruce), a nawet brylujący latem Anze Lanisek. Ze słoweńskiej „szarzyzny” wybija się jedynie trzykrotnie punktujący Anze Semenic, który w Niżnym Tagile osiągnął najlepszy wynik w zawodach PŚ w karierze – zajął 9. miejsce.

Prevc Domen Peter bracia WC.Ruka .2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Domen Prevc powraca do Pucharu Świata!
Domen Prevc i Peter Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Mentalną równowagę zdaje się odzyskiwać natomiast 18-letni Domen Prevc, który w sezonie 2016/2017 zaskoczył narciarski świat odnosząc cztery pucharowe zwycięstwa, sześciokrotnie stając na podium, a także będąc przez pewien czas liderem klasyfikacji generalnej zmagań elity. Jak to jednak bywa w wieku dojrzewania, młody Słoweniec miewał także chwile kryzysowe. Jak twierdzą jego szkoleniowcy, a w szczególności Gorazd Bertoncelj, z którym utalentowany skoczek spędza najwięcej czasu podczas treningów, nadszedł czas na jego powrót do Pucharu Świata. Najmłodszy z braci Prevc pojawi się już w Engelbergu, z którego ma bardzo miłe wspomnienia. Trzykrotnie stawał tam na podium, a raz okazał się najlepszy. Czy po raz kolejny lekarstwem na słoweńskie bolączki narciarskie okażą się zawodnicy nie trenowani bezpośrednio przez Gorana Janusa? – Wszystko powoli zmierza do przodu – twierdzi 47-letni szkoleniowiec, który prowadzi słoweńską drużynę narodową od 2011 roku. Nie można jednak ulec wrażeniu, że coś się w tamtejszej kadrze wypaliło, a pierwsze skrzypce zaczynają odgrywać skoczkowie z zaplecza kadry A.

Dodajmy, że w Engelbergu pojawi się trzech słoweńskich skoczków znajdujących się nominalnie w słoweńskiej kadrze A pod opieką Janusa (Semenic, P.Prevc, Kranjec), a także czterech zawodników trenujących na co dzień w innych grupach szkoleniowych (Damjan, Zajc, Bartol, D.Prevc).

 

Skład reprezentacji Słowenii na PŚ w Engelbergu:

 • Jernej Damjan (8. miejsce w PŚ 2017/18),
 • Anze Semenic (19. miejsce w PŚ 2017/18),
 • Peter Prevc (20. miejsce w PŚ 2017/18),
 • Timi Zajc (27. miejsce w PŚ 2017/18),
 • Tilen Bartol (34. miejsce w PŚ 2017/18),
 • Robert Kranjec (nieklasyfikowany),
 • Domen Prevc (nieklasyfikowany).
 

Program zawodów:

 • 15 grudnia 2017 r. (piątek):
  • 10:30 – odprawa techniczna
  • 14:00 – oficjalny trening
  • 16:00 – kwalifikacje
 • 16 grudnia 2017 r. (sobota):
  • 15:00 – seria próbna
  • 16:00 – konkurs indywidualny
 • 17 grudnia 2017 r. (niedziela):
  • 12:30 – seria próbna
  • 14:00 – konkurs indywidualny
 

źródło: sloski.si / informacja własna

 

Dodaj komentarz