You are currently viewing Niemcy odkryli karty przed Zakopanem i igrzyskami w PyeongChang!
Andreas Wellinger (fot. Bartosz Leja)

Niemcy odkryli karty przed Zakopanem i igrzyskami w PyeongChang!

Andreas Wellinger Oberstdorf.lot .2018 fot.Bartosz.Leja - Niemcy odkryli karty przed Zakopanem i igrzyskami w PyeongChang!Pierwsze w historii złoto olimpijskie w konkursie kobiet i drużynowe złoto mężczyzn to wyniki niemieckich reprezentantów na XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Znamy już składy kadr naszych zachodnich sąsiadów zarówno na zbliżające się pucharowe konkursy w Zakopanem i Ljubnie, jak i najważniejszą imprezę sezonu – ZIO w koreańskim PyeongChang.

 

Czy Niemców stać na obronę tytułu?

Richard Freitag Oberstdorf.portret.2018 fot.Bartosz.Leja 300x199 - Niemcy odkryli karty przed Zakopanem i igrzyskami w PyeongChang!
Richard Freitag (fot. Bartosz Leja)

Cztery lata temu w rosyjskim Soczi niemieccy skoczkowie w składzie Severin Freund, Andreas Wellinger, Andreas Wank i Marinus Kraus zostali drużynowymi mistrzami olimpijskimi. Na tegoroczne igrzyska do Korei Południowej uda się tylko jeden bohater tamtego konkursu, Andreas Wellinger. Dla 22-letniego zawodnika będzie to drugi start na tej najbardziej prestiżowej imprezie narciarskiej. Drugą szansę występu na olimpiadzie otrzymał także wicelider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Richard Freitag. Podopieczny Wernera Schustera po upadku w Innsbrucku, który wykluczył go z dalszego udziału w 66. Turnieju Czterech Skoczni, wrócił na Mistrzostwa Świata w lotach i zdobył brązowy medal. Bardzo dobrze spisujący się w tym sezonie Niemiec jest więc nadzieją naszych zachodnich sąsiadów na długo oczekiwane indywidualne podium olimpijskie. Przypomnijmy, że ostatni raz ta sztuka udała się Svenowi Hannawaldowi, który wywalczył srebro w Salt Lake City w 2002 roku.

8H7A0042 300x200 - Niemcy odkryli karty przed Zakopanem i igrzyskami w PyeongChang!
Andreas Wellinger i Markus Eisenbichler (fot. Julia Piątkowska)

Do PyeongChang udadzą się także Markus Eisenbichler, Karl Geiger i Stephan Leyhe, dla których będzie to debiut na igrzyskach olimpijskich. Niemiecką ekipę czeka trudne zadanie obrony tytułu drużynowych mistrzów olimpijskich, gdyż głównymi faworytami do zdobycia złota są niepokonani – od „drużynówki” w Vikersund w zeszłym sezonie – Norwegowie. Zawodnicy Wernera Schustera będą mogli sprawdzić się już w ten weekend w Zakopanem, gdzie w sobotę zostanie rozegrany konkurs drużynowy. W stolicy polskich Tatr, oprócz olimpijskiego składu Niemiec, na belce Wielkiej Krokwi (K-125 / HS-140) zasiądzie również Constantin Schmid.

Dodajmy, że wielkim nieobecnym tegorocznych igrzysk będzie zdobywca PŚ w sezonie 2014/2015, Severin Freund. 29-letni skoczek zrezygnował ze startu w Korei Południowej już pod koniec lipca zeszłego roku, kiedy to na letnim zgrupowaniu w Oberstdorfie ponownie doznał zerwania więzadła krzyżowego. Drużynowy złoty medalista olimpijski z Soczi w zawodach międzynarodowej rangi pojawi się prawdopodobnie w sezonie 2018/2019, w którym odbędą się Mistrzostwa Świata w austriackim Seefeld.  

Skład niemieckich skoczków na ZIO PyeongChang 2018:

 • Richard Freitag (2. miejsce w PŚ 2017/2018)
 • Andreas Wellinger (3. miejsce w PŚ 2017/2018)
 • Markus Eisenbichler (10. miejsce w PŚ 2017/2018)
 • Karl Geiger (14. miejsce w PŚ 2017/2018)
 • Stephan Leyhe (18. miejsce w PŚ 2017/2018)
 

Niemki z mistrzynią olimpijską i znów bez Wuerth

Katharina.Althaus Carina.Vogt Falun.2015 medale fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Niemcy odkryli karty przed Zakopanem i igrzyskami w PyeongChang!
Katharina Althaus i Carina Vogt (fot. Julia Piątkowska)

Po raz drugi w historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich odbędą się zmagania skoczkiń narciarskich. Szansę na kolejne złoto w karierze będzie miała Niemka Carina Vogt, której forma wciąż utrzymuje się na dobrym poziomie. 25-letnia zawodniczka w dotychczasowych konkursach obecnego sezonu Pucharu Świata kobiet zawsze plasowała się w czołowej dziesiątce (opuściła tylko ostatnie zawody w japońskim Zao). W koreańskim PyeongChang o medal powalczy również wiceliderka żeńskiego PŚ Katharina Altaus. Zwyciężczyni dwóch konkursów w Lillehammer, inaugurujących PŚ pań 2017/2018, posiada już doświadczenie z olimpiady w Soczi, gdzie zajęła 23. miejsce. Powołanie na igrzyska w Korei Południowej otrzymała także mistrzyni świata juniorek z 2006 roku, Juliane Seyfarth. Najstarsza z reprezentantek niemieckich skoczkiń, 27-latka w niedzielnych pucharowych zmaganiach w Japonii uzyskała najlepszy wynik od lutego 2015 roku, 7. lokatę. Trener Andreas Bauer w najbliższym czasie poinformuje, która ze skoczkiń dołączy jeszcze do olimpijskiego składu. Podopieczny Niemek dokona wyboru między Ramoną Straub a Gianiną Ernst.

Wuerth Svenja WC L.Hinterzarten.2013 fot.Frederic Clasen 300x200 - Niemcy odkryli karty przed Zakopanem i igrzyskami w PyeongChang!
Svenja Wuerth (fot. Frederik Clasen)

Dodajmy, że skoczkinie przed igrzyskami czekają jeszcze konkursy Pucharu Świata w słoweńskim Ljubnie. Na skoczni Logarska Dolina HS-94 zaprezentuje się 6 niemieckich zawodniczek – Katharina Althaus, Gianina Ernst, Luisa Goerlich, Juliane Seyfarth, Ramona Straub i Carina Vogt.

Kolejną możliwość udziału w igrzyskach straciła już natomiast Svenja Wuerth. 24-latka po upadku w pierwszej rundzie konkursu drużynowego na obiekcie Adlerschanze (HS-108) w niemieckim Hinterzarten doznała zerwania więzadła przedniego krzyżowego. Z powodu tej kontuzji musiała zrezygnować z dalszych startów w tegorocznym PŚ i przede wszystkim z wyjazdu na olimpijskie zmagania. Cztery lata temu upadek na skoczni Śnieżynka w Czajkowskim wykluczył Wuerth z XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

Skład niemieckich skoczkiń na ZIO PyeongChang 2018:

 • Katharina Althaus (2. miejsce w PŚ kobiet 2017/2018)
 • Carina Vogt (7. miejsce w PŚ kobiet 2017/2018)
 • Juliane Seyfarth (11. miejsce w PŚ kobiet 2017/2018)
 • Ramona Straub (14. miejsce w PŚ kobiet 2017/2018)  / Gianina Ernst (18. miejsce w PŚ kobiet 2017/2018)
 

                                                                           źródło: DSV / informacja własna

 

Dodaj komentarz