You are currently viewing PK w Ruce: wygrana doświadczonego Tepesa, najlepszy Polak siódmy
Jurij Tepes (fot. Bartosz Leja)

PK w Ruce: wygrana doświadczonego Tepesa, najlepszy Polak siódmy

Tepes Jurij BL - PK w Ruce: wygrana doświadczonego Tepesa, najlepszy Polak siódmy

W drugim konkursie indywidualnym Pucharu Kontynentalnego w Ruce triumfował doświadczony Słoweniec Jurij Tepes. Cały czas po piętach deptał mu jego rodak, Ziga Jelar, jednak finalnie musiał on ustąpić wygranej starszemu koledze. Na najniższym stopniu podium wylądował Joachim Hauer. Najlepszy z Polaków zakończył zmagania na 7. lokacie.

Trening dla Jelara

W serii próbnej przed drugim konkursem indywidualnym PK w Ruce najlepszy wynik uzyskał Słoweniec, Ziga Zelar, który osiągnął w swojej próbie 146 metrów. Z drugim wynikiem zameldował się reprezentant Austrii, Florian Altenburger (134,5 m) ex quo z doświadczonym Jurijem Tepesem (144 m). Dzięki skokowi na 134. metr i 50. centymetr na trzecim miejscu uplasował się lider cyklu, Tomasz Pilch. Z piątym wynikiem sklasyfikowany został 21-letni Czech, Filip Sakala, który wylądował na 133. metrze i 50. centymetrze.

Pozostali Polacy uzyskali w rundzie próbnej następujące rezultaty: Aleksander Zniszczoł (16. miejsce / 128 m), Paweł Wąsek (24. miejsce / 125,5 m), Bartosz Czyż (43. miejsce / 104,5 m).

Pełne wyniki serii próbnej >>>

Słoweńcy najmocniejsi na półmetku

Na półmetku rywalizacji na szczycie wirtualnego podium plasował się autor najdłuższego skoku w serii próbnej, Jurij Tepes. 28-letni Słoweniec oddał w pierwszej serii skok o długości 135 metrów, co pozwoliło mu wyprzedzić drugiego w stawce Zigę Jelara (133,5 m) oraz trzeciego Floriana Altenburgera (131,5 m). W czołowej czwórce znalazło się aż czterech reprezentantów Słowenii, bo tuż za podium sklasyfikowany został Nejc Dezman, który w swojej próbie wylądował na 132. metrze Rukatunturi. Za sprawą skoku na odległość 1325 metra najlepszą piątkę uzupełnił Austriak, Markus Schiffner.

Najlepszy z „biało-czerwonych”, Paweł Wąsek, został sklasyfikowany na 13. (136,5 m). Na 18. lokacie na półmetku plasował się Tomasz Pilch (124 m). Do finałowej serii nie awansowali: Aleksander

Pełne wyniki 1. serii >>>

Wyścig Jelara z Tepesem w finale

W finale niedzielnych zmagań PK w Ruce triumfował lider po 1. Serii, Jurij Tepes. Skokiem o pół metra dłuższym niż w pierwszej rundzie (135 m / 135,5 m) przypieczętował on swoją wygraną. Drugą lokatę utrzymał jego rodak, Ziga Jelar, który po bardzo dalekim drugim skoku zniwelował stratę punktową do Tepesa do 1,2 punktu (133,5 m / 138 m). Na najniższym stopniu podium stanął 26-letni Norweg, Joachim Hauer, który w finale zaliczył awans z zajmowanej po pierwszej serii siódmej pozycji (129,5 m / 142 m). O jedno oczko wyżej wspiął się Markus Schiffner (dwukrotnie 132,5), z czołowej piątki wypadł natomiast Altenburger. Na piątym miejscu zmagania zakończył Czech, Cestimir Kozisek (129 m / 140,5 m).

Obecny lider cyklu PK, a zarazem najlepszy z Polaków, w finale uplasował się na siódmej pozycji dzięki skok na 124. oraz 143 metr Rukatunturi. Na 18. Miejscu sklasyfikowano Pawła Wąska (136,5 m / 124,5 m), 39. był Zniszczoł (115 m), a 43. Czyż (116 m).