You are currently viewing Austriacy ze Schlierenzauerem i Iraschko-Stolz w igrzyskach olimpijskich!

Austriacy ze Schlierenzauerem i Iraschko-Stolz w igrzyskach olimpijskich!

Austria Mistrzostwa.Swiata.Lahti .2017 Hayboeck.Fettner.Schlierenzauer.Kraft fot.Julia .Piatkowska - Austriacy ze Schlierenzauerem i Iraschko-Stolz w igrzyskach olimpijskich!Przed skoczkami pucharowe zmagania w Zakopanem i Willingen. Skoczkinie czekają jeszcze konkursy w Ljubnie i Hinzenbach. Później wszystkie oczy skupią się na PyeongChang, gdzie odbędą się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Poszczególne reprezentacje ogłaszają składy kadr na tę wielką imprezę. Karty odsłonili też Austriacy.

 

Austriacy bez ognia?

Stefan Kraft Oberstdorf.lot .2018 fot.Bartosz.Leja  300x200 - Austriacy ze Schlierenzauerem i Iraschko-Stolz w igrzyskach olimpijskich!
Stefan Kraft (fot. Bartosz Leja)

Do południowokoreańskiej PyeongChang trener Heinz Kuttin zabierze pięciu skoczków. Liderem austriackiej ekipy będzie Stefan Kraft, który w trwającym sezonie Pucharu Świata zajmuje piątą lokatę. Z pewnością 24-latek chciałby powrócić do formy z zeszłej zimy, kiedy to sięgnął po dwa złote medale podczas Mistrzostw Świata w Lahti, zdobył także dwie Kryształowe Kule. Aktualnie jednak Tyrolczyk musi uznawać wyższość kilku innych skoczków. Na wyjście z cienia liczy także Gregor Schlierenzauer. W 2010 roku podczas igrzysk w Vancouver sięgnął on po dwa brązowe medale. Sześć lat później, także w Kanadzie nabawił się poważnej kontuzji kolana, która okazała się być jednym z powodów załamania sportowej kariery Austriaka. Utytułowany 28-latek ma za sobą kilka lat sportowej posuchy, ale wielu ekspertów twierdzi, że nadal tkwi w nim ogromny potencjał. Ekipę trenera Kuttina uzupełnią: Michael Hayboeck, Manuel Fettner i Clemens Aigner, którzy raczej nie odegrają kluczowych ról podczas olimpijskiej rywalizacji.

Schlierenzauer Gregor TCS.Ga Pa.2015 3 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Austriacy ze Schlierenzauerem i Iraschko-Stolz w igrzyskach olimpijskich!
Gregor Schlierenzauer (fot. Julia Piątkowska)

Przypomnijmy, że podczas igrzysk w Soczi w 2014 roku żaden z Austriaków nie wskoczył na podium indywidualnych konkursów. Na normalnej skoczni najbliżej był Thomas Diethart, który zajął 4. miejsce. Na 5. pozycji uplasował się wówczas Hayboeck, 11. był Schlierenzauer, a 14. Thomas Morgenstern. Na dużym obiekcie w finałowej trzydziestce zmieścili się już tylko Schlierenzauer (7. miejsce) oraz Hayboeck (8. miejsce). Diethart był 32., a Morgenstern 40. W zmaganiach drużynowych Austriacy sięgnęli po srebrny medal. Ostatnimi „złotymi” zdobyczami Austriaków podczas zimowych igrzysk olimpijskich są krążki Thomasa Morgensterna oraz drużyny trenera Alexandra Pointnera z Turynu/Pragelato z 2006 roku.

Skład męskiej reprezentacji Austrii na ZIO PyeongChang 2018:

  • Stefan Kraft (5. miejsce w PŚ 2017/18)
  • Michael Hayboeck (21. miejsce w PŚ 2017/18)
  • Manuel Fettner (23. miejsce w PŚ 2017/18)
  • Clemens Aigner (28. miejsce w PŚ 2017/18)
  • Gregor Schlierenzauer (36. miejsce w PŚ 2017/18).
 

Austriaczki z młodością i doświadczeniem 

IMG 0217 300x199 - Austriacy ze Schlierenzauerem i Iraschko-Stolz w igrzyskach olimpijskich!
Daniela Iraschko-Stolz (fot. Frederik Clasen)

Do PyeongChang udadzą się także trzy austriackie skoczkinie narciarskie. W składzie ekipy trenera Andreasa Feldera trudno jednak szukać niespodzianek. Do Korei Południowej uda się aktualnie najmocniejsza z Austriaczek, 20-letnia Chiara Hoelzl, która wzbudziła nadzieję kibiców zajmując drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w japońskim Zao. W Korei Południowej zaprezentują się także doświadczone - Jacqeline Seifriedsberger oraz powracająca po długiej przerwie spowodowanej kontuzją Daniela Iraschko-Stolz. Ta ostatnia jest zdecydowanie najbardziej doświadczoną skoczkinią w całej międzynarodowej stawce. 34-letnia zawodniczka przed czterema laty sięgnęła w Soczi po srebrny medal olimpijski. Występ w PyeongChang może być zwieńczeniem kariery żywej legendy kobiecych skoków narciarskich. Iraschko-Stolz uda się na Półwysep Koreański nie bez nadziei na udany start - w minionym tygodniu po powrocie do międzynarodowej rywalizacji wygrała dwa konkursy Pucharu Kontynentalnego w słoweńskiej Planicy.

Skład żeńskiej reprezentacji Austrii na ZIO PyeongChang 2018:

  • Chiara Hoelzl (6. miejsce w PŚ kobiet 2017/18)
  • Jacqueline Seifriedsberger (15. miejsce w PŚ kobiet 2017/18)
  • Daniela Iraschko-Stolz (nieklasyfikowana).
 

źródło: oesv.at / informacja własna

 

Dodaj komentarz