You are currently viewing Zmiany w Finlandii. Mitter nie będzie już trenerem kadry, Kojonkoski rezygnuje z komitetu

Zmiany w Finlandii. Mitter nie będzie już trenerem kadry, Kojonkoski rezygnuje z komitetu

Andreas Mitter nie będzie już trenerem reprezentacji Finlandii w skokach narciarskich. Fiński Związek Narciarski (Suomen Hiihtoliitto) zdecydował, że nie przedłuży kończącego się po tym sezonie kontraktu z austriackim szkoleniowcem. Ciekawie może rysować się też przyszłość Miki Kojonkoskiego, który zrezygnował z ubiegania się o kolejną kadencję przewodniczącego Fińskiego Komitetu Olimpijskiego.

Brakuje pieniędzy na Mittera

Andreas Mitter 2016 fot.Tuija .Hankkila 300x200 - Zmiany w Finlandii. Mitter nie będzie już trenerem kadry, Kojonkoski rezygnuje z komitetu
Andreas Mitter, fot. Tuija Hankkila

Zatrudnienie wiosną 2016 roku 36-letniego Austriaka Andreasa Mittera, związanego wcześniej ze słynnym gimnazjum sportowym w Stams, miało być impulsem do dużych zmian w fińskich skokach. Ta niegdyś najlepsza reprezentacja świata na przestrzeni kilku sezonów zupełnie przestała się liczyć w międzynarodowej rywalizacji. Mitter, przedstawiciel najbardziej wziętej obecnie austriackiej szkoły trenerskiej, miał wyprowadzić Finów z kryzysu. Tak się jednak nie stało – najlepszym zawodnikiem drużyny wciąż jest mający swoje najlepsze lata dawno za sobą Janne Ahonen, a pozostali skoczkowie zajmują miejsca w czołowej „30” zawodów Pucharu Świata jedynie sporadycznie.

Włodarze Fińskiego Związku Narciarskiego zrezygnowali z opcji przedłużenia o rok kontraktu Mittera. Powodem były jednak nie tylko przeciętne wyniki, ale przede wszystkim kwestie finansowe. Sam szkoleniowiec przyznał w rozmowie telefonicznej z „Ilta Sanomat”, że nie będzie w stanie wejść z drużyną na wyższy poziom w perspektywie długoterminowego rozwoju, bez odpowiedniego budżetu. Tego Suomen Hiihtoliitto nie jest w stanie Austriakowi zapewnić.

Jako potencjalnego następcę Mittera wymienia się jego asystenta, Lauriego Hakolę. To były skoczek, który zasłynął przede wszystkim skokiem o jednej z najwyższych paraboli w historii (podczas tzw. Longest Standing po konkursie Pucharu Kontynentalnego w amerykańskim Iron Mountain). Dyrektor sportowy Suomen Hiihtoliitto, również były zawodnik Mika Kulmala, stwierdził jednak, że żadne decyzje na razie nie zapadły, a nowy trener zostanie ogłoszony najwcześniej po zakończeniu tegorocznego cyklu Pucharu Świata.

Kojonkoski odchodzi z komitetu olimpijskiego

Kojonkoski Mika WSC.Oslo .2011 fot.Stefan.Piwowar 300x199 - Zmiany w Finlandii. Mitter nie będzie już trenerem kadry, Kojonkoski rezygnuje z komitetu
Mika Kojonkoski, fot. Stefan Piwowar

Zmiana trenera reprezentacji Finlandii zbiega się w czasie z inną zmianą w tym kraju. Z ubiegania się o kolejną kadencję zrezygnował szef Fińskiego Komitetu Olimpijskiego Mika Kojonkoski. Były trener fińskich i norweskich skoczków kończy urzędowanie 30 czerwca 2018 roku. – Mam za sobą pięć intensywnych lat pracy na czele krajowego sportu. To dobry moment, by odetchnąć i zastanowić się, w co teraz włożyć swoją energię – przyznał niespełna 55-letni Fin.

Czy istnieje więc szansa, że jeden z najpopularniejszych i najbardziej utytułowanych szkoleniowców w historii skoków wróci do gniazda trenerskiego i przejmie rodzimą kadrę po Andreasie Mitterze? – Obecnie nie mam żadnych planów dotyczących przyszłości – powiedział „Kojo” cytowany przez „Savon Sanomat”. Należy też dodać, że Kojonkoski jest przewodniczącym Komisji Skoków Narciarskich FIS, a więc jedną z najważniejszych, obok dyrektora Pucharu Śwata Austriaka Waltera Hofera, osób w światowych skokach. W obliczu możliwego przejścia Hofera na emeryturę, Fin z pewnością będzie wymieniany jako poważny kandydat do zastąpienia 63-letniego doktora nauk sportowych. 

źródła: is.fi, savonsanomat.fi + własne

 

Dodaj komentarz