Austriak Michael Hayboeck okazał się najlepszy w pierwszej rundzie drugiej sesji treningowej na normalnym obiekcie olimpijskim HS-109 w PyeongChang. Wyraźnie swoją obecność zaznaczyli też nieobecni rano Norwegowie – w drugiej serii na czele stawki uplasował się Robert Johansson. Trzecia runda padła łupem Niemca Andreasa Wellingera. Polacy nie skakali.
Pierwszy trening dla Hayboecka
W pierwszej wieczornej (czasu koreańskiego) serii treningowej na czele stawki uplasował się Michael Hayboeck, który póki co tej zimy nie mógł zaliczyć do udanych. Tym razem jednak Austriak wzbudził nadzieję szybując 106,5 metra przy wietrze w plecy wiejącym z prędkością 0,5 m/s. Dwie kolejne lokaty należały już do Norwegów, którzy po absencji w porannych treningach, postanowili w końcu przetestować normalny obiekt olimpijski. Drugi był Johann Andre Forfang (105,0 m), a trzeci Robert Johansson (104,5 m). Czwartą lokatę podzielili Niemiec Markus Eisenbichler (102,5 m) oraz wyjątkowo dobrze radzący sobie w treningowych próbach Austriak Manuel Fettner (102,5 m). Na szóstym miejscu ex aequo wylądowali Słoweniec Jernej Damjan (101,5 m) oraz kolejny z podopiecznych trenera Wernera Schustera, Andreas Wellinger (101,0 m).
Wszyscy zawodnicy ze ścisłej czołówki rundy oddali swoje skoki z 20. belki startowej. Niektórzy zawodnicy korzystali z 22. najazdu. Praktycznie przez całą serię skoczkowie zmagali się z podmuchami wiatru w plecy.
Biało-czerwoni zgodnie z decyzją polskiego sztabu szkoleniowego odpuścili udział w drugiej sesji treningowej i udali się na ćwiczenia na salę gimnastyczną.
Drugi trening dla Johanssona
Norweg z charakterystycznym wąsem, czyli oczywiście Robert Johansson, oddał najlepszy skok drugiej wieczornej serii treningowej na skoczni kompleksu Alpensia Jumping Resort. Reprezentant Kraju Wikingów osiągnął 106,5 metra przy wietrze 0,33 m/s plecy. Drugie miejsce zajął zwycięzca pierwszego treningu, Michael Hayboeck, który poszybował aż 108 metrów. Podopieczny trenera Heinza Kuttina miał jednak odjęte punkty za minimalnie sprzyjający wiatr (0,02 m/s). Czołową trójkę uzupełnił Niemiec Andreas Wellinger (105,5 m), który natrafił na podobną aurę jak najlepszy w stawce Norweg.
W najlepszej szóstce zameldowali się ponadto: Słoweniec Peter Prevc (105,0 m), wicelider Pucharu Świata Richard Freitag (103,5 m), który po słabszych wcześniejszych próbach niespodziewanie był wymieniany wśród zawodników, których może zabraknąć w czwartkowych kwalifikacjach (trener Schuster będzie musiał zrezygnować z nominacji jednego z pięciu swoich podopiecznych), a także kolejny ze skoczków zza naszej zachodniej granicy, Markus Eisenbichler (102,5 m).
Trzeci trening dla Wellingera
W trzeciej wieczornej serii treningowej ponownie bardzo dobry skok zaprezentował zwycięzca jednego z porannych treningów, Andreas Wellinger. Tym razem Niemiec przy wietrze w plecy o prędkości 0,45 m/s uzyskał 104,5 metra i dzięki temu uzyskał najwyższą notę w całej stawce. Dwie kolejne lokaty ponownie należały do Norwegów – Johanna Andre Forfanga (103,0 m) oraz Roberta Johanssona (102,0 m). W najlepsze szóstce wylądowali ponadto dwaj Niemcy – Karl Geiger (101,0 m) i Stephan Leyhe (102,0 m), przedzielił ich jeszcze dość niespodziewanie Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes (102,0 m).
Ponownie nie najlepiej w ekipie Wernera Schustera zaprezentował się były lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Richard Freitag, który zapewne z niecierpliwością będzie oczekiwał decyzji swojego szkoleniowca związanej z wyborem składu na czwartkowe kwalifikacje.
Dodajmy, że na starcie wieczornych treningów nie pojawiło się kilku czołowych zawodników, w tym m.in. cała polska kadra (Stoch, Kubacki, Hula, Żyła, Kot), a także Norweg Daniel Andre Tande. Pojedyncze próby odpuścili Szwajcar Simon Ammann, Austriak Michael Hayboeck i Niemiec Markus Eisenbichler.
Pełne wyniki serii treningowych widnieją poniżej.
Wyniki pierwszego treningu:
zawodnik | kraj | belka | wiatr | skok I | punkty | |
1 | Michael Hayboeck | AUT | 20 | -0,5 | 106,5 m | 81.8 |
2 | Johann Andre Forfang | NOR | 20 | -0,57 | 105,0 m | 79.5 |
3 | Robert Johansson | NOR | 20 | -0,49 | 104,5 m | 77.7 |
4 | Markus Eisenbichler | GER | 20 | -0,34 | 102,5 m | 72.3 |
Manuel Fettner | AUT | 20 | -0,34 | 102,5 m | 72.3 | |
6 | Andreas Wellinger | GER | 20 | -0,64 | 101,0 m | 72.2 |
Jernej Damjan | SLO | 20 | -0,54 | 101,5 m | 72.2 | |
8 | Stephan Leyhe | GER | 20 | -0,54 | 101,0 m | 71.2 |
9 | Junshiro Kobayashi | JPN | 20 | -0,28 | 101,5 m | 69.7 |
10 | Andreas Stjernen | NOR | 20 | -0,44 | 100,5 m | 69.3 |
11 | Stefan Kraft | AUT | 20 | -0,41 | 100,5 m | 69.0 |
12 | Karl Geiger | GER | 20 | -0,37 | 100,5 m | 68.6 |
13 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 22 | -0,5 | 103,0 m | 68.4 |
14 | Richard Freitag | GER | 20 | -0,67 | 98,5 m | 67.5 |
15 | Taku Takeuchi | JPN | 22 | 0,02 | 105,0 m | 67.4 |
16 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 22 | -0,06 | 104,5 m | 67.2 |
17 | Anze Semenic | SLO | 20 | -0,58 | 97,5 m | 64.6 |
18 | Vladimir Zografski | BUL | 22 | -0,31 | 101,0 m | 62.6 |
19 | Tilen Bartol | SLO | 20 | -0,33 | 97,0 m | 61.2 |
Denis Kornilov | RUS | 22 | -0,48 | 99,5 m | 61.2 | |
21 | Peter Prevc | SLO | 20 | -0,16 | 97,5 m | 60.5 |
22 | Roman Koudelka | CZE | 22 | -0,29 | 100,0 m | 60.4 |
23 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 22 | 0,08 | 101,5 m | 60.0 |
24 | Clemens Aigner | AUT | 22 | -0,17 | 100,0 m | 59.2 |
25 | Daiki Ito | JPN | 22 | -0,5 | 98,0 m | 58.4 |
26 | Kevin Bickner | USA | 22 | -0,46 | 98,0 m | 58.1 |
Jonathan Learoyd | FRA | 22 | -0,05 | 100,0 m | 58.1 | |
28 | Noriaki Kasai | JPN | 22 | -0,43 | 98,0 m | 57.8 |
29 | Alexey Romashov | OAR | 22 | -0,22 | 98,5 m | 56.7 |
30 | Sebastian Colloredo | ITA | 22 | -0,58 | 96,5 m | 56.2 |
31 | Gregor Deschwanden | SUI | 22 | -0,65 | 96,0 m | 55.9 |
32 | Janne Ahonen | FIN | 22 | -0,21 | 97,5 m | 54.6 |
33 | Alex Insam | ITA | 22 | -0,7 | 95,0 m | 54.4 |
34 | Anders Fannemel | NOR | 20 | 0 | 94,0 m | 52.0 |
35 | Martti Nomme | EST | 20 | -0,42 | 91,5 m | 51.1 |
36 | Mikhail Nazarov | OAR | 22 | -0,41 | 94,5 m | 50.6 |
37 | William Rhoads | USA | 22 | -0,08 | 96,0 m | 50.4 |
38 | Evgeniy Klimov | OAR | 22 | -0,79 | 92,0 m | 49.2 |
39 | Antti Aalto | FIN | 22 | -0,41 | 93,0 m | 47.6 |
40 | Viktor Polasek | CZE | 20 | -0,32 | 90,0 m | 47.1 |
41 | Davide Bresadola | ITA | 22 | -0,56 | 92,0 m | 47.0 |
42 | Eetu Nousiainen | FIN | 22 | -0,45 | 92,0 m | 46.0 |
43 | Michael Glasder | USA | 22 | -0,2 | 93,0 m | 45.5 |
44 | Sergey Tkachenko | KAZ | 22 | -0,26 | 92,5 m | 45.1 |
45 | Timi Zajc | SLO | 22 | -0,28 | 92,0 m | 44.3 |
46 | Vojtech Stursa | CZE | 22 | -0,59 | 90,0 m | 43.3 |
47 | Seou Choi | KOR | 20 | -0,48 | 86,5 m | 41.6 |
48 | Cestmir Kozisek | CZE | 22 | -0,39 | 90,0 m | 41.4 |
49 | Hyun-Ki Kim | KOR | 22 | -0,37 | 90,0 m | 41.2 |
50 | Lukas Hlava | CZE | 22 | -0,16 | 91,0 m | 41.1 |
51 | Andreas Alamommo | FIN | 22 | -0,44 | 89,5 m | 40.9 |
52 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 22 | -0,31 | 89,0 m | 39.5 |
53 | Jarkko Maeaettae | FIN | 22 | -0,31 | 89,0 m | 38.6 |
54 | Artti Aigro | EST | 22 | -0,58 | 87,0 m | 37.2 |
55 | Casey Larson | USA | 22 | -0,44 | 86,5 m | 34.9 |
56 | Kevin Maltsev | EST | 22 | -0,15 | 87,5 m | 34.1 |
57 | Faith Arda Ipcioglu | TUR | 20 | -0,45 | 80,5 m | 29.4 |
58 | Federico Cecon | ITA | 20 | -0,34 | 79,5 m | 26.3 |
DNS | Maciej Kot | POL | - | - | - | - |
DNS | Simon Ammann | SUI | - | - | - | - |
DNS | Stefan Hula | POL | - | - | - | - |
DNS | Dawid Kubacki | POL | - | - | - | - |
DNS | Daniel Andre Tande | NOR | - | - | - | - |
DNS | Kamil Stoch | POL | - | - | - | - |
Wyniki drugiego treningu:
zawodnik | kraj | belka | wiatr | skok II | punkty | |
1 | Robert Johansson | NOR | 20 | -0,33 | 106,5 m | 80.2 |
2 | Michael Hayboeck | AUT | 20 | 0,02 | 108,0 m | 79.8 |
3 | Andreas Wellinger | GER | 20 | -0,38 | 105,5 m | 78.7 |
4 | Peter Prevc | SLO | 20 | -0,43 | 105,0 m | 78.2 |
5 | Richard Freitag | GER | 20 | -0,13 | 103,5 m | 72.3 |
6 | Markus Eisenbichler | GER | 20 | -0,32 | 102,5 m | 72.1 |
7 | Kevin Bickner | USA | 20 | -0,29 | 102,5 m | 71.8 |
8 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 20 | -0,24 | 102,5 m | 71.3 |
9 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 20 | -0,51 | 100,5 m | 69.9 |
10 | Jernej Damjan | SLO | 20 | -0,07 | 102,5 m | 69.7 |
11 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 20 | -0,45 | 100,5 m | 69.4 |
12 | Stephan Leyhe | GER | 20 | -0,43 | 100,5 m | 69.2 |
13 | Manuel Fettner | AUT | 20 | -0,11 | 102,0 m | 69.1 |
14 | Andreas Stjernen | NOR | 20 | -0,4 | 100,5 m | 68.9 |
15 | Karl Geiger | GER | 20 | -0,46 | 100,0 m | 68.5 |
16 | Daiki Ito | JPN | 20 | -0,35 | 100,5 m | 68.4 |
17 | Vladimir Zografski | BUL | 20 | -0,41 | 99,0 m | 66.0 |
18 | Anders Fannemel | NOR | 20 | -0,14 | 99,5 m | 64.4 |
19 | Clemens Aigner | AUT | 20 | -0,21 | 99,0 m | 64.0 |
20 | Taku Takeuchi | JPN | 20 | -0,04 | 99,5 m | 63.4 |
21 | Janne Ahonen | FIN | 20 | 0,16 | 100,0 m | 62.7 |
22 | Stefan Kraft | AUT | 20 | -0,57 | 96,5 m | 62.5 |
Tilen Bartol | SLO | 20 | 0,06 | 99,5 m | 62.5 | |
24 | Evgeniy Klimov | OAR | 20 | -0,65 | 96,0 m | 62.3 |
25 | Anze Semenic | SLO | 20 | -0,48 | 96,5 m | 61.6 |
26 | Roman Koudelka | CZE | 20 | -0,64 | 95,5 m | 61.2 |
27 | Noriaki Kasai | JPN | 20 | -0,47 | 96,0 m | 60.5 |
28 | Denis Kornilov | RUS | 20 | -0,24 | 97,0 m | 60.3 |
29 | Jonathan Learoyd | FRA | 20 | -0,39 | 96,0 m | 59.8 |
30 | Junshiro Kobayashi | JPN | 20 | -0,29 | 96,0 m | 58.8 |
Alex Insam | ITA | 20 | -0,5 | 95,0 m | 58.8 | |
32 | Alexey Romashov | OAR | 20 | -0,32 | 95,0 m | 57.1 |
33 | Seou Choi | KOR | 20 | -0,09 | 96,0 m | 56.9 |
34 | Gregor Deschwanden | SUI | 20 | -0,07 | 96,0 m | 56.7 |
35 | Mikhail Nazarov | RUS | 20 | 0,11 | 96,0 m | 55.1 |
36 | Michael Glasder | USA | 20 | 0,01 | 95,5 m | 54.9 |
37 | Davide Bresadola | ITA | 20 | -0,19 | 94,5 m | 54.8 |
38 | Eetu Nousiainen | FIN | 20 | -0,21 | 93,5 m | 53.0 |
39 | Antti Aalto | FIN | 20 | -0,17 | 93,5 m | 52.6 |
40 | Viktor Polasek | CZE | 20 | -0,38 | 91,5 m | 50.7 |
41 | Andreas Alamommo | FIN | 20 | -0,32 | 91,5 m | 50.1 |
42 | William Rhoads | USA | 20 | -0,52 | 90,5 m | 50.0 |
43 | Vojtech Stursa | CZE | 20 | -0,05 | 92,0 m | 48.5 |
44 | Cestmir Kozisek | CZE | 20 | -0,52 | 89,5 m | 48.0 |
45 | Kevin Maltsev | EST | 20 | -0,59 | 89,0 m | 47.7 |
46 | Simon Ammann | SUI | 20 | -0,57 | 88,5 m | 46.5 |
47 | Hyun-Ki Kim | KOR | 20 | -0,18 | 90,0 m | 45.7 |
48 | Martti Nomme | EST | 20 | -0,4 | 88,5 m | 44.9 |
49 | Federico Cecon | ITA | 20 | -0,05 | 90,0 m | 44.5 |
50 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 20 | -0,24 | 88,0 m | 42.3 |
51 | Casey Larson | USA | 20 | -0,31 | 86,0 m | 39.0 |
52 | Jarkko Maeaettae | FIN | 20 | -0,45 | 85,0 m | 38.4 |
53 | Fatih Arda Ipcioglu | TUR | 20 | -0,66 | 83,5 m | 37.4 |
54 | Lukas Hlava | CZE | 20 | -0,18 | 85,0 m | 35.7 |
55 | Timi Zajc | SLO | 20 | -0,29 | 84,0 m | 34.8 |
56 | Artti Aigro | EST | 20 | -0,25 | 82,5 m | 31.4 |
57 | Sergey Tkachenko | KAZ | 20 | -0,5 | 80,0 m | 28.8 |
DNS | Sebastian Colloredo | ITA | - | - | - | - |
DNS | Maciej Kot | POL | - | - | - | - |
DNS | Piotr Żyła | POL | - | - | - | - |
DNS | Stefan Hula | POL | - | - | - | - |
DNS | Dawid Kubacki | POL | - | - | - | - |
DNS | Johann Andre Forfang | NOR | - | - | - | - |
DNS | Daniel Andre Tande | NOR | - | - | - | - |
DNS | Kamil Stoch | POL | - | - | - | - |
Wyniki trzeciego treningu:
zawodnik | kraj | belka | wiatr | skok III | punkty | |
1 | Andreas Wellinger | GER | 20 | -0,45 | 104,5 m | 77.4 |
2 | Johann Andre Forfang | NOR | 20 | -0,48 | 103,0 m | 74.6 |
3 | Robert Johansson | NOR | 20 | -0,53 | 102,0 m | 73.1 |
4 | Karl Geiger | GER | 20 | -0,64 | 101,0 m | 72.2 |
5 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 20 | -0,37 | 102,0 m | 71.6 |
6 | Stephan Leyhe | GER | 20 | -0,21 | 102,5 m | 71.0 |
7 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 20 | -0,71 | 100,0 m | 70.9 |
Kevin Bickner | USA | 20 | -0,82 | 99,5 m | 70.9 | |
9 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 20 | -0,77 | 99,0 m | 69.5 |
10 | Jernej Damjan | SLO | 20 | -0,53 | 100,0 m | 69.1 |
11 | Stefan Kraft | AUT | 20 | -0,7 | 99,0 m | 67.8 |
12 | Manuel Fettner | AUT | 20 | -0,6 | 99,0 m | 67.8 |
13 | Peter Prevc | SLO | 20 | -0,54 | 99,0 m | 67.2 |
14 | Richard Freitag | GER | 20 | -0,64 | 98,0 m | 66.2 |
15 | Andreas Stjernen | NOR | 20 | -0,51 | 98,5 m | 65.9 |
16 | Noriaki Kasai | JPN | 20 | -0,59 | 98,0 m | 65.7 |
17 | Anders Fannemel | NOR | 20 | -0,51 | 97,0 m | 62.9 |
18 | Tilen Bartol | SLO | 20 | -0,3 | 97,5 m | 61.9 |
19 | Daiki Ito | JPN | 20 | -0,6 | 96,0 m | 61.8 |
20 | Denis Kornilov | OAR | 20 | -0,61 | 95,5 m | 60.9 |
21 | Mikhail Nazarov | OAR | 20 | -0,57 | 95,5 m | 60.5 |
22 | Alexey Romashov | OAR | 20 | -0,47 | 96,0 m | 60.5 |
23 | Junshiro Kobayashi | JPN | 20 | -0,68 | 94,5 m | 59.6 |
24 | Roman Koudelka | CZE | 20 | -0,73 | 94,0 m | 59.1 |
25 | Jonathan Learoyd | FRA | 20 | -0,61 | 94,0 m | 57.9 |
26 | Taku Takeuchi | JPN | 20 | -0,78 | 93,0 m | 57.6 |
Michael Glasder | USA | 20 | -0,37 | 95,0 m | 57.6 | |
28 | Casey Larson | USA | 20 | -0,67 | 93,0 m | 56.5 |
29 | Artti Aigro | EST | 20 | -0,74 | 92,0 m | 55.2 |
30 | Anze Semenic | SLO | 20 | -0,56 | 92,5 m | 54.4 |
31 | Davide Bresadola | ITA | 20 | -0,65 | 92,0 m | 54.3 |
Seou Choi | KOR | 20 | -0,44 | 93,0 m | 54.3 | |
33 | Andreas Alamommo | FIN | 20 | -0,22 | 94,0 m | 54.1 |
34 | Clemens Aigner | AUT | 20 | -0,61 | 92,0 m | 53.9 |
35 | Evgeniy Klimov | RUS | 20 | -0,39 | 93,0 m | 53.8 |
36 | William Rhoads | USA | 20 | -0,65 | 91,5 m | 53.3 |
37 | Gregor Deschwanden | SUI | 20 | -0,73 | 91,0 m | 53.1 |
38 | Federico Cecon | ITA | 20 | -0,29 | 92,5 m | 51.8 |
39 | Timi Zajc | SLO | 20 | -0,55 | 90,5 m | 50.3 |
40 | Antti Aalto | FIN | 20 | -0,69 | 88,5 m | 47.7 |
41 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 20 | -0,57 | 89,0 m | 47.5 |
Martti Nomme | EST | 20 | -0,67 | 88,5 m | 47.5 | |
43 | Kevin Maltsev | EST | 20 | -0,13 | 91,0 m | 47.3 |
44 | Vojtech Stursa | CZE | 20 | -0,54 | 89,0 m | 47.2 |
45 | Sergey Tkachenko | KAZ | 20 | -0,52 | 88,0 m | 45.0 |
46 | Hyun-Ki Kim | KOR | 20 | -0,45 | 87,5 m | 43.4 |
47 | Jarkko Maeaettae | FIN | 20 | -0,29 | 86,5 m | 39.8 |
48 | Cestmir Kozisek | CZE | 20 | -0,86 | 83,5 m | 39.3 |
49 | Eetu Nousiainen | FIN | 20 | -0,61 | 84,0 m | 37.9 |
50 | Lukas Hlava | CZE | 20 | -0,45 | 83,5 m | 35.4 |
51 | Viktor Polasek | CZE | 20 | -0,44 | 83,5 m | 35.3 |
52 | Fatih Arda Ipcioglu | TUR | 20 | -0,24 | 80,0 m | 26.3 |
DNS | Janne Ahonen | FIN | - | - | - | - |
DNS | Sebastian Colloredo | ITA | - | - | - | - |
DNS | Vladimir Zografski | BUL | - | - | - | - |
DNS | Alex Insam | ITA | - | - | - | - |
DNS | Michael Hayboeck | AUT | - | - | - | - |
DNS | Maciej Kot | POL | - | - | - | - |
DNS | Simon Ammann | SUI | - | - | - | - |
DNS | Piotr Żyła | POL | - | - | - | - |
DNS | Stefan Hula | POL | - | - | - | - |
DNS | Markus Eisenbichler | GER | - | - | - | - |
DNS | Dawid Kubacki | POL | - | - | - | - |
DNS | Daniel Andre Tande | NOR | - | - | - | - |
DNS | Kamil Stoch | POL | - | - | - | - |
informacja własna