You are currently viewing Piątka Finów pojedzie na IO. Składy podali też outsiderzy
Janne Ahonen (fot. Julia Piątkowska)

Piątka Finów pojedzie na IO. Składy podali też outsiderzy

8H7A9551 - Piątka Finów pojedzie na IO. Składy podali też outsiderzy

Pięciu Finów pojedzie do Korei Południowej, by reprezentować swój kraj w zbliżających się igrzyskach olimpijskich. Podczas nadchodzącej najważniejszej imprezy czterolecia zobaczymy także przedstawicieli krajów, które zapewne będą tłem dla najlepszych skoczków podczas zawodów indywidualnych oraz drużynowych, jednak będą stanowić o kolorycie zmagań. 

 

Pięcioosobowy skład Finlandii

Mimo sporego kryzysu w kadrze Suomi, w PyeongChang pojawi się pięciu zawodników prowadzonych przez Andreasa Mittera. Będą to: Antti Aalto, Janne Ahonen, Andreas Alamommo, Eetu Nousiainen oraz Ville Larinto bądź Jarkko Maeaettae (decyzja zostanie podjęta podczas zgrupowania reprezentacji).

Skład męskiej reprezentacji Finlandii na ZIO PyeongChang 2018:

  • Antti Aalto (45. miejsce w PŚ 2017/18);
  • Eetu Nousiainen (47. miejsce w PŚ 2017/18);
  • Janne Ahonen (nieklasyfikowany);
  • Andreas Alamommo (nieklasyfikowany);
  • Ville Larinto lub Jarkko Maeaettae (nieklasyfikowani)
Ahonen Janne WC.Kuusamo.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Piątka Finów pojedzie na IO. Składy podali też outsiderzy
Janne Ahonen, fot. Julia PIątkowska

Jedynie Jarkko Maeaettae oraz Janne Ahonen mają jakiekolwiek doświadczenie na igrzyskach. Blisko 41-letni Fin startował w sześciu imprezach olimpijskich (od Lillehammer w 1994 r. po Soczi w 2014 r.). Medale zdobywał jedynie w konkursach drużynowych: w 2002 r. w Salt Lake City oraz 2006 r. w Pragelato - w obu przypadkach były to srebrne krążki. W indywidualnych startach nigdy nie stanął na podium, a najbliżej był w Salt Lake City oraz Vancouver, gdzie w obu przypadkach zajął 4. lokatę na skoczni normalnej. Indywidualny medal igrzysk olimpijskich jest jedynym z trofeów, którego pięciokrotny triumfator Turniejów Czeterch Skoczni nie posiada w swojej bogatej kolekcji. 

Na igrzyskach pojawi się także Julia Kykkaenen, która jako jedyna będzie reprezentowała Finlandię w żeńskich zawodach skoków narciarskich. 23-letnia zawodniczka brała udział w igrzyskach w Soczi, zajmując 17. lokatę.

Skład żeńskiej reprezentacji Finlandii na ZIO PyeongChang 2018:

  • Julia Kykkaenen (29. miejsce w Pucharze Świata kobiet).
 

Estończycy jedyną nacją z Krajów Nadbałtyckich w skokach

W PyeongChang zobaczymy też dwóch skoczków narciarskich z Estonii. W kwalifikacjach do zawodów indywidualnych pojawią się Artti Aigro i Martti Nomme. W związku z rezygnacją Szwajcarów i Rosjan z wystawienia pełnej kwoty startowej, Estończycy mogliby wystawić aż trzech zawodników, jednak najprawdopodobniej także nie skorzystają z tego przywileju.

Skład reprezentacji Estonii na ZIO PyeongChang 2018:

  • Artti Aigro;
  • Martti Nomme.

Dla obu powołanych zawodników będzie to debiut na igrzyskach olimpijskich, sam awans do pierwszej serii konkursowej będzie dla nich dużym sukcesem. Obaj nie są klasyfikowani w obecnej edycji Pucharu Świata.

 

Turcy i Kazachowie z jednym reprezentantem

8H7A0894 300x199 - Piątka Finów pojedzie na IO. Składy podali też outsiderzy
Fatih Arda Ipcioglu, fot. Julia Piątkowska

Podobnie jak w przypadku Estończyków, obaj zawodnicy zadebiutują na zawodach rangi olimpijskiej, nie są także klasyfikowani w Pucharze Świata. Dwaj młodzi zawodnicy jadą przede wszystkim nabrać cennego doświadczenia i wiele wskazuje na to, że nie będą odgrywać praktycznie żadnej roli podczas olimpijskich zmagań.

Skład reprezentacji Kazachstanu na ZIO PyeongChang 2018:

  • Sergey Tkachenko.

Skład reprezentacji Turcji na ZIO PyeongChang 2018:

  • Fatih Arda Ipcioglu.
 

źródło: informacja własna / Facebook.com

 

Dodaj komentarz