You are currently viewing Willingen: Dziś pierwszy konkurs, czy Stoch powróci na fotel lidera PŚ? (LIVE)
Willingen 'Muehlenkopfschanze' (fot. Jeses / CC BY-SA 2.0)

Willingen: Dziś pierwszy konkurs, czy Stoch powróci na fotel lidera PŚ? (LIVE)

willingen muehlenkopfschanze jeses 1200 - Willingen: Dziś pierwszy konkurs, czy Stoch powróci na fotel lidera PŚ? (LIVE)Puchar Świata w Willingen będzie dla wielu skoczków ostatnim sprawdzianem przed najważniejszą imprezą czterolecia, czyli Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi. Zmagania na Mühlenopfschanze HS-145 będą w tym roku wyjątkowo atrakcyjne ze względu na wewnętrzną klasyfikację turniejową. Pierwszym liderem Willingen Five został wczoraj Kamil Stoch.

 

Program zawodów:

 • 2 lutego 2018 r. (piątek):
 • 3 lutego 2018 r. (sobota):
  • 15:00 – seria próbna
  • 16:00 – konkurs indywidualny (Willingen Five) (TVP 1, Eurosport 1, lajfy.com >>>)
 • 4 lutego 2018 r. (niedziela):
  • 09:30 – seria próbna
  • 10:20 – konkurs indywidualny (Willingen Five) (TVP 1, Eurosport 1, lajfy.com)

Tekstowa relacja LIVE (FIS) widnieje poniżej.

 

Przedolimpijski test w Willingen

Willingen five Logo2 300x200 - Willingen: Dziś pierwszy konkurs, czy Stoch powróci na fotel lidera PŚ? (LIVE)
Logo 'Willingen Five’

Pucharowe zmagania w Willingen są dla skoczków ostatnią okazją do rywalizacji przed rozpoczęciem XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w PyeongChang. Zmagania w Niemczech czeka w tym roku wyjątkowe urozmaicenie – poza walką o punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zawodnicy zmierzą się w mini-turnieju nazwanym Willingen Five. O jego wynikach będą decydować punkty zgromadzone podczas pięciu serii – do generalki będą zatem wliczane wyniki nie tylko konkursowe punkty z soboty i niedzieli, ale także z piątkowych kwalifikacji.

W dwóch oficjalnych treningach brylowali reprezentanci Polski. Najpierw najlepszy był Kamil Stoch, który skoczył 135 metrów, a później na czele stawki uplasował się Dawid Kubacki, który poszybował 142 metry. W kwalifikacjach ponownie ogromną moc pokazał Stoch – 142,5 metrowa odległość, która dała mu 133,9 punktu zapewniła mu wygraną oraz prowadzenie w klasyfikacji generalnej mini-turnieju Willingen Five. Tuż za Polakiem plasują się obecnie Niemiec Richard Freitag (139,5 m / 132,0 pkt) oraz Norweg Daniel Andre Tande (142,5 m / 131,7 pkt). Przed zawodnikami są jeszcze dwa konkursy i jednocześnie cztery serie, które wyłonią zwycięzcę. Ten zgarnie bonifikatę pieniężną rzędu 25 tysięcy euro.

Stoch.Kamil .Oberstdorf.loty .2018 fot.B.Leja 300x200 - Willingen: Dziś pierwszy konkurs, czy Stoch powróci na fotel lidera PŚ? (LIVE)
Kamil Stoch (fot. Bartosz Leja)

W gronie 50 zawodników z 13 krajów, którzy wezmą udział w konkursowych zmaganiach jest także sześciu reprezentantów Polski. Trener Stefan Horngacher konsekwentnie stawia na sprawdzony skład. U podnóża szczytu Langenberg biało-czerwonych barw bronić będą: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Piotr Żyła, Maciej Kot oraz Jakub Wolny. Nie wszystkie reprezentacje postanowiły jednak zabrać na ostatnie pucharowe konkursy przed igrzyskami swoje najmocniejsze składy. Niektóre sztaby szkoleniowe postawiły na regenerację przed najważniejszą imprezą sezonu, bądź też na spokojne treningi przed olimpijskimi zmaganiami. Na starcie nie zobaczymy m.in. japońskiej kadry A, w tym świetnie spisującego się tej zimy Junshiro Kobayashiego, zauważalna będzie także absencja austriackiej kadry A na czele ze Stefanem Kraftem, a także przeżywającego kolejną sportową młodość Szwajcara Simona Ammanna, który ma już w swoim dorobku cztery olimpijskie złota. Poza Polakami, ze startu nie zrezygnowali jednak choćby najmocniejsi Niemcy, czy też Norwegowie.

Richard.Freitag Zakopane.2018 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Willingen: Dziś pierwszy konkurs, czy Stoch powróci na fotel lidera PŚ? (LIVE)
Richard Freitag (fot. Julia Piątkowska)

Pogoda: Podczas weekendu w Willingen skoczkom mogą towarzyszyć mroźne temperatury, od 0 do nawet -4 stopni Celsjusza. Praktycznie we wszystkie dni mogą się także pojawiać opady śniegu. W trakcie sobotniego konkursu ma słabnąć - z 2,8 do około 1,7 m/s. Podczas niedzielnych zmagań podmuchy mogą osiągać prędkość 2,2 m/s.

Warto przypomnieć, że po pechowych dla Kamila Stocha indywidualnych zmaganiach w Zakopanem (Polak zajął dopiero 38. miejsce), na prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wysunął się ponownie Niemiec Richard Freitag (737 pkt), który ma jednak zaledwie 4 punkty przewagi nad liderem polskiej kadry. Czołową trójkę uzupełnia kolejny z podopiecznych Wernera Schustera, Andreas Wellinger (665 pkt). W generalce Pucharu Narodów nadal prowadzą Norwegowie (3704 pkt) przed Niemcami (3619 pkt) i Polakami (2996 pkt).

ahonen janne kd 300x200 - Willingen: Dziś pierwszy konkurs, czy Stoch powróci na fotel lidera PŚ? (LIVE)
Janne Ahonen (fot. Kata Deak)

Areną rywalizacji podczas nadchodzących kwalifikacji i konkursów będzie największa "duża" skocznia narciarska na świecie, czyli słynna Mühlenkopfschanze (K-130 / HS-145). Jej oficjalny rekord wynosi 152 metry. Na taką odległość podczas zawodów Pucharu Świata w 2005 roku poszybował Fin Janne Ahonen. Wyczyn reprezentanta Suomi w 2014 roku powtórzył Słoweniec Jurij Tepes. Przypomnijmy, że zawody PŚ w Willingen są rozgrywane od 1995 roku. Siedmiokrotnie na podium wskakiwali tam Polacy. Biało-czerwone sukcesy rozpoczął Adam Małysz, który był drugi i pierwszy w 2001 roku, ustanawiając wówczas niebotyczny jak na tamte czasy rekord obiektu wynoszący 151,5 metra. Później trzy triumfy w latach 2014-2015 zanotował tam na swoim koncie Kamil Stoch, który co warto przypomnieć, wygrał w Willingen dwa konkursy rozgrywane tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi, na których jak wiemy, sięgnął po dwa złote medale. Dodatkowo na jednej z największych niemieckich skoczni na podium dwukrotnie stawała polska drużyna, w 2011 r. biało-czerwoni byli trzeci, a w 2017 r. odnieśli zwycięstwo.

Podczas zeszłorocznego konkursu indywidualnego w Willingen najlepszym zawodnikiem okazał się reprezentant gospodarzy, Andreas Wellinger, a dwa kolejne stopnie podium należały do Austriaków, Stefana Krafta i Manuela Fettnera. W zmaganiach drużynowych zwyciężyli Polacy, przed Austriakami i Niemcami.

 

Lista startowa sobotniego konkursu:

BIB
zawodnik
kraj
1
Mikhail Maksimochkin
RUS
2
Yumu Harada
JPN
3
Florian Altenburger
AUT
4
Tom Hilde
NOR
5
Kento Sakuyama
JPN
6
Davide Bresadola
ITA
7
Ulrich Wohlgenannt
AUT
8
Yukiya Sato
JPN
9
Andreas Schuler
SUI
10
Roman Trofimov
RUS
11
Naoki Nakamura
JPN
12
Mackenzie Boyd-Clowes
CAN
13
Alex Insam
ITA
14
Luca Egloff
SUI
15
Michael Glasder
USA
16
Ilmir Hazetdinov
RUS
17
Dimitry Vassiliev
RUS
18
Sebastian Colloredo
ITA
19
Nejc Dezman
SLO
20
Antti Aalto
FIN
21
Kevin Bickner
USA
22
William Rhoads
USA
23
Roman Koudelka
CZE
24
Killian Peier
SUI
25
Jakub Wolny
POL
26
Ziga Jelar
SLO
27
Gregor Deschwanden
SUI
28
Manuel Poppinger
AUT
29
Daniel Huber
AUT
30
Timi Zajc
SLO
31
Tilen Bartol
SLO
32
Halvor Egner Granerud
NOR
33
Maciej Kot
POL
34
Stephan Leyhe
GER
35
Anze Semenic
SLO
36
Piotr Żyła
POL
37
Karl Geiger
GER
38
Stefan Hula
POL
39
Peter Prevc
SLO
40
Jernej Damjan
SLO
41
Andreas Stjernen
NOR
42
Dawid Kubacki
POL
43
Markus Eisenbichler
GER
44
Robert Johansson
NOR
45
Anders Fannemel
NOR
46
Johann Andre Forfang
NOR
47
Daniel Andre Tande
NOR
48
Andreas Wellinger
GER
49
Kamil Stoch
POL
50
Richard Freitag
GER
 

Testowa relacja LIVE (FIS):

 

 

Składy kadr:

 • Austria: Florian Altenburger, Ulrich Wohlgennant, Manuel Poppinger, Daniel Huber
 • Czechy: Vojtech Stursa, Roman Koudelka
 • Finlandia: Eetu Nousiainen, Antti Aalto
 • Japonia: Yumu Harada, Tomofumi Naito, Kento Sakuyama, Yukiya Sato, Naoki Nakamura
 • Kanada: Mackenzie Boyd-Clowes
 • Kazachstan: Konstantin Sokolenko
 • Niemcy: David Siegel, Stephan Leyhe, Karl Geiger, Markus Eisenbichler, Andreas Wellinger, Richard Freitag
 • Norwegia: Tom Hilde, Halvor Egner Granerud, Andreas Stjernen, Robert Johansson, Anders Fannemel, Johann Andre Forfang, Daniel Andre Tande
 • Polska: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Piotr Żyła, Maciej Kot, Jakub Wolny
 • Rosja: Mikhail Maksimochkin, Roman Trofimov, Ilmir Hazetdinov, Dimitry Vassiliev
 • Słowenia: Nejc Dezman, Ziga Jelar, Timi Zajc, Tilen Bartol, Anze Semenic, Peter Prevc, Jernej Damjan
 • Stany Zjednoczone: Michael Glasder, Kevin Bickner, William Rhoads
 • Szwajcaria: Andreas Schuler, Luca Egloff, Killian Peier, Gregor Deschwanden
 • Włochy: Davide Bresadola, Federico Cecon, Alex Insam, Sebastian Colloredo
 

Informacje z naszego Twittera:

 

informacja własna

 

Dodaj komentarz