You are currently viewing Aune odwiesza narty na kołek! Powodem problemy zdrowotne i finansowe
Joakim Aune (fot. Magdalena.Janeczko)

Aune odwiesza narty na kołek! Powodem problemy zdrowotne i finansowe

Joakim.Aune .Oslo .2018.fot .Magdalena.Janeczko - Aune odwiesza narty na kołek! Powodem problemy zdrowotne i finansowe

Krótko po ogłoszeniu przez utytułowanego Toma Hilde, decyzji o zakończeniu kariery sportowej, w jego ślady poszedł inny Norweg, Joakim Aune. Występy w konkursach Raw Air w Oslo i w Lillehammer były zatem ostatnimi w karierze zawodnika. Powodem rezygnacji 24-latka z zawodowego uprawiania sportu miał być brak motywacji oraz problemy zdrowotne i finansowe.

 

Sport wyczynowy mimo przeszkód

Aune w swojej niedługiej karierze musiał przezwyciężyć wiele przeciwności losu, począwszy od przewlekłej choroby po nasilające się problemy z jednym z kolan. To właśnie te przeszkody nie pozwoliły mu nigdy w pełni rozwinąć skrzydeł, choć osiągnięte w sezonie 2016/2017 8. miejsce w klasyfikacji ogólnej Pucharu Kontynentalnego pozwalało mieć nadzieję na korzystny rozwój kariery skoczka. Norweg od dzieciństwa cierpi na chorobę Meniera, w wyniku czego trapią go chroniczne zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Dodajmy, że 24-latek nie słyszy na jedno ucho. Do lata ubiegłego roku Joakim zmagał się także z dolegliwościami ze strony prawego kolana, które powodowały niewłaściwe ułożenie sylwetki w locie. Wtedy też zdecydował się na leczenie chirurgiczne, które przyniosło pożądane skutki i pomogło mu wrócić na skocznię we wrześniu 2017 r. Tuż po skomplikowanej operacji zawodnik miał powiedzieć: – Trudno jest nie skakać, ale czuję, że mogę wszystko przezwyciężyć i być najlepszym skoczkiem narciarskim.

 

Przyszłość w gnieździe trenerskim

Decyzję o zakończeniu kariery Aune podjął po konkursach 2. edycji turnieju Raw Air w Oslo i Lillehammer. Podczas pierwszej odsłony imprezy Norweg wywalczył miejsca w trzeciej dziesiątce (21. lokata w Oslo i 28. w Trondheim). W tym roku sportowiec nie uzyskał nawet kwalifikacji do dwóch pierwszych konkursów indywidualnych turnieju.

Jak tłumaczy sam zainteresowany, powodem dla którego odwiesił narty na kołek był brak wystarczającej motywacji i komplikacje zdrowotne. Niemała rolę odegrały też kwestie finansowe – trenowanie w ramach norweskiej kadry B jest nieodpłatne i wymaga od zawodników ponoszenia wszelkich wydatków z własnej kieszeni. Joakim nie zamierza jednak rozstawać się z nartami na zawsze. Jak zdradził rodzimym mediom, swoją przyszłość widzi w gnieździe trenerskim.

24-latek kończy karierę jako 45. skoczek obecnej klasyfikacji PK. W czasie sportowej aktywności wystąpił w dwóch konkursach PŚ: w Oslo i Trondheim w sezonie 2016/2017. Wtedy też został sklasyfikowany na 38. miejscu w 1. edycji Raw Air oraz na 52. lokacie klasyfikacji generalnej cyklu PŚ. Najważniejszym osiągnięciem w karierze Norwega było zajęcie 8. lokaty w klasyfikacji ogólnej PK w sezonie 2016/2017.

 

Agata Bodak, Magdalena Janeczko

Źródła: fis-ski.com / nettavisen.no / informacja własna

Dodaj komentarz