You are currently viewing PŚ Pań Ljubno: Lundby najlepsza w sobotę, niedzielne zawody dla Iraschko-Stolz
Daniela Iraschko-Stolz, fot. Julia Piątkowska

PŚ Pań Ljubno: Lundby najlepsza w sobotę, niedzielne zawody dla Iraschko-Stolz

Iraschko Stolz Daniela WSC.Falun .2015 ind fot.Julia .Piatkowska - PŚ Pań Ljubno: Lundby najlepsza w sobotę, niedzielne zawody dla Iraschko-Stolz

Liderka PŚ Pań, Norweżka Maren Lundby, nie zwalnia tempa. Podopieczna Christiana Meyera nie dała szans swoim rywalkom podczas pierwszego dnia zmagań na skoczni w Ljubnie (K-85/HS-94). Zwycięską passę 23-latki przerwała w niedzielę powracająca po kontuzji Daniela Iraschko-Stolz. Walka o medale Igrzysk Olimpijskich zapowiada się zatem emocjonująco.

 

Sobota: Lundby podtrzymuje serię zwycięstw w PŚ

Liderka żeńskiej „pierwszej ligi” rozgrywanej pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), udowodniła, że jej słabsze skoki w piątkowych treningach i kwalifikacjach były wypadkiem przy pracy. Maren Lundby nie dała  najmniejszych szans swoim rywalkom, odnosząc w sobotę szóste zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata rozgrywanych w tym sezonie. 23-latka osiągnęła 88,5 metra w pierwszej oraz 91 metrów w drugiej serii zmagań i z łączną notą w wysokości 256 punktów sięgnęła po kolejne zwycięstwo. Na drugiej pozycji ze  znaczną stratą do reprezentantki kraju Wikingów zawody zakończyła Katharina Althaus. Wiceliderka cyklu uzyskała w swoich próbach 84,5 metra oraz 88 metrów. Podium uzupełniła Japonka, Sara Takanashi. Utytułowana skoczkini z Azji osiągnęła odległości: 84 i 86 metrów, co pozwoliło jej uzyskać dorobek 236,3 punktu.

Czwarte miejsce zajęła wracająca po kontuzji do rywalizacji  Daniela Iraschko-Stolz (83,5 / 88,0 m), wyprzedzając tym samym drugą z reprezentantek Niemiec, Carinę Vogt (83,5 / 85,0 m).

Pełne wyniki konkursu >>>

 

Niedziela: kwalifikacje dla Althaus, triumf Iraschko-Stolz w konkursie

Niedzielne zmagania na skoczni Logarska Dolina (K-85/HS-94) poprzedziła runda eliminacyjna. Podobnie jak w piątek, najlepszą zawodniczką kwalifikacji okazała się reprezentantka Niemiec, Katharina Althaus, która uzyskała 90,5 metra. Drugie miejsce zajęła Sara Takanashi, która wylądowała 5 metrów bliżej od Niemki. W czołowej trójce uplasowała się także Maren Lundby, która osiągnęła punkt konstrukcyjny obiektu w Ljubnie (94 m). Najlepszą piątkę kwalifikacji uzupełniły: Carina Vogt (4. miejsce / 84,0 m) oraz Yuki Ito (5. miejsce / 82,5 m).

Pełne wyniki kwalifikacji >>>

 

Kilkadziesiąt minut później 40 zawodniczek przystąpiło do walki o kolejne punkty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Niedzielne zmagania przebiegły po myśli Danieli Iraschko-Stolz, która po kontuzji kolana powróciła do rywalizacji w zawodach elity. Doświadczona reprezentantka Austrii w swoich konkursowych próbach uzyskała 89 metrów oraz 89,5 metra, co pozwoliło jej odnieść 13. zwycięstwo w zawodach „pierwszej ligi”. Wyższość Austriaczki musiała uznać obecna liderka PŚ, Maren Lundby. Norweżka osiągnęła 87,5 metra w pierwszej serii i 90 metrów drugiej. Podium dopełniła reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów, Katharina Althaus. Niemka wylądowała na linii 87 metrów i 50 centymetrów  w pierwszej rundzie oraz 89 metrów w finale.

Tuż za czołową trójką została sklasyfikowana Sara Takanashi (87,0 / 88,5 m), a najlepszą piątkę zamknęła, podobnie jak dzień wcześniej, Carina Vogt (85,0 / 86,5 m).

Pełne wyniki konkursu >>>

 

Sytuacja w klasyfikacji generalnej

Liderką cyklu Pucharu Świata Pań po zmaganiach w Ljubnie pozostała Maren Lundby (940 pkt.), a klasyfikacji drużynowej przewodzą Japonki (2253 pkt). Kolejne zawody elity zaplanowane są na weekend 3-4 marca w rumuńskim Rasnovie. Na arenie międzynarodowych zmagań nie zobaczymy już więcej Słowenki, Katji Pozun. Mistrzyni Świata Juniorów z Liberca (2013 r.) postanowiła, że zakończyć sportową karierę po zawodach w Słowenii.

 

Oskar Szechnicki

źródła: fis-ski.com / informacja własna

Dodaj komentarz